9 ciekawych serii obligacji zapadających w 2020 r. z wyceną poniżej nominału

Pandemia koronawirusa wpływa bezpośrednio na wszystkie rynki finansowe. Jednak zmienność rynku obligacji przedsiębiorstw jest znacząco mniejsza niż akcji. Dzieje się tak, ponieważ obligacja, jako papier o określonym terminie zapadalności, ma w dniu wykupu reset swojej wartości do kwoty wykupu i tak długo jak inwestorzy oczekują, iż emitent będzie w stanie obligacje terminowo wykupić wartość nominalna jest pewną kotwicą, od której trudno daleko odjechać cenom.

koronawirus,obligacje,catalyst,odsetki,zysk

Na Catalyst jest coraz więcej solidnych firm, których obligacje wyceniane są znacząco poniżej nominału.

Dla inwestorów obligacyjnych kluczowe nie jest pytanie o długoterminowe perspektywy emitentów, a o to, czy do dnia wykupu emitent będzie w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań.

Na rynku Catalyst, obligacji wielu firm na co dzień uważanych przez inwestorów za solidnych emitentów wyceniane są znacząco poniżej nominału, co istotne także wiele obligacji, których termin zapadalności przypada jeszcze w 2020 r. Inwestycja w takie papiery może zaoferować oczekiwaną stopę zwrotu do wykupu nawet na dwucyfrowym poziomie. W tym tekście skupiamy się na takich obligacjach, ponieważ trudniejsze do przewidzenia są skutki ewentualnego utrzymywania się dzisiejszej sytuacji w długim okresie.

Zastanawiając się nad taką inwestycją warto na początek zastanowić się jakie branże najlżej zniosą kilkutygodniowe lub w skrajnym wypadku kilkumiesięczne (do dnia wykupu) wyciszenie społeczeństwa i gospodarki, które obecnie obserwujemy.

Najbardziej odporne na takie zawirowania będą spółki z branż cechujących się: niskimi kosztami stałymi, o dużych saldach gotówki w odniesieniu do kosztów stałych i zapadającego w najbliższym czasie zadłużenia, posiadające znaczące przychody zdeterminowane już zawartymi umowami z niskim ryzykiem braku płatności od klientów lub takie na których usługi i produkty popyt nie spada w związku z pandemią (np. żywność, internet) oraz takie dla których potencjalne zerwanie łańcuchów dostaw nie spowoduje zatrzymania podstawowej działalności operacyjnej.

>> W czasach zarazy cash is king. Oto spółki, które mają grube portfele i są gotowe na kryzys

Myśląc z perspektywy ograniczania ryzyka braku płatności z obligacji, a nie szukania skrajnie przecenionych papierów, unikać powinniśmy natomiast branż będących na pierwszej linii uderzenia obecnych zawirowań: turystyki i transportu, handlu detalicznego (innego niż spożywczy), gastronomii, kultury (kina), ale także uważać na ryzyko zerwania dostaw w firmach produkcyjnych.

Nakładając na to fakt, że większość podaży na rynek obligacji dostarczały firmy z branży nieruchomości (głównie deweloperzy mieszkaniowi i komercyjni) oraz firmy finansowe (banki, firmy pożyczkowe, windykatorzy oraz spółki faktoringowe) wydaje się, że na rynku powinny znaleźć się ciekawe oferty.

Podsumowując, rozważając inwestycje w obligacje firm z powyższych branż warto przeanalizować m.in.:

 • Salda gotówki w ostatnim czasie,
 • Skalę i strukturę zapadalności długu, przede wszystkim w terminie do wykupu analizowanych obligacji,
 • Poziom wyprzedania mieszkań będących w budowie – w przypadku deweloperów mieszkaniowych,
 • Ekspozycje na galerie handlowe (najemcy w najbliższym czasie mogą mieć problemy z płatnościami oraz podnosić wątpliwości co do obowiązku zapłaty czynszu za okres zamknięcia obiektu) – w przypadku deweloperów komercyjnych,
 • Czy obligacje są senioralne czy podporządkowane – w przypadku banków.
 • Model biznesowy online czy offline, w szczególności obsługi domowej – w przypadku firm pożyczkowych.

W tabeli poniżej prezentujemy 9 przykładowych serii obligacji zapadających w 2020 r. wraz z podstawowymi parametrami:

EMITENT KOD ZAPADALNOŚĆ OPROCENT. W BIEŻ. OKRESIE MARŻA CENA RENTOWNOŚĆ*
AOW Faktoring S.A. AOW1020 26.10.2020 6,41% 4,70% 97,90 10,14%
Arche sp. z o.o. ACH0820 23.08.2020 5,91% 4,20% 95,95 16,25%
BEST S.A. BST0820 28.08.2020 5,31% 3,60% 93,00 23,01%
Ghelamco Invest S.A. GHI0720 14.07.2020 5,79% 4,00% 98,00 12,52%
Indos S.A. INS1020 27.10.2020 6,51% 4,80% 97,50 10,95%
Kredyt Inkaso S.A. KRI1020 26.10.2020 5,29% 3,50% 90,00 24,68%
Marvipol Development S.A. MVP1120 13.11.2020 5,09% 3,30% 94,00 15,37%
Ronson Development SE RON0820 18.08.2020 5,25% Stałe 97,99 10,45%
Kruk S.A. KRU0620 08.06.2020 4,50% Stałe 98,00 14,71%

*rentowność została wyliczona bez uwzględnienia stawki bazowej w przyszłych okresach odsetkowych

Autor: Piotr Jankowski, wiceprezes zarządu Michael/Ström Dom Maklerski

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Analiza techniczna 4 największych spółek na warszawskiej giełdzie

  Początek kwietnia przyniósł spore przetasowania na liście największych pod względem kapitalizacji spółek na warszawskiej giełdzie. Między PKO BP i CD Projektem trwa zacięta walka o fotel lidera, a między Orlenem i PZU o miejsce na podium. StockWatch.pl sprawdził, kto w wielkiej czwórce ma największy potencjał wzrostowy od strony technicznej.

 • Bezpieczne waluty zyskiwały

  Na fali wzrostu niepewności z powodu pandemii koronawirusowej umocniły się waluty, cieszące się renomą bezpiecznych przystani. Prawdziwy pogrom przeżyły waluty surowcowe rynków wschodzących (w tym real, rand i rubel). Dolar umocnił się ok. 9 proc. wobec złotego w I kwartale – takie wnioski płyną z raportu IRR Quarterly.

 • Spadek ceny ropy naftowej o 60 proc., a większość towarów też pod kreską

  W I kwartale cena ropy naftowej silnie zniżkowała m. in. z powodu fiaska porozumienia w sprawie poziomu wydobycia w ramach OPEC+. Większość pozostałych towarów również traciła. Zyski odnotowano głównie w segmencie kruszców (pallad i złoto) – takie wnioski płyną z raportu IRR Quarterly.

 • Dług skarbowy pozwolił zarobić w trudnych czasach

  Wzrost awersji do ryzyka z powodu pandemii koronawirusa sprzyjał napływom kapitału do długu skarbowego w USA. Obniżka stóp procentowych podjęta przez Fed dodatkowo wspierała zwyżkę cen. Polski TBSP.Index w dolarze z powodu różnic kursowych stracił. Straty towarzyszyły inwestycjom w dług korporacyjny, za wyjątkiem amerykańskich obligacji o najwyższym ratingu – takie wnioski płyną z raportu IRR Quarterly.

 • Pandemia koronawirusa wyhamowała sprzedaż Oponeo.pl w marcu

  Wstępna wielkość przychodów ze sprzedaży netto osiągniętych przez Oponeo.pl w marcu 2020 roku wyniosła 68,98 mln zł, co oznacza spadek o 8 proc. r/r. Spółka tłumaczy niższy wynik przesunięciem sezonu wymiany opon na letnie oraz pandemią koronawirusa.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR