6 atrakcyjnie wycenianych spółek przemysłowych wg DM mBanku

Omawiane walory: , , , , ,

W comiesięcznym opracowaniu biuro wskazało swoich faworytów w branży przemysłowej. Listę zdominowali reprezentanci segmentu małych i średnich spółek.

Według DM mBanku, tegoroczne wyniki finansowe polskich spółek będą pod presją wyższych kosztów pracy oraz surowców. Maklerzy szacują, że w III kwartale jedynie 35 proc. spółek poprawi zeszłoroczne rezultaty (m.in. Apator, Famur, Kruszwica, Pfleiderer Group, Stelmet), 35 proc. zanotuje podobne r/r wyniki (Amica, Boryszew, Impexmetal, Ergis, Tarczyński), a 30 proc. słabsze r/r (Alumetal, Elemental Holding, Forte, Mamgata). W wypadku Apatora i Boryszewa zwracają uwagę na niepokojąco niskie wykonanie całorocznej prognozy wyników po trzech kwartałach.

– Naszym zdaniem najbardziej atrakcyjnie wyceniane są: Ergis (spółka notowana z około 30-40-proc. dyskontem do innych polskich spółek przemysłowych), Famur (wzrost cen węgla i surowców będzie się pozytywnie przekładać na inwestycje w sektorze wydobywczym), Kernel (w długim terminie spółka utrzymuje swój wzrostowy profil; konsolidacja rynku ukraińskiego powinna przekładać się na zwiększenie marży w przyszłości; przy okazji miesięcznicy zaktualizujemy nasze prognozy na 2017/2018 sezon), Pfleiderer Group (wzrost portfela zamówień oraz podwyżki cen produktów pozwalają z optymizmem patrzeć na 2H’17; program motywacyjny zarządu wspierać będzie notowania firmy w nadchodzących latach) oraz Stelmet (spadek wyników powinien wyhamować w 3Q’17; sztormowa pogoda w Wielkiej Brytanii 2H’17). – czytamy w raporcie DM mBanku z 30 października.

Za najmniej atrakcyjne biuro uważa obecnie Boryszew, Forte oraz Vistal. W wypadku flagowej spółki Romana Karkosika maklerzy wskazują na 3-17-proc. premię na wskaźniku EV/EBITDA do spółek porównywalnych. Czynnikiem ryzyka jest także słabe wykonanie prognozy po dziewięciu miesiącach br. W obecnej cenie akcji Forte broker widzi premię do grupy porównawczej w przedziale 5-70 proc. Maklerzy spodziewają się, że na koniec roku zadłużenie netto do EBITDA producenta mebli wzrośnie do poziomu 3x. Natomiast inwestycja w akcje Vistalu obarczona jest ryzykiem bankructwa.

Ciekawie sezon wyników zapowiada się w sektorze chemicznym. DM mBanku zwraca uwagę na dobre otoczenie gospodarcze w Europie oraz ograniczenie szkodliwej dla środowiska produkcji w Chinach. Sektor na wzrost popytu reaguje podwyżkami cen wyrobów (w ostatnim czasie wzrost notowań nawozów saletrzanych, sody).

– Obecnie naszym zdaniem najbardziej atrakcyjnie wyceniany jest Ciech (wzrosty cen spotowych sody w Chinach przed okresem negocjacji cen na 2018 rok, możliwy wzrost eksportu sody do Chin po wyłączeniu szkodliwych dla środowiska instalacji, wysokie 94 proc. obłożenie mocy produkcyjnych sody w Europie w 2017 roku). Neutralnie podchodzimy do wyceny Grupy Azoty oraz Synthos. – uważają eksperci z DM mBanku.

Biuro prognozuje, że w raporcie za III kwartał Grupa Azoty pokaże prawdopodobnie najwyższą dynamikę wzrostu wyników. Czynnikiem ryzyka jest upływający lock-up EBOR. Maklerzy nie wykluczają, że bank znów może zdecydować się na sprzedaż posiadanych akcji (2,8 proc.). >> Więcej na temat sytuacji fundamentalnej Grupy Azoty przeczytasz tutaj

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ciech, ergis, Famur, kernel, PFLEIDER, stelmet, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Przecena na kursie Ciechu po wynikach za I kwartał Najnowsze wyniki producenta sody okazały się niższe od oczekiwań rynku. W czwartek rano kurs akcji CIECHu spada o ponad 5 proc.
 • 5 najciekawszych spółek przemysłowych wg BM mBanku Analitycy w cyklicznym raporcie utrzymali pozycjonowanie niedoważaj dla sektora przemysłowego. Ich zdaniem, sprzedaż spółek zbyt wolno wraca do poziomów sprzed epidemii COVID-19. Na krótkiej liście faworytów znalazło się 5 małych i średnich spółek.
 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

 • Rekordy CD Projektu ratują WIG20, w grze CCC i Ciech

  Warszawskie indeksy próbują odrabiać poranne straty. Pomaga w tym rekordowo wysoki kurs akcji CD Projektu i podobna próba korekty porannych spadków obserwowana na innych europejskich parkietach.

 • Famur rekomenduje niewypłacanie dywidendy z zysku za 2019 r.

  Zarząd FAMURu zdecydował o rekomendowaniu akcjonariuszom niewypłacanie dywidendy z zysku netto za 2019 r. w związku z sytuacją rynkową wynikającą z pandemii. Jednocześnie zarząd podtrzymał dotychczasową politykę dywidendy.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR