5 spółek, które w kwietniu wypłacą ponad 700 mln zł dywidend

Omawiane walory: , , , ,

W kwietniu na dobre rusza sezon dywidend na GPW. Jeszcze w tym miesiącu 5 spółek podzieli między akcjonariuszy 725 mln zł. Rekordzista z NewConnect wypłaci dywidendę o stopie 25 proc.

Jeszcze w kwietniu 5 spółek z GPW podzieli między akcjonariuszy 725 mln zł.

W tym tygodniu przypada ważny moment dla akcjonariuszy PCC Rokity. Dzień dywidendy dolnobrzeskiej spółce chemicznej przypada 16 kwietnia. Zgodnie z zasadą T+2, w podziale zysków będą uczestniczyć inwestorzy z akcjami na koniec czwartkowej sesji (12 kwietnia). W tym roku PCC Rokita na dywidendę przeznaczyła rekordowe 165 mln zł. Stawka 8,31 zł na akcję przy obecnym kursie daje stoę w okolicach 7 proc. Gotówka na rachunkach maklerskich pojawi się 8 maja.

Dolnobrzeska spółka chemiczna na GPW jest notowana od zaledwie czterech lat. Mimo krótkiego stażu, swoją historią dywidend i wzrostów notowań może zawstydzić niejednego starszego emitenta. W ubiegłym roku grupa wypłaciła 7,56 zł na akcję, co dało stopę na poziomie 8 proc. Dwie wcześniejsze wypłaty miały stopę zbliżoną do 7 proc. Imponująco prezentuje się także wykres akcji. Od debiutu w czerwcu 2014 r. (w IPO akcje sprzedawano po 33 zł) kapitalizacja grupy urosła o ponad 250 proc. do 2,3 mld zł. Jedynym mankamentem jest fakt, że mimo imponujących dywidend i trendu wzrostowego walory Rokity nie należą do najpłynniejszych. Według statystyk serwisu ATTrader.pl, w ostatnim miesi miesiącu na akcjach spółki zawierano dziennie ok. 50 transakcji.

Kalendarium dywidend PCC Rokita

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Nietypową dywidendę w kwietniu wypłaci Ackerman, czyli spółka, która zaledwie rok temu zadebiutowała na NewConnect. Producent oraz dystrybutor urządzeń grzewczych między akcjonariuszy podzieli 1,8 mln zł. Stawka na akcję wynosi 1,80 zł, co jeszcze na kilka dni temu dawało stopę na poziomie 30 proc. Po wzrostach z początku tygodnia stopa dywidendy zmalała do 25 proc. Dzień ustalenia prawa do zysku – podobnie jak w wypadku PCC Rokity – przypada 16 kwietnia. Gotówka ma pojawić się na rachunkach akcjonariuszy 2 dni później. Dużym ryzykiem związanym z ewentualną inwestycją w Ackermana jest znikoma płynność akcji. Bywają dni, gdzie na papierach spółki nie dochodzi do ani jednej transakcji.

W przyszłym tygodniu zyskiem podzieli się Stalexport Autostrady. Dzień dywidendy przypada na 18 kwietnia, co oznacza, że przy ustalaniu prawa kluczowa będzie liczba akcji na rachunku na koniec poniedziałkowej sesji (16 kwietnia). Wypłatę zaplanowano na 18 maja. Operator odcinka autostrady A4 Katowice-Kraków podzieli między akcjonariuszy 71,7 mln zł. Na każdy walor przypadnie po 0,29 zł. Przy obecnym kursie akcji stopa dywidendy wynosi 7 proc. Dla porównania warto dodać, że w ubiegłym roku grupa Stalexport Autostrady wypłaciła w formie dywidendy 44,5 mln zł, tj. 0,18 zł na akcję. >> Więcej na temat sytuacji fundamentalnej Stalexportu Autostrady przeczytasz tutaj

Źródło: www.stockwatch.pl/dywidendy

19 kwietnia dzień dywidendy wypada w Kernel Holdingu. Prawo do zysku nabędą inwestorzy posiadający akcje spółki na koniec sesji 17 kwietnia. Ukraiński holding rolny wypłaci 0,25 USD (0,91 zł wg kursu z 11 kwietnia) na walor z zysku za rok obrotowy 2016/2017. Stopa wyniesie 1,8 proc. Dywidenda podlega opodatkowaniu według prawa Luksemburga (stawka 15 proc.).

Stawkę 0,25 USD na akcję Kernel płacił także w poprzednich trzech latach. W przeliczeniu na polską walutę inwestorzy otrzymywali między 0,90-1,05 zł na akcję, a stopa zamykała się w przedziale 1,5-2,35 proc.

>> Wzrost biznesu na więdnących marżach – omówienie raportu Kernel Holding po III kw. 2017 r.

Na chwilę obecną listę kwietniowych pewniaków zamyka ING Bank Śląski. Dzień dywidendy wyznaczono na 25 kwietnia, a więc prawo do zysku nabędą inwestorzy posiadający akcje na koniec sesji 23 kwietnia. Gotówka na rachunkach maklerskich pojawi się 10 maja. ING Bank Śląski na tegoroczną dywidendę przeznaczył 416 mln zł, czyli 30 proc. zysku za 2017 r. Stawka 3,20 zł na akcję, przy obecnym kursie, daje stopę dywidendy w okolicach 1,6 proc. W ubiegłym roku ING nie wypłacił dywidendy. We wcześniejszych trzech latach stawki były nieco wyższe i przekraczały 4 zł na walor.

Roczne stopy zwrotu z akcji Ackermana, ING BSK, Kernela, PCC Rokity i Stalexportu Autostrady.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ACKERMAN, ingbsk, kernel, PCCRokita, STALEXP, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 15 propozycji dywidendowych na czerwiec

  Na ten moment plany dywidendowe na czerwiec ma 11 spółek z głównego parkietu i 4 kolejne z NewConnect. W obu grupach nie zabraknie propozycji o stopie przekraczającej 5 proc. Kilka firm szarpnie się na rekordowe stawki.

 • CD Projekt ratuje WIG20, w tle potężna przecena Nextbike

  Doniesienia ze spółek zdominowały środowy poranek na GPW. Ponad 40-proc. przecenę notuje Nextbike Polska, które które ogłosiło niewypłacalność. Temat Ostrołęki C psuje krew akcjonariuszom Energi, Enei i Orlenu, a polityka odciska swe piętno na notowaniach OncoArendi Therapeutics. Wzrosty WIG20 to jednak przede wszystkim zasługa CD Projektu.

 • Główny akcjonariusz PCC Rokity przeforsował wypłatę dywidendy

  PCC SE, czyli główny akcjonariusz dolnobrzeskiej spółki chemicznej, wbrew rekomendacji zarządu przegłosował wypłatę 67,7 mln zł dywidendy z zysku za 2019 r. Stawka 3,41 zł na akcję przy obecnym kursie daje stopę w okolicach 7,7 proc.

 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

 • PCC Rokita miało ponad 16 mln zł zysku netto w I kwartale 2020 r.

  PCC Rokita odnotowało 16,04 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2020 r. wobec 37,74 mln zł zysku rok wcześniej.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR