5 spółek budowlanych celujących w trzy lata hossy

Omawiane walory: , , , ,

Po wielomiesięcznej banicji do łask inwestorów wraca sektor budowlany. Energiczne wzrosty kursów nie są przypadkowe - stoją za nimi coraz silniejsze fundamenty. Optymiści dają giełdowej budowlance trzy tłuste lata, a my sprawdzamy, kto najlepiej utuczy się na tej poprawie konkiunktury.

Front robót budowlanych rośnie w imponującym tempie – w pierwszej połowie roku rynek ten wzrósł o niemal 10 proc. Duży wsparciem była sprzyjająca pogoda, ale rynkowi eksperci oczekują dalszej poprawy koniunktury. Do optymistycznych scenariuszy stopniowo przekonują się też inwestorzy. Na przestrzeni ostatnich sześciu tygodni indeks WIG-Budownictwo zyskał około 15 proc.

Lepsza koniunktura powinna sprzyjać odbiciu na rynku budownictwa komercyjnego, drogowego oraz energetycznego. W ocenie analityków DM PKO BP, dodatkowym plusem dla spółek budowlanych w kolejnych latach powinien być równomierny rozkład kontraktów drogowych. Pamiętamy, że problemy budowlanki sprzed kilku lat wywołał najpierw niedostatek kontraktów, a następnie ich nadmierna kumulacja. W efekcie przez sektor przetoczyła się fala bankructw, której apogeum przypadło na 2012 rok. Wówczas upadłość ogłosiły takie spółki jak PBG, Hydrobudowa, DSS, Energomontaż Południe czy ABM Solid.

wykres_wig_Budownictwo

>> Wszystkie spółki z sektora budowlanego znajdziesz w jednym miejscu >> Sprawdź i porównaj najważniejsze wskaźniki giełdowych spółek budowlanych w StockWatch.pl

Potwierdzeniem oczekiwań wzrostu zleceń może być mega kontrakt energetyczny na 5,4 mld zł, którego realizacja właśnie ruszyła. Chodzi o budowę nowego bloku węglowego w elektrowni Jaworzno III dla Tauronu, który wykona konsorcjum RafakoMostostal Warszawa. Padają też rozstrzygnięcia w ważnych kontraktach drogowych. W tym tygodniu bydgoski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wybrał ofertę konsorcjum Mirbudu w przetargu na budowę obwodnicy Inowrocławia. Wartość kontraktu to 359 mln zł brutto. Z kolei oferta konsorcjum Budimeksu i Ferrovial Agroman warta 237 mln zł wygrała w przetargu na budowę odcinka drogi ekspresowej S7.

– Budimex nie przestaje pozyskiwać nowych kontraktów. Po słabszym okresie dla budownictwa infrastrukturalnego związanym z mniejszą liczbą kontraktów związanych z funduszami unijnymi, teraz nadchodzi powrót do dobrych czasów, zwłaszcza dla spółek mających zdrowy solidny bilans. Budimex taki posiada. – ocenia Mateusz Namysł, analityk DM Raiffeisen Bank Polska.

Także inni brokerzy widzą spory potencjał w branży budowlanej. Dowodem są wysokie rekomendacje dla najlepszych spółek sektora. Swoich faworytów wytypował DM BOŚ. Biuro rekomenduje kupowanie akcji Budimeksu, Erbudu, Unibepu i Trakcji. Jednocześnie spodziewa się poprawy wyników w każdej z tych spółek w III kwartale 2014 r. Co więcej, liczy na kilkuletni okres prosperity branży. >> W serwisie znajdziesz szczegółowe omówienie wyników Trakcji za II kwartał 2014 r.

– Pozytywnie postrzegam sytuację w branży budowlanej. Oczekuję poprawy wyników w III kwartale w ujęciu r/r w niemal wszystkich obserwowanych przeze mnie spółkach z tego sektora. Należy pamiętać, że rok 2013 był okresem dołka dla branży budowlanej, presji na marże, a ponadto słabiej do wyników kontrybuowało ramię deweloperskie. Teraz w sektorze widoczny jest wzrost rynku, co przekłada się na poprawę marż. Spodziewam się, że odbicie w branży będzie trwałe i najbliższe 3 lata powinny być bardzo dobre z biznesowego punktu widzenia. Oczywiście różnie będzie to w poszczególnych segmentach, jedne będą rozwijały się szybciej, a inne wolniej, ale generalnie oczekiwałbym poprawy wolumenów i marż. Obecnie rekomenduję kupowanie akcji Budimeksu, Erbudu, Unibepu i Trakcji. – mówi Andrzej Bernatowicz, analityk DM BOŚ.

Dobre perspektywy dla branży przewiduje także ekspert z DI Investors. Zwraca on uwagę na nabierające tempa przetargi drogowe i kolejowe oraz fakt, że ruszyła energetyka i dobrze wyglądają perspektywy dla segmentu deweloperskiego. Do tego należy podkreślić, że w przeciwieństwie do branży przemysłowej, w budowlance nie ma praktycznie ekspozycji na eksport. To w obecnej sytuacji związanej z kryzysem na Wschodzie jest dużym plusem. Wśród ciekawych spółek budowlanych ekspert widzi Budimex, Mostostal Zabrze oraz Unibep. Pierwsza ze spółek to lider sektora. Broker przewiduje, że w tym roku budowlana grupa zarobi około 165 mln zł i większość tej kwoty może przeznaczyć na dywidendę.

Budimex ma mocną pozycję gotówkową i nie musi zatrzymywać zysku w spółce. Przy takim założeniu stopa dywidendy mogłaby wynieść około 5 proc. Wysokiej dywidendy należałoby oczekiwać po Mostostalu Zabrze. Z moich szacunków wynika, że w tym roku spółka zarobi około 21 mln zł, jednakże po uwzględnieniu porozumienia z BZ WBK zysk wzrośnie o 17 mln zł. Ponadto spółka powinna w przeciągu 2015 r. otrzymać około 60 mln zł ze sprzedaży nieruchomości. Stąd inwestorzy powinni liczyć na sowitą dywidendę w 2015 r. Jeśli chodzi o Unibep to posiada on 15-20 proc. ekspozycję na rynek rosyjski. Niemniej spółka powinna poprawić zysk netto w tym roku z 13,7 mln zł do około 20 mln zł. Unibep to dobra spółka z wysokim portfelem zamówień. – ocenia Piotr Nawrocki, analityk DI Investors.

>> Wskaźnik C/WK spółki to 8,13 – najwyższy w całej giełdowej branży budowlanej >> Analizę wskaźnikową Budimeksu uwzględniającą wyniki za II kwartał znajdziesz w StockWatch.pl

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji pięciu omawianych spółek oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji pięciu omawianych spółek oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT budimex, Erbud, mostalzab, trakcja, unibep, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Budimex miał 146,5 mln zł zysku netto w III kwartale

  BUDIMEX odnotował 146,49 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2020 r. wobec 65,03 mln zł zysku rok wcześniej. Kurs akcji spółki rośnie w środę rano o 4,82 proc., a za jedną akcję płacono 250 zł.

 • Czarne konie sezonu wyników za III kwartał Na warszawskiej giełdzie ruszyła karuzela raportów za III kwartał, czyli okres, w którym gospodarka podnosiła się w wielkiego lockdownu. StockWatch.pl sprawdził, które branże oraz spółki najlepiej poradziły sobie w tym trudnym okresie i mogą sprawić niespodziankę w najnowszych sprawozdaniach.
 • Trakcja miała wstępnie 32 mln zł jednostkowej straty netto w I-III kwartałach 2020

  TRAKCJA PRKiI odnotowała 31,77 mln zł skonsolidowanej straty netto oraz 8,36 mln zł straty EBITDA przy 483,76 mln zł przychodów w okresie 9 miesięcy 2020 r., podała spółka, prezentując wstępne szacunkowe dane.

 • Koronahossa w środku lata, w grze XTB, Biomed-Lublin i Cormay

  Akcje spółek potocznie określanych jako "covidowe" niezmiennie pozostają w centrum uwagi inwestorów, szczególnie że liczba nowych przypadków koronawirusa w Europie wyraźnie rośnie. W środę tematem numer jeden jest XTB, którego kurs akcji spada po publikacji wyników.

 • Budimex rozpoczął przegląd opcji strategicznych segmentu deweloperskiego

  BUDIMEX podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu opcji strategicznych segmentu deweloperskiego Grupy BUDIMEX. Wśród opcji, które będą analizowane w ramach rozpoczętego przeglądu, jest m.in poszerzenie ekspansji geograficznej i produktowej, by docelowo uzyskać dwukrotnie wyższą sprzedaż na rynku deweloperskim. Analizie ma zostać poddana także możliwość dywersyfikacji działalności deweloperskiej m.in. poprzez budowanie zasobu mieszkań na wynajem (resi for rent), akademików, czy też realizację projektów nieruchomościowych o charakterze komercyjnym.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR