8 giełdowych misiów docenianych na trudnym rynku

W atmosferze zagrożeń makroekonomicznych i rozdrapywania zysków giełdowych spółek przez polityków, trudno o pozytywne nastawienie do akcji. I rzeczywiście, brakuje ciekawe blue chipów, ale dużo lepiej wygląda sytuacja w segmencie małych i średnich spółek. Są nawet rekomendacje z potencjałem wzrostu 20-30 proc.

W piątek stłamszona GPW łapie głębszy oddech na fali globalnego odbicia. Inwestorzy kolejny raz grają pod porozumienie Grecji z wierzycielami, ale warszawski parkiet już dwa miesiące nie może odzyskać rezonu i sukcesywnie oddaje wypracowaną na początku roku stopę zwrotu. Jeszcze w maju indeks szerokiego rynku był na 12-proc. plusie, a dziś zwyżka stopniała do 2 proc. Głównym motorem spadków cały czas jest Grecja, której widmo bankructwa płoszy inwestorów z rynku akcji w stronę bezpieczniejszych przystani. Oliwy do ognia dodało natomiast tąpnięcie chińskiego rynku i przedwyborcze zapędy polskich polityków, którzy w obietnicach przedwyborczych chcą ściągnąć miliardy złotych od giełdowych banków.

W efekcie nic dziwnego, że ostatnio widać posuchę w pozytywnych rekomendacjach dla blue chipów. Dużo więcej perełek maklerzy próbują wyłowić w segmencie małych i średnich spółek. Najświeższa rekomendacja pochodzi od analityków Wood&Company, którzy rozpoczęli analizowanie spółki Ciech od zalecenia kupuj. Cenę docelową ustalono na 69,80 zł, co daje 20-proc. potencjał względem kursu giełdowego. Jak pisze PAP, zdaniem biura, mimo znacznego spadku cen akcji Ciechu od początku roku, spółka nadal ma potencjał wzrostu. Wynika on m.in. z mniejszej podaży sody kalcylowanej w Europie, odbicia popytu w europejskiej branży budowlanej i automotive, oddalenia się zagrożenia wprowadzenia nowych mocy produkcyjnych w Turcji, osłabienia euro co zmniejsza opłacalność importu sody z USA, a także ze spadku cen węgla. Wood&Co. prognozuje, że Ciech pokaże w latach 2014-17 średnioroczny wzrost EBITDA na poziomie 13 proc., a marża EBITDA miałaby wzrosnąć do 21 proc. w 2016 r. z 16 proc. w 2014 r. Dla przeciwwagi należy dodać, że niedawno DM PKO BP wprawdzie podwyższył cenę docelową Ciechu do 43,65 zł z 36,79 zł, ale utrzymał rekomendację sprzedaj>> Przegląd dotychczasowych wyników spółki znajdziesz tutaj.

Ostatnio doceniona przez analityków DM BPS została spółka MLP Group, która prowadzi działalność na rynku nieruchomości komercyjnych. Biuro wyceniło jedną akcję emitenta na 39,60 zł, co daje 22-proc. pole do wzrostu względem ceny giełdowej. Zdaniem analityków, po dobrym 2014 r. spółka utrzyma trend w kolejnych kwartałach. W ich ocenie solidny portfel zamówień oraz wysoki poziom najmu już wybudowanej powierzchni przełożą się na dynamiczną poprawę wyników finansowych. Na 2015 rok broker prognozuje wzrost zysku netto o 41 proc. r/r do 77,4 mln zł. Na 2016 rok założono także podobne tempo wzrostu czystego zysku – plus 41 proc. do 109,4 mln zł.

– Spółce sprzyja rekordowy popyt na powierzchnie magazynowe, dzięki czemu będzie ona w stanie dynamicznie zwiększyć portfel inwestycji. Po drugie, dobrze postrzegamy zarząd spółki, który ogranicza transakcje spekulacyjne do minimum, a także konsekwentnie pracuje nad rozszerzeniem działalności o ciekawe lokalizacje w Polsce (MLP Lublin) i za granicą (Niemcy). Przedstawiona przez zarząd strategia podwojenia skali biznesu do 2018 jest w naszej opinii bardzo prawdopodobna do zrealizowania. Obecnie MLP ma już podpisane umowy na ok 180 tys. m2 co pozwala na wykonanie ok. 50 proc. założonego planu. Naszym zdaniem spółka będzie w stanie dzięki temu poprawić oczyszczony zysk operacyjny o przeszacowania do 102,8 mln zł w 2018 wobec 58,9 mln zł w 2014 r. – ocenia DM BPS.

To samo biuro widzi potencjał w akcjach Coliana oraz przestrzeń do silnej poprawy zysków. Analitycy na ten rok założyli blisko 120-proc. dynamikę zysku netto, który miałby skoczyć do 45,4 mln zł. Poprawa wyników ma być efektem restrukturyzacji – ograniczenia oferty asortymentowej w segmencie słodyczy, wprowadzenia napojów impulsowych oraz uporządkowania marek. Następne dwa pozytywne aspekty to synergie po połączeniu z FC Solidarność oraz sprzyjające ceny surowców. Zdaniem biura, kolejnym czynnikiem świadczącym o atrakcyjności inwestycji w akcje spółki jest program skupu akcji własnych. Do 2020 grupa skupi do 10,27 proc. kapitału własnego po maksymalnej cenie 6 zł. Colian zamierza przeznaczyć na skup 118,9 mln zł. >> Więcej informacji finansowych i fundamentalnych znajdziesz tutaj.

Wysokie rekomendacje zaczyna zbierać Wirtualna Polska Holding. Najpierw było kupuj od Pekao Investment Banking, a ostatnio od DM PKO BP i DM mBanku. Drugie z biur wyznaczyło cenę docelową na 45,50 zł – daje to ponad 30-proc. potencjał względem kursu rynkowego. Tu także atutem jest spodziewana dynamika zysków. W tym roku EBTDA miały w zrosnąć do 92 mln zł z 45 mln zł w 2014 r. Natomiast na 2016 r. założono 115 mln zł.

– Wirtualna Polska Holding SA to internetowa platforma medialna, która w polskim internecie obsługuje grupę silnych i dobrze rozpoznawalnych marek. W grudniu 2014 r. portale WPH przyciągnęły 15,63 mln realnych użytkowników, co dało mu czwartą pozycję na polskim rynku. WPH korzysta z pozycji preferowanego partnera reklamodawców, a także z przewag technologicznych związanych z należącą do przedsiębiorstwa bazą Big Data. Według naszych oczekiwań, w ciągu kolejnych dwóch lat wyniki sprzedaży WPH powinny przekroczyć tempo wzrostu reklamy internetowej w Polsce, a przejęcia powinny wspierać wzrost przychodów i zysków w tempie dwucyfrowym. – ocenia DM PKO BP.

Z kolei DM mBank wycenił jedną akcje Wirtualnej Polski na 44,70 zł. Biuro zaznacza, że grupa przeszła w trakcie roku restrukturyzację kosztową i od 2015 r. będzie korzystać z dźwigni operacyjnej, monetyzując wzrosty w reklamie internetowej. Broker szacuje na ten rok 45,9 mln zł zysku netto, a na przyszły 78 mln zł.

– WPH jest biznesem relatywnie nisko-kapitałochłonnym (CAPEX w 2015 roku zakładamy na poziomie 22 mln zł). Cykl konwersji gotówki zakładamy w kolejnych latach na 8 dni, co w połączeniu z wysoką rentownością powinno skutkować FCF yield w kolejnych latach na poziomie 6-7 proc. (na bazie naszej wyceny), który spółka może wykorzystywać w celu konsolidacji polskiego rynku online i wypłaty dywidendy. – dodają analitycy DM mBanku.

Zwraca uwagę też pozytywna rekomendacja dla Emperii. Choć spółki z detalicznego i hurtowego handlu żywnością przechodzą obecnie trudny okres, związany z silną deflacją cen żywności i wysoką konkurencją pomiędzy sieciami, niemniej analitycy DM PKO BP zalecają kupno akcji Emperii. Cenę docelową wyznaczono na 84 zł, dając ponad 25-proc. potencjał względem kursu rynkowego. Według biura, po stagnacji przychodów w I połowie 2015, w II połowie spodziewana jest niewielka poprawa dynamiki. Z jednej strony będzie to spowodowane wchodzeniem do bazy nowych sklepów otwartych w ciągu ostatnich dwóch kwartałów (netto przybyło 18 sklepów, a więc sieć powiększyła się o 7 proc.), a z drugiej strony poprawą sytuacji na rynku, gdzie spodziewamy się mniejszego negatywnego wpływu deflacji. W całym 2015 roku spodziewany jest wzrost przychodów o 4 proc. r/r.

– I kw. 2015 pokazał, że Emperia potrafiła nawet nieznacznie zwiększyć marże brutto (o 0,2 pp r/r) pomimo utrzymującego się silnego otoczenia konkurencyjnego. Spółka osiągnęła to dzięki stałemu zwiększaniu udziału dostaw z własnej logistyki w całkowitych dostawach, które wyniosło w I kw. 2015 83,83 proc., wobec 79,23 proc. rok temu. Sądzimy, że spółka jest już blisko osiągnięcia maksymalnego pułapu udziału zaopatrzenia przez własną logistykę (84-85 proc.), dlatego w całym 2015 przewidujemy marżę brutto na poziomie 28,6 proc. (+0,2 pp r/r). – prognozuje DM PKO BP.

Na zielonej liście maklerów znalazły się także spółki z grupy Asseco. Zalecenie kupuj od DM BOŚ dostali Asseco Business Solutions i Asseco South Eastern Europe. Wyceny analityków zakładają odpowiednio 22-proc. i 27-proc. potencjał względem aktualnego kursu na giełdzie. Analitycy DM BOŚ prognozują, że wyniki Asseco Business Solutions za II kwartale powinny być dobre. Na cały rok szacują 30,1 mln zł zysku netto, 36,4 mln zł zysku EBITDA oraz blisko 150 mln zł przychodów. Podobnie dobrych wyników za miniony kwartał oczekują w wypadku Asseco South Eastern Europe.

Do łask zaczyna powracać odstawiony do niedawna na boczne tory JW Construction. Analitycy DM BOŚ wycenili jedną akcje dewelopera na 5,60 zł, co oznacza 50-proc. potencjał. Biuro zwróciło uwagę, że ostatnie trzy lata nie były szczególnie udane dla spółki, ale obecnie wiele oznak potwierdza jej powrót na właściwą drogę. Zaznaczają, że w zeszłym roku spółka sprzedała łącznie 1.097 lokali, przy przekazaniu jedynie 500. Broker prognozuje na ten rok 3,7 mln zł zysku netto, a w kolejnym już 68,3 mln zł. >> Sprawdź jak na tle rynku oraz sektora prezentują się wskaźniki JW Construction

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ASSECOBS, ASSECOSEE, Ciech, colian, emperia, jwconstr, mlpgroup, Wirtualna, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR