Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Afera GetBack: Sąd zdecydował o tymczasowym areszcie dla 5 byłych pracowników Idea Banku

Opublikowano: 2019-02-28 12:03:42

Omawiane walory: ,

Prokuratura Regionalna w Warszawie postawiła 18 osobom zarzuty dotyczące oszustw na szkodę prawie 400 klientów Idea Banku, którzy kupili obligacje GetBacku za niemal 90 mln zł. Wobec 5 podejrzanych sąd zastosował tymczasowy areszt. 

(Fot Artiom Bujan)

Jak ustaliła redakcja StockWatch.pl, spośród 18 zatrzymanych byłych pracowników Idea Banku, sąd wobec pięciu zastosował tymczasowy areszt, w tym wobec byłego prezesa Jarosława A. Przedstawiciel Prokuratury Regionalnej w Warszawie dodał, że w pozostałych wypadkach sąd zastosował poręczenie majątkowe.

Przypomnijmy, że we wtorek śledczy zatrzymali m.in. dwóch byłych prezesów banku, Jarosława A. i Tobiasza B. oraz byłych członków zarządu: Dariusza M., Małgorzatę Sz. i Anetę S-K. Wśród zatrzymanych znaleźli się także także dyrektor Departamentu Bankowości Osobistej Idea Banku Maciej G., zastępca Dyrektora Departamentu Sieci Sprzedaży Bankowości Osobistej Piotr M. i koordynator ds. Wsparcia Sieci Bankowości Osobistej Sylwia M. 

Z ustaleń warszawskiej prokuratury wynika, że Idea Bank nie miał uprawnień do oferowania obligacji spółki GetBack, a mimo to uczestniczył w procesie sprzedaży, oferując swoim klientom obligacje m.in. pod pozorem zawierania umów na lokaty bankowe. Jak ustalili śledczy pracownicy banku nie informowali o tym klientów i wprowadzali ich w błąd w kwestii gwarancji zysku i bezpieczeństwa inwestowania. Zachęcali do zakupu instrumentów finansowych, fałszywie informując, że oferta ma charakter ekskluzywny i jest ograniczona w czasie.

– Motywem działania była chęć zysku w postaci prowizji. W ten sposób podejrzani doprowadzili prawie 400 klientów Idea Bank SA do niekorzystnego rozporządzania ich mieniem o wartości 89.350.000 złotych – informuje Prokuratura Regionalna w Warszawie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Zarzuty dotyczące niekorzystnego rozporządzania pieniędzmi klientów prokuratura postawiła również 7 pracownikom Idea Banku i Lion`s Banku, którzy sprzedawali obligacje GetBacku oraz 3 osobom związanym z innymi podmiotami, które także brały udział w dystrybucji tych papierów.

Członkom zarządu Idea Banku SA warszawska prokuratura zarzuciła dodatkowo niedopełnienie obowiązków poprzez dopuszczenie do sprzedaży obligacji bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz stosowanie oszukańczych praktyk.

Za czyny zarzucane podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności nawet do 15 lat.

Szkody na ponad 0,5 mld zł

Śledztwo w sprawie sprzedaży obligacji przez Idea Bank jest jednym z kilku wątków postępowania dotyczącego spółki GetBack, wyrządzenia tej spółce szkody majątkowej o wartości ponad 503 mln zł i przestępstw związanych z obrotem giełdowym.

Wszczęte 24 kwietnia 2018 roku postępowanie w sprawie GetBacku jest objęte nadzorem Prokuratora Krajowego. Prowadzi je 18-osobowy zespół śledczy, w skład którego wchodzą prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Warszawie, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Komendy Stołecznej Policji oraz analitycy kryminalistyczni. Akta postępowania liczą przeszło 400 tomów.

Dotychczas w śledztwie przedstawiono zarzuty 38 osobom, wobec 7 osób stosowany jest obecnie areszt. Wobec 13 podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji, a także zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu. Przesłuchano ponad 500 świadków.

Decyzją Zastępcy Prokuratora Generalnego został jednocześnie powołany zespół prokuratorów, którzy zajmują się kwestią zaspokojenia roszczeń oszukanych nabywców obligacji GetBacku SA, a więc postępowaniami z zakresu prawa cywilnego i administracyjnego.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o getback, Ideabank)

 • Obligatariusze Basel Olten Pharm dostaną jeszcze mniej niż poszkodowani w aferze GetBack

  Po upadłej spółce kosmetycznej współzarządzanej przez matkę Konrada K., byłego prezesa GETBACK zostało nieco majątku i spore długi. Wycena aktywów Basel Olten Pharm zatwierdzona przez sąd daje perspektywę na zwrot zaledwie 4-5 proc. zainwestowanego kapitału. Stowarzyszenie Obligatariuszy Spółek KK w najnowszym raporcie wysuwa wątpliwości, czy warunki sprzedaży majątku za zaledwie 3,9 mln zł to godziwa cena. 

 • Idea Bank w ramach restrukturyzacji do końca roku zwolni 750 osób

  Idea Bank zaczyna proces restrukturyzacji, którego celem jest szybka odbudowa rentowności i poprawa współczynników kapitałowych. Planowane działania restrukturyzacyjne obejmują: obniżenie sumy bilansowej, ograniczenia kosztów operacyjnych, w tym zwolnienia grupowe - maksymalnie 750 osób. Szacowane oszczędności z tytułu zwolnień wyniosą w skali rocznej około 50 mln zł.

 • Michał Sołowow najbogatszym Polakiem, Leszek Czarnecki zamyka pierwszą setkę

  Tygodnik Wprost po raz 30 opublikował listę 100 najbogatszych Polaków. Drugi rok z rzędu największym majątkiem może pochwalić się Michał Sołowow, ale w zestawieniu pojawiły się również nowe nazwiska i znaczące zmiany pozycji.

 • CBA zatrzymało 5 osób w sprawie afery GetBack

  Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) zatrzymało kolejnych 5 osób w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w GETBACKu.

 • Kruk przejmie portfel wierzytelności GetBacku w Rumunii

  Kruk porozumiał się z niegdyś największym branżowym konkurentem w sprawie przejęcia pakietu wierzytelności w Rumunii. Wartość umowy to 41,2 mln RON, czyli ok. 37,4 mln zł.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku