StockWatch.pl

ABW zatrzymała trzech byłych członków zarządu spółki Lotos Petrobaltic

Omawiane walory:

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymali dziś 3 osoby w związku z zarzutami dotyczącymi wyrządzenia szkody w mieniu spółki Lotos Petrobaltic, podała Prokuratura Regionalna w Gdańsku, na której polecenie działało ABW. Chodzi o działania związane z platformą wiertniczą "Petrobaltic".

(Fot. Spółka)

– W dniu 27 lutego 2019 r. w godzinach porannych, na polecenie prokuratora Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zatrzymali 3 osoby w związku z zarzutami dotyczącymi wyrządzenia szkody w mieniu spółki Lotos Petrobaltic SA. Wśród zatrzymanych jest Zbigniew P. były prezes zarządu tej spółki, Dariusz W. były wiceprezes zarządu oraz Robert N. kierownik realizowanego projektu – czytamy w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Zatrzymanym osobom zostaną przedstawione zarzuty niedopełnienia obowiązków w trakcie realizacji inwestycji dotyczącej wykorzystania jednego ze złóż ropy naftowej oraz przebudowy platformy wiertniczej „Petrobaltic”, czego skutkiem było wyrządzenie w mieniu tej spółki szkody w wielkich rozmiarach, w wysokości nie mniejszej niż 47 mln zł.

– Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani, doprowadzając do zawarcia z włoską firmą aneksu do umowy na przebudowę platformy wiertniczej, nie zweryfikowali kosztów tej inwestycji i podjęli nieuzasadnione gospodarczo decyzje dotyczące wyboru technologii do jej realizacji w zakresie posadowienia platformy. Decyzje te, dotyczące lat 2014-2015, skutkowały znaczącym zwiększeniem kosztów inwestycji – czytamy dalej.

Za przestępstwa zarzucane podejrzanym, (art. 296 par 1 i 3 kk) grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzje, co do zastosowania środków zapobiegawczych zostaną podjęte po wykonaniu czynności z podejrzanymi.

– Działanie ABW dotyczy byłych menadżerów spółki Lotos Petrobaltic będącej częścią Grupy Kapitałowej Lotos. Zatrzymany dziś były prezes spółki pracował do 2016 roku. Informujemy, że przedstawiciele koncernu deklarują współpracę z organami ścigania i udzielają wszystkich niezbędnych informacji, które przyczynią się do pełnego wyjaśnienia sprawy – odniósł się do sprawy Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Lotosu.

Spółka Lotos Petrobaltic SA realizuje strategiczne cele grupy kapitałowej Lotos w obszarze poszukiwań i wydobycia węglowodorów.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Lotos, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com