StockWatch.pl

Afera GetBack: Sąd zdecydował o tymczasowym areszcie dla 5 byłych pracowników Idea Banku

Omawiane walory: ,

Prokuratura Regionalna w Warszawie postawiła 18 osobom zarzuty dotyczące oszustw na szkodę prawie 400 klientów Idea Banku, którzy kupili obligacje GetBacku za niemal 90 mln zł. Wobec 5 podejrzanych sąd zastosował tymczasowy areszt. 

(Fot Artiom Bujan)

Jak ustaliła redakcja StockWatch.pl, spośród 18 zatrzymanych byłych pracowników Idea Banku, sąd wobec pięciu zastosował tymczasowy areszt, w tym wobec byłego prezesa Jarosława A. Przedstawiciel Prokuratury Regionalnej w Warszawie dodał, że w pozostałych wypadkach sąd zastosował poręczenie majątkowe.

Przypomnijmy, że we wtorek śledczy zatrzymali m.in. dwóch byłych prezesów banku, Jarosława A. i Tobiasza B. oraz byłych członków zarządu: Dariusza M., Małgorzatę Sz. i Anetę S-K. Wśród zatrzymanych znaleźli się także także dyrektor Departamentu Bankowości Osobistej Idea Banku Maciej G., zastępca Dyrektora Departamentu Sieci Sprzedaży Bankowości Osobistej Piotr M. i koordynator ds. Wsparcia Sieci Bankowości Osobistej Sylwia M. 

Z ustaleń warszawskiej prokuratury wynika, że Idea Bank nie miał uprawnień do oferowania obligacji spółki GetBack, a mimo to uczestniczył w procesie sprzedaży, oferując swoim klientom obligacje m.in. pod pozorem zawierania umów na lokaty bankowe. Jak ustalili śledczy pracownicy banku nie informowali o tym klientów i wprowadzali ich w błąd w kwestii gwarancji zysku i bezpieczeństwa inwestowania. Zachęcali do zakupu instrumentów finansowych, fałszywie informując, że oferta ma charakter ekskluzywny i jest ograniczona w czasie.

– Motywem działania była chęć zysku w postaci prowizji. W ten sposób podejrzani doprowadzili prawie 400 klientów Idea Bank SA do niekorzystnego rozporządzania ich mieniem o wartości 89.350.000 złotych – informuje Prokuratura Regionalna w Warszawie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Zarzuty dotyczące niekorzystnego rozporządzania pieniędzmi klientów prokuratura postawiła również 7 pracownikom Idea Banku i Lion`s Banku, którzy sprzedawali obligacje GetBacku oraz 3 osobom związanym z innymi podmiotami, które także brały udział w dystrybucji tych papierów.

Członkom zarządu Idea Banku SA warszawska prokuratura zarzuciła dodatkowo niedopełnienie obowiązków poprzez dopuszczenie do sprzedaży obligacji bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz stosowanie oszukańczych praktyk.

Za czyny zarzucane podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności nawet do 15 lat.

Szkody na ponad 0,5 mld zł

Śledztwo w sprawie sprzedaży obligacji przez Idea Bank jest jednym z kilku wątków postępowania dotyczącego spółki GetBack, wyrządzenia tej spółce szkody majątkowej o wartości ponad 503 mln zł i przestępstw związanych z obrotem giełdowym.

Wszczęte 24 kwietnia 2018 roku postępowanie w sprawie GetBacku jest objęte nadzorem Prokuratora Krajowego. Prowadzi je 18-osobowy zespół śledczy, w skład którego wchodzą prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Warszawie, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Komendy Stołecznej Policji oraz analitycy kryminalistyczni. Akta postępowania liczą przeszło 400 tomów.

Dotychczas w śledztwie przedstawiono zarzuty 38 osobom, wobec 7 osób stosowany jest obecnie areszt. Wobec 13 podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji, a także zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu. Przesłuchano ponad 500 świadków.

Decyzją Zastępcy Prokuratora Generalnego został jednocześnie powołany zespół prokuratorów, którzy zajmują się kwestią zaspokojenia roszczeń oszukanych nabywców obligacji GetBacku SA, a więc postępowaniami z zakresu prawa cywilnego i administracyjnego.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getback, Ideabank, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Ogromna zmienność cen ropy

  Po kilku dniach relatywnej siły polskiego parkietu, dziś nadszedł dzień, w którym warszawskie blue chipy złapały wyraźną zadyszkę. WIG20 rozpoczął dzień podobnie jak pozostałe indeksy europejskie (na niewielkich minusach), jednak w kolejnych godzinach sesji sytuacja zaczęła stopniowo się pogarszać. Polski indeks blue chipów zakończył ostatecznie dzień ze zniżką o 1,1 proc. Kolor czerwony pojawił się również w drugiej i trzeciej linii spółek – mWIG40 stracił 0,6 proc., a sWIG80 0,2 proc.

 • Giełdy znów na czerwono, w grze spółki Leszka Czarneckiego

  Ostrożność inwestorów po weekendowych atakach na rafinerie w Arabii Saudyjskiej oraz wczorajsza realizacja zysków na Wall Street przekłada się na spadki na giełdzie w Warszawie. I jedynie wizja pojawienia się inwestora w Idea Banku ciągnie w górę banki Leszka Czarneckiego.

 • Idea Bank potrzebuje dokapitalizowania w wysokości ok. 500 mln zł

  Idea Bank ocenia, że kwota dokapitalizowania, która pozwoliłaby na osiągnięcie wymaganych prawem wskaźników kapitałowych wynosi ok. 500 mln zł, poinformował prezes Jerzy Pruski.

 • Idea Bank pokazał zysk. Kurs akcji rośnie w dwucyfrowym tempie

  W II kwartale Idea Bank zanotował pierwszy od dawna zysk na poziomie netto. Mimo poprawy, bank wciąż nie spełnia wymogów kapitałowych i pilnie potrzebuje inwestora.

 • Fundusz private equity dostał zgodę na rozszerzenie procesu due diligence Idea Banku

  Rozmowy z funduszem private equity zainteresowanym inwestycją w akcje banku trwają. Dziś Idea Bank poinformował, że zgadza się na rozszerzenie procesu due diligence.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR