sktnrxpq
Advertisement
PARTNER SERWISU
xrcrrtaw

Raport: Rok 2014 rokiem kolejnych dużych wezwań

Omawiane walory: , , , ,

W ostatnich latach liczba wezwań do sprzedaży akcji systematycznie rośnie. Analitycy sugerują, aby przygotować się na kolejne duże transakcje w przyszłym roku, które zaskutkują przejęciami i nawet wycofywaniem spółek z obrotu. Na celowniku mogą znaleźć się między innymi producenci gier komputerowych.

W 2013 roku wśród giełdowych spółek ogłoszono już 32 wezwania, ustanawiając tym samym nowy rekord. Kończący się rok obfitował w transakcje różnego kalibru z udziałem inwestorów branżowych i finansowych. W tej kategorii uwagę zwracały wezwania na Nordea Bank oraz EMC Instytut Medyczny. Pierwsze ogłosił PKO BP, a drugie fundusz Penta Investments. Kolejną grupę stanowią wezwania akcjonariuszy skupiających brakujące pakiety akcji, w celu wycofania z obrotu giełdowego. Na taki krok zdecydowali główni rozgrywający w akcjonariacie Amatury oraz Barlinka, którzy postawili na restrukturyzację spółek poza rynkiem publicznym. Nie brakowało też wezwań wynikających z powodów formalnych, związanych z osiągnięciem przez głównego udziałowca określonych progów zaangażowania oraz transakcji w formie buy-backu. Tu sztandarowym przykładem jest wezwanie ogłoszone przez Netię na skup własnych akcji po 8 zł za sztukę, czyli cenie niemal dwa razy wyższej niż ówczesna wycena rynkowa.

(Źródło: zestawienie własne)

Niewykluczone, że w przyszłości dojdzie do zmian w przepisach dotyczących wezwań. W zeszłym tygodniu rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy o ofercie. Projekt zmian zakłada m.in. podział wezwań na dobrowolne i obowiązkowe. Progiem decydującym o przejęciu kontroli w ramach wezwań obowiązkowych będzie 33 i 1/3 lub 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym, a ich przekroczenie oznaczać będzie konieczność ogłoszenia wezwania na wszystkie pozostałe papiery. Oprócz tego nabycie akcji będzie mogło też nastąpić w wyniku wezwania dobrowolnego na co najmniej 5 proc. Jednak ta liczba, wraz z akcjami, które już posiada wzywający nie będzie mogła być jednak większa niż 50 proc. ogólnej liczby głosów.

Na razie jednak wezwania odbywają się na starych zasadach i przedstawiciele biur maklerskich wierzą, że nie będzie ich brakować także w 2014 roku. W ich ocenie aktywność na tym polu powinni wykazywać szczególnie inwestorzy branżowi.

– W 2014 roku spodziewam się kontynuacji wzrostów na parkiecie, a indeks WIG może zyskać około 10 proc. lub małe kilkanaście procent. W tym klimacie, w przyszłym roku liczba wezwań może być podobna do tegorocznej. W mojej ocenie, za część z nich powinni być odpowiedzialni inwestorzy branżowi. – ocenia Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM.

>> StockWatch.pl uważnie śledzi giełdowe przejęcia. >> Informacje na temat najważniejszych wezwań znajdziesz w jednym miejscu w serwisie.

Należy podkreślić, że w pierwszej połowie bieżącego roku stosunkowo duża liczba wezwań na GPW była podyktowana niskimi wycenami akcji wielu spółek. W drugiej połowie roku doszło do wzrostu kursów. Niemniej w ocenie eksperta z Invista Dom Maklerski, w 2014 roku fundusze private equity mogą licznie korzystać z wezwań. Na rynku jest dużo taniego pieniądza i fundusze szukają interesujących pomysłów inwestycyjnych w postaci ciekawych spółek, działających w atrakcyjnych i niszowych branżach.

– W tym kontekście dobrym przykładem do takiego przejęcia może być ACE. Jest to producent niszowego asortymentu – dostawca komponentów do samochodowych układów hamulcowych. Do tego po restrukturyzacji spółka powinna poprawiać wyniki. Swego czasu fundusze były zainteresowane sektorem medycznym. W przyszłym roku spodziewałbym się dalszej konsolidacji w tej branży, zwłaszcza, że spółki same informują o poszukiwaniu inwestorów w celu sfinansowania ich dalszego rozwoju. Poukładaną i ciekawą spółką do przejęcia wydaje się Enelmed. W mojej ocenie, innym segmentem, który można by rozpatrywać w kontekście wezwań jest branża producentów gier. Nie wiadomo, czy już teraz gra na kursie CD Projekt, giełdowego lidera tego sektora, nie odbywa się pod przejęcie ze strony zagranicznego inwestora. Z mniejszych spółek ciekawie wygląda The Farm51, której akcje notowane są na NewConnect. – mówi Maciej Kabat, Główny Analityk Invista Dom Maklerski.

Warto przypomnieć, że jeszcze przy okazji reformy OFE pojawiły się głosy o możliwym przyspieszeniu procesów fuzji i przejęć. Eksperci podkreślali, że zmiany mogą wymusić wzrost skłonności OFE do wychodzenia ze spółek, w których posiadają duże pakiety akcji, często wręcz kontrolne. Jednocześnie nakłada się to na początek ożywienia w Europie, które ma szansę wesprzeć także nasz rynek, ponieważ spora jest liczba polskich podwykonawców pracujących dla dużych koncernów, które posiadają nadwyżki gotówki.

Z drugiej strony pojawiają się głosy, że lawiny wezwań nie będzie. Aktywność funduszy może być ograniczana wysokimi wycenami spółek. Symptomatyczne powinno być także pogorszenie się nastrojów na rynku IPO.

Na rynku są wyśrubowane wyceny spółek, co może hamować poczynania funduszy private equity. Do tego po ostatnich słabszych debiutach giełdowych widać, że na rynku skurczyła się ilość wolnych środków. Generalnie w przyszłym roku nie spodziewałbym się wysypu wezwań. Z pewnością można jakiś oczekiwać ze strony inwestorów branżowych. Jeśli energetyka miałaby się konsolidować, to wezwań oczekiwałbym w tej branży. Z mniejszych spółek jako przykład można podać ZWG, który wziął się za skupowanie akcji Bumechu i nie wykluczałbym dalszego dokupowania. Ruchu w ramach wezwań i przejęć spodziewałbym się na rynku NewConnect. Tu przejęcia pakietów akcji mogą następować w drodze fuzji bądź zakupów ze strony lokalnych inwestorów finansowych. – ocenia Łukasz Rosiński, dyrektor zarządzający W Investments.

>> Dla poszukiwaczy spółek o solidnych fundamentach mamy coś specjalnego. >> W serwisie jest dostępny skaner fundamentalny, który ułatwi poszukiwania najdorodniejszych spółek.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

Na podobny temat
  • CD Projekt udostępnił kolejną aktualizację do gry „Cyberpunk 2077”

    CD Projekt opublikował aktualizację 2.31 do gry "Cyberpunk 2077", obejmującą m.in. poprawki do AutoDrive oraz trybu fotograficznego.

  • Spadki na GPW po wtargnięciu rosyjskich dronów, w grze Lubawa, Zremb i Protektor

    Środowa sesja na giełdzie w Warszawie rozpoczęła się od spadków. Nie mogło być inaczej. Zestrzelenie rosyjskich dronów nad Polską przypomniało inwestorom (szczególnie zagranicznym) o ryzyku geopolitycznym, wpisując się jednocześnie w korekcyjną sekwencję jaką obserwujemy na GPW od końca sierpnia. To nie koniec hossy na warszawskim parkiecie, bo jest jeszcze daleko do końca hossy na światowych giełdach, ale niewątpliwie pojawił się kolejny pretekst do realizacji zysków. 

  • CD Projekt rusza ze skupem własnych akcji

    Zarząd CD Projektu zlecił przeprowadzenie skupu akcji własnych. Jego celem jest zgromadzenie akcji na potrzeby realizacji uprawnień w pierwszym etapie programu motywacyjnego A.

  • Historyczny rekord sWIG80, w grze Diagnostyka, Grenevia i Bumech

    Mamy to! Indeks sWIG80 rozpoczął tydzień od nowego historycznego rekordu. To nie przypadek. Po świetnej pierwszej połowie 2025 roku w wykonaniu dużych spółek, druga połowa roku powinna należeć właśnie do małych spółek. Mocno rosną również pozostałe warszawskie indeksy, dzięki czemu GPW jest dziś rano najmocniejszym parkietem w Europie.

  • Rynek czeka na ważne dane z amerykańskiego rynku pracy, w grze Allegro, Bumech i Bloober

    Giełda w Warszawie rozpoczęła piątkową sesję od wzrostów. Rano w centrum uwagi znalazły się m.in. spółki Allegro, Asseco Poland, BUMECH, Bloober Team i Spyrosoft. To jednak tylko przygrywka do prawdziwych giełdowych emocji jakie czekają na inwestorów po południu. O losach dzisiejszej sesji rozstrzygną dane z amerykańskiego rynku pracy.




Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy Forex Kursy walut Akcje Giełda Waluty Kryptowaluty
Trading jest ryzykowny i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Treści publikowane w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej. Portal StockWatch.pl nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury zawartych w nim treści.
peek-a-boo
×

FOSA – nowa usługa analityczna poświęcona zagranicznym spółkom w StockWatch.pl

Sprawdź
cookie-monstah

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania i realizacji niektórych funkcjonalności takich jak automatyczne logowanie powracającego użytkownika czy odbieranie statystycznych o oglądalności. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, lub dostosować ich ustawienia.

Dostosuj   Ukryj komunikat