7 raportów, które jeszcze w lutym rozgrzeją rynek

Omawiane walory: , , , , , ,

W tym miesiącu inwestorzy żywiołowo reagują na wyniki finansowe spółek, ale prawdziwe emocje dopiero przed nami. Jeszcze w lutym na rynek trafi 67 sprawozdań. StockWatch.pl sprawdził prognozy dla newralgicznych spółek.

Lekiem na rynkową senność jest trwający obecnie sezon wyników. Na ostatnich bezbarwnych sesjach mocno wyróżniały się spółki, które publikowały raporty za IV kwartał lub cały 2014 rok. W poniedziałek potwierdzeniem tej reguły były Synthos i MW Trade. Pierwsza ze spółek prezentując wstępne wyniki za 2014 rok przyznała, że w ubiegłym kwartale i całym zeszłym roku zanotowała regres w przychodach i zyskach. W efekcie kurs akcji chemicznego potentata od początku sesji borykał się z kilkuprocentową przeceną. Znacznie lepiej na progu nowego tygodnia poradziły sobie papiery MW Trade (+12,6 proc.). Grupa świadcząca usługi finansowe na rzecz publicznych zakładów opieki zdrowotnej nie bez powodu przyspieszyła termin publikacji sprawozdania rocznego z 20 marca na 23 lutego. W najnowszym raporcie MW Trade popisała się silnym wzrostem zysków w IV kwartale. Do tego eksperci z DM BPS pochwalili spółkę za bardzo dobrą dynamikę portfela, co jest dobrym prognostykiem na 2015 rok. Jednocześnie zarząd MW Trade będzie rekomendował wypłatę w formie dywidendy nie więcej niż 50 proc. zysku netto za 2014 r. >> Sprawdź kiedy Twoje spółki podzielą się raportem kwartalnym lub rocznym

Poniedziałkowe ruchy są tylko namiastką tego, co czeka nas w całym tygodniu. Do końca lutego na rynek trafi jeszcze 67 raportów finansowych. Już we wtorek raport przekaże CCC. Warto zauważyć, że obuwnicza spółka przesunęła publikację wyników z 17 lutego. Niemniej analitycy oczekują znaczącej poprawy zysków. DM PKO BP zakłada w IV kwartale 24-proc. wzrost zysku netto w ujęciu r/r do 96 mln zł i całym 2014 roku o 56 proc. 206,5 mln zł. Niedawno analitycy Raiffeisena podnieśli cenę docelową dla CCC do 182 zł ze 158 zł i podtrzymali zalecenie kupuj. Biuro oczekuje mocnych wyników operacyjnych CCC za IV kwartał 2014 roku. W ich ocenie spółka może uwzględnić w wynikach ok. 200 mln zł jednorazowego zysku na optymalizacji podatkowej.

W napięciu inwestorzy oczekują też na wyniki New World Resources (NWR), który działa w dotkniętym kryzysem sektorze wydobywczym. Analitycy DM PKO BP spodziewają się 19-proc. spadku przychodów, co ma związek z 12-proc. obniżką wolumenu i 14-proc. spadkiem cen węgla kamiennego. Biuro zakłada też 0,7 mln zł zysku EBITDA wobec -457,5 mln zł straty rok wcześniej. NWR przeszedł głęboką restrukturyzację połączoną z olbrzymim rozwodnieniem kapitału do 6,6 mld akcji. Analitycy wskazują, że przejściowo NWR złapał oddech, ale przy obecnych cenach węgla i niskiej produkcji nadal przepływy są ujemne. Dalej konieczne jest cięcie kosztów i inwestycji.

Kliknij, aby powiększyć (Źródło: omówienie wyników NWR przygotowane przez naszego analityka)

Kliknij, aby powiększyć (Źródło: omówienie wyników NWR przygotowane przez naszego analityka)

Także we wtorek poznamy wyniki GPW. Analitycy DM PKO BP podkreślają, że niskie obroty na rynku akcji i kontraktów terminowych będą źródłem presji na przychody w obszarze rynków finansowych. W segmencie towarowym wysoka aktywność na rynku obrotu prawami majątkowymi będzie wspierać przychody. Według wyliczeń biura, w IV kwartale 2014 roku zysk EBIT wzrósł r/r o 33 proc. do 35 mln zł, a zysk netto spadł o 2 proc. do 28 mln zł.

W tym tygodniu rynek pozna też wyniki Eurocashu. Sytuacja w branży FMCG jest niełatwa, głównie za sprawą deflacji i zaciętej wojny cenowej. DM BDM zawraca uwagę, że Eurocash upatruje szans w konsolidacji rynku. W 2014 r. przejął sieć Rogala, a w wynikach 2015 r. będą widoczne przychody z Inmedio, Kolportera oraz w małym stopniu z internetowego sklepu Frisco. Biuro prognozuje, że w minionym kwartale przychody Eurocash wzrosły o 7 proc. do 4,53 mld zł, EBITDA o 19 proc. do 147 mln zł, a zysk netto o 12 proc. do 84 mln zł.

Sklep Reserved w Niemczech (Fot. materiały prasowe/lpp)

Sklep Reserved w Niemczech (Fot. materiały prasowe/lpp)

Z dużą uwagą rynek będzie śledził też wyniki spółek mających znaczącą ekspozycję na Wschód. W zeszłym tygodniu LPP przy okazji publikacji raportu przyznał, że jednym z istotnych czynników powodujących relatywny spadek sprzedaży na poziomie grupy była sytuacja polityczna w Rosji i na Ukrainie, która odpowiada za krach walut lokalnych. To skutkowało widocznym zmniejszeniem przychodów realizowanych w tym regionie w przeliczeniu na PLN. Negatywny wpływ różnic kursowych na wynik roku 2014 wyniósł 112 mln zł.

W czwartek dowiemy się, jak kryzys na Wschodzie odbił się na wynikach Śnieżki. DM BDM przypuszcza, że ze względu na sporą ekspozycję na rynek ukraiński skonsolidowane przychody spółki będą nadal pod presją. Założono utrzymanie dodatnich dynamik w Polsce, a spadki na Białorusi i w Rosji. Na wynik netto negatywny wpływ będą mieć ujemne różnice kursowe (kredyt w USD). Według analityków spodziewany dobry cash flow operacyjny, przy ograniczonym CAPEX-ie, daje pole do 2,50 zł dywidendy w 2015 roku. Jednocześnie DM BDM prognozuje w IV kwartale 2014 roku 8,6 mln zł zysku EBITDA (-21 proc. r/r) i 0,4 mln zł zysku netto (-92 proc.).

Dzień później karty odkryje Amica, działająca na Wschodzie. Analitycy Millennium DM prognozują spadek zysku netto w IV kwartale o prawie 50 proc. do niespełna 15 mln zł. Natomiast przychody miałby wzrosnąć o 28 proc. do 636 mln zł. Założono, że marża zysku brutto na sprzedaży spadnie w IV kw. 2014 r. z 31,9 proc. przed rokiem do 30 proc., w związku z wyższym udziałem towarów w strukturze sprzedaży, jak również niższej marżowości sprzedaży w Rosji.

Kliknij, aby powiększyć (Źródło: omówienie wyników Amiki przygotowane przez naszego analityka)

Kliknij, aby powiększyć (Źródło: omówienie wyników Amiki przygotowane przez naszego analityka)

W piątek poznamy też wyniki przedstawiciela branży budowlanej – Mostostalu Zabrze. Tu spodziewane jest utrzymanie trendu poprawy wyników i obniżenia długu. W dużej mierze to efekt prowadzonej restrukturyzacji. Prognoza DM BDM na IV kwartał 2014 roku to wzrost przychodów o 29 proc. do 238 mln zł i zysku netto o 99 proc. do 4,8 mln zł. Dostrzegalnym minusem w ostatnich kwartałach był brak rozwoju backlogu.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji siedmiu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji siedmiu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o amica, ccc, eurocash, gpw, mostalzab, NEWWORLDR, SNIEZKA)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR