Akcje CDA podrożały o ponad 50 proc. podczas debiutu na NewConnect

Omawiane walory:

Na otwarciu notowań kurs akcji operatora serwisu VoD wzrósł wobec ceny odniesienia o 54 proc. do 8,50 zł. Droga do debiutu była jednak wyboista i pełna kontrowersji.

Fot. Cda.pl

Kurs odniesienia wynosił 5,50 zł. Po takiej cenie jeszcze w 2017 r. w ramach oferty publicznej CwMedia – właściciel serwisu CDA – sprzedał 1 mln akcji. Nieco ponad kwadrans po debiucie kurs akcji cofnął się do poziomu 6 zł.

AKTUALIZACJA: O godzinie 12:25 kurs akcji CDA zdecydowanie ruszył na północ, a 10 min. później osiągną rekordowy poziom 12,75 zł (+131,8 proc.)

CDA.pl to jeden z największych i najpopularniejszych serwisów VoD na polskim rynku. Co miesiąc odwiedza go blisko 8 mln użytkowników. Debiut opóźniły przede wszystkim pirackie konotacje serwisu. CDA.pl oferuje bowiem dwa rodzaje modelu biznesowego. Płatny CDA Premium oferuje wyłącznie legalne treści, natomiast darmowa wersja serwisu pozwala użytkownikom na dodawanie własnych treści, co często sprowadza się do wrzucania na stronę filmów z nielegalnych źródeł. I to właśnie ta cześć serwisu przyczyniła się do zdobycia tak dużej popularności w Polsce.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Mimo, że CDA od 2016 roku walczy z łatką „pirata”, zawierając kolejne umowy z polskimi dystrybutorami, to ich zagraniczni odpowiednicy chcą trzymać się od serwisu jak najdalej. W październiku ubiegłego roku amerykańska agencja Motion Picture Association of America (MPAA) wpisała serwis na czarną listę pirackich serwisów z całego świata. Spółka zareagowała na te doniesienia oświadczeniem z odpowiedzią na zarzuty MPAA.

– To prawda, że znaleźliśmy się w tym raporcie, ale nie zgadzamy się z zarzutami użytymi wobec nas i będziemy w tej sprawie interweniować w MPAA z użyciem oficjalnych procedur – czytamy w oświadczeniu CDA.pl

Choć spółka próbowała tłumaczyć się, że wciąż walczy z piractwem, a amerykańska agencja nie zna realiów funkcjonowania serwisu, to zarząd GPW zdecydował, że spółka musi wyjaśnić te wątpliwości i odwołał zaplanowany już na 18 października 2018 r. debiut.

– W związku z nowymi okolicznościami, które pojawiły się po podjęciu przez zarząd giełdy uchwały o wprowadzeniu akcji CDA do alternatywnego systemu obrotu, giełda podjęła czynności wyjaśniające, których treść oraz zakres objęte są tajemnicą zawodową. Na podstawie dostępnych informacji, w tym informacji przedstawionych w dokumencie informacyjnym, inwestorzy samodzielnie dokonują oceny ryzyka związanego z nabywaniem akcji emitenta. GPW nie jest uprawniona do dokonywania wiążącej oceny zgodności prowadzonej przez emitentów działalności z przepisami prawa, gdyż takiej oceny mogą dokonywać jedynie właściwe organy państwa i sądy – powiedział w rozmowie z Pulsem Biznesu w listopadzie 2018 r. Paweł Lasiuk, rzecznik GPW.

Według raportu przejrzystości Googla, amerykański gigant od 2013 roku otrzymał blisko 14 tys. żądań o usunięcie 48 tys. adresów przekierowujących z wyszukiwarki do strony cda.pl. I choć liczba użytkowników płatnego CDA Premium wciąż rośnie (w 2018 roku było ich 172 tys., o 72 tys. więcej niż w roku poprzednim), to wciąż blisko 45 proc. wszystkich treści w serwisie to filmy użytkowników.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDA, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruche wzrosty na WIG20, koronahossa na akcjach Mercatora

  Indeks dużych spółek ma poważny problem z odreagowaniem poniedziałkowego tąpnięcia, wywołanego strachem przed epidemią koronawirusa. Nastroje pozostają złe, a prawdopodobieństwo spadków na koniec dnia jest wysokie. Szczególnie, że inwestorzy kontynuują realizację zysków na małych i średnich spółkach.

 • Informacja o wzroście sprzedaży subskrypcji premium szarpnęła kursem akcji CDA

  Na koniec sierpnia CDA miało sprzedanych 207 tys. subskrypcji premium, co oznacza wzrost o 62 proc. r/r. W środę kurs akcji spółki rośnie o 15 proc.

 • Kryzys na krajowym rynku IPO. Warszawski parkiet zmierza w stronę kolejnych smutnych rekordów

  Wartość IPO przeprowadzonych na europejskich giełdach w II kwartale wyniosła 11,4 mld euro, co oznacza wzrost o 24 proc. w skali roku i stanowi znaczącą poprawę w stosunku do bardzo słabego poprzedniego kwartału (0,7 mld euro). Wzrost wartości europejskich IPO to przede wszystkim efekt pięciu ofert o wielkości przekraczającej 1 mld euro, które miały miejsce na największych rynkach w Europe. Z kolei na rynku głównym GPW odnotowano pierwszy debiut od lipca ubiegłego roku, wynika z najnowszego raportu "IPO Watch Europe" przygotowanego przez firmę doradczą PwC.

 • 12 hojnych spółek na dywidendowe żniwa w lipcu

  Inwestorzy już mogą zakasać rękawy, bo na GPW ruszają prawdziwe żniwa. Do zebrania jest 55 dywidend ze spółek notowanych na rynku głównym i NewConnect. W najgorętszym okresie w całym roku nie zabraknie też ofert z dwucyfrową stopą dywidendy.

 • CDA przedstawiło propozycję dywidendy z zysku za 2018 r.

  Zarząd notowanego od niedawna na NewConnect CDA będzie rekomendował akcjonariuszom przeznaczenie 5,08 mln zł z zysku za 2018 r. na dywidendę. Proponowana stawka na akcję wynosi 0,50 zł. 


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR