12 najciekawszych zapowiedzi i rekomendacji dywidendowych

Sezon wyników rocznych powoli się rozkręca, a wraz z nim karuzela dywidend. Na ten moment zaledwie kilkanaście spółek złożyło mniej lub bardziej wiążące deklaracje dot. wypłat. Spośród nich StockWatch.pl wybrał 12 najciekawiej zapowiadających się propozycji.

Dywidendy,2021,spółki,giełda,zyski, gotówka

Kilka spółek już planuje wypłatę rekordowych dywidend

Tegoroczny sezon dywidendowy będzie wyjątkowy. Przede wszystkim wciąż trwa pandemia, która w 2020 roku zmusiła wiele spółek do cięcia stawek lub całkowitego wstrzymania wypłat. W tym roku strach i niepewność są znacznie mniejsze, bo większość biznesów już się dostosowała do nietypowych warunków. Normalizacji sytuacji gospodarczej sprzyjają też programy fiskalne i szczepionki, których na rynku jest coraz więcej. Jest więc spora szansa, że giełdowe spółki powrócą do płacenia stawek na poziomach sprzed pandemii, a niektóre dorzucą jeszcze coś extra z rezerw utworzonych w 2020 r.

Branżowi giganci sypną groszem

Na ten moment największe sumy zadeklarowały Orlen i Budimex. Obie spółki mogą wypłacić swoim akcjonariuszom łącznie blisko 2 mld zł. Państwowy gigant paliwowy ma za sobą całkiem udany rok. Podczas konferencji wynikowej Jan Szewczak, członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych zapowiedział, że spółka z zysku za 2020 r. może wypłacić 3,50 zł na akcję, czyli blisko 1,5 mld zł. Przy obecnym kursie w okolicach 70 zł stopa dywidendy wynosiłaby 5 proc. W 2020 r. Orlen wypłacił akcjonariuszom 1 zł na akcję, co dało stopę na poziomie 1,6 proc. Rok wcześniej padł rekord – Orlen wypłacił 3,50 zł na akcję.

Szanse na wyrównanie lub nawet poprawienie rekordu ma także Budimex. Prezes Dariusz Blocher podczas konferencji wynikowej stwierdził, że nie ma przeszkód, by cały jednostkowy zysk za 2020 r. (310 mln zł), a nawet zysk zatrzymany z 2019 r. (ok. 150 mln zł), przeznaczyć na dywidendę. Szacowana stawka na akcję może wynieść nawet 18 zł, co przy obecnym kursie dawałoby stopę 5,9 proc.

>> Śrubowanie rentowności – omówienie wstępnych wyników Budimeksu po IV kw. 2020 r.

W ubiegłym roku Budimex, podobnie zresztą jak Orlen, z uwagi na pandemię nieco ostrożniej podszedł do kwestii dywidendy. Spółka na wypłatę przeznaczyła 116,4 mln zł, czyli ok. 50 proc. zysku netto za 2019 rok. Stawka na akcję wyniosła 4,56 zł brutto. Pozostała część wyniku trafiła na kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy lub wypłatę zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy. Budimex słynie z regularnych i solidnych dywidend. Najwyższą kwotę spółka wypłaciła w 2018 r., gdy do akcjonariuszy trafiło łącznie 449,6 mln zł, czyli 17,61 zł na akcję.

Spośród spółek z branży paliwowej tłustą dywidendę szykuje też Unimot. Prezes Adam Sikorski podczas wideokonferencji zasygnalizował, że na tegoroczną wypłatę może trafić więcej niż 30 proc. zysku za 2020 rok, a stawka na akcję może być zbliżona do ubiegłorocznej. W ubiegłym roku niezależny importer paliw ciekłych i gazowych z 53 mln zł zysku netto wypracowanego w 2019 r. wypłacił rekordowe 16,1 mln zł dywidendy. Stawka na akcję wyniosła rekordowe 1,97 zł, co dało stopę na poziomie 4,7 proc. Gdyby spółka w tym roku wypłaciła identyczną kwotę, stopa dywidendy (przy obecnym kursie 41,60 zł) wyniosłaby nieco ponad 4,7 proc.

Pierwsze rekomendacje już na stole

Zarządy niektórych spółek złożyły już konkretne propozycje. Z dotychczasowych ofert warto zwrócić uwagę na 8, w tym kilka rekordowych. Imponująco zapowiada się dywidenda w X-Trade Brokers, gdzie do podziału ma trafić 210 mln zł, czyli połowa całego zysku za 2020 r. Proponowana stawka na akcję wynosi 1,79 zł, co przy obecnym kursie daje stopę w okolicach 10,7 proc. Jeśli akcjonariusze się zgodzą, dywidenda trafi na ich konto 30 kwietnia.

>> Jose mówi: powrót do średniej – omówienie sytuacji fundamentalnej XTB po wstępnych danych za IV kw. 2020 r.

Rekordową dywidendę szykują też ZM Ropczyce. Spółka z zysku za 2020 r. chce wypłacić 1,60 zł na akcję (stopa 5,25 proc.). Jednak nastroje wśród drobnych akcjonariuszy są dalekie od pozytywnych. Kontrowersje wzbudza przede wszystkim wezwanie na 16,9 proc. akcji ogłoszone przez dziewięciu inwestorów. Oferowana cena to 26,73 zł za walor, czyli dużo niżej od bieżącej ceny rynkowej. W momencie ogłaszania wezwania akcje Ropczyc kosztowały 34 zł, a obecnie wyceniane są na nieco ponad 29 zł. Do tego wskaźnikowo już teraz jest tanio.

ropczyce

Analiza wskaźnikowa ZM Ropczyce. Źródło: StockWatch.pl

Oferta wzywających jest mało atrakcyjna. Pikanterii całej sytuacji dodaje fakt, że spółka zwołała dwa walne jednego dnia. Na jednym z nich będzie głosowany projekt uchwały ws. wycofania akcji z obrotu na GPW.

W tym roku hojnie groszem sypnie także Stalexport Autostrady. Zarząd spółki na wypłatę chce przeznaczyć cały ubiegłoroczny zysk (157,58 mln zł) plus „zaskórniaki” w kwocie 0,67 mln zł. W sumie do akcjonariuszy ma trafić 158,25 mln zł, czyli 0,64 zł na akcję. Przy obecnym kursie daje to imponującą stopę dywidendy 16,2 proc. Dla porównania warto dodać, że w ubiegłym roku Stalexport Autostrady płacił 5 gr na akcję, a dwa lata temu 37 gr.

Rekordowe dywidendy szykują się także w Asseco Business Solutions i notowanym na NewConnect CDA. Rada nadzorcza pierwszej spółki zarekomendowała wypłatę 66,8 mln zł, czyli 2 zł na akcję. Względem ubiegłego roku to wzrost o 20 gr na walor. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi 5 proc. Warto też dodać, że Asseco Business Solutions od lat dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Tegoroczna wypłata będzie 9. z rzędu, gdy stawka jest wyższa r/r. Z kolei CDA zamierza wypłacić akcjonariuszom 18,3 mln zł. Tu stawka na akcję ma wynieść 1,80 zł (stopa 5,8 proc.).

Ciekawe dywidendowe deklaracje złożyły jeszcze cztery spółki. Apator, który w grudniu 2020 r. wypłacił 0,45 zł zaliczki, zamierza dorzucić 0,75 zł na akcję. W sumie spółka z zysku za 2020 r. wypłaci 1,20 zł dywidendy. Zarząd Arctic Paper proponuje 0,30 zł na akcję, czyli o 50 proc. więcej niż przed rokiem. Przy obecnym kursie stopa dywidendy sięga 5 proc. Wieloletnią serię dywidendową zamierzają podtrzymać Wawel i AC Autogaz. Pierwsza spółka będzie rekomendować akcjonariuszom wypłatę 25 zł na akcję, czyli o 5 zł na walor mniej niż przed rokiem. Mimo obniżki stopa dywidendy wyraźnie przekracza 4 proc. Z kolei AC Autogaz utrzyma dywidendową formę i rekomenduje wypłatę w wysokości 2,20 zł na akcję (stopa 6 proc.). Warto zaznaczyć, że producent samochodowych instalacji gazowych nieprzerwanie od 2012 r. dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. W tym okresie tylko raz – pandemicznym w 2020 r. – stopa dywidendy spadła poniżej 5 proc.

dywidendy

Źródło: StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o ACAUTOGAZ, apator, arctic, ASSECOBS, budimex, CDA, PKNOrlen, ropczyce, STALEXP, UNIMOT, Wawel, xtb)

 • Budimex jeszcze nie wypłacił tegorocznej dywidendy, a już planuje kolejną

  W przeddzień wypłaty hojnej dywidendy zarząd Budimeksu podjął decyzję o zamiarze wypłaty zaliczki z zysku za 2021 r. do wysokości połowy zysku osiągniętego od początku roku, który będzie wykazany w jednostkowym sprawozdaniu finansowym za I półr. tego roku.

 • 14 wzrostowych spółek, które warto śledzić wg BM mBanku

  Kolejne biuro maklerskie przestawiło swoją listę top picks na czerwiec. Eksperci z BM mBanku w najbliższych tygodniach stawiają na rozpędzone spółki cykliczne oraz technologiczne.

 • Grupa Unimot podpisała list intencyjny z nowym członkiem Avia International w Polsce

  Grupa UNIMOT podpisała list intencyjny z Grupą Pieprzyk — nowym członkiem stowarzyszenia Avia International. List zakłada zainicjowanie rozmów, mających na celu wypracowanie obszarów i modelu współpracy polskich operatorów sieci Avia. Dzięki rozszerzeniu grona członków Avia International, sieć stacji paliw, funkcjonujących pod marką Avia w Polsce, wzrośnie do ponad 140. W całej Europie pod tą marką działa obecnie około 3200 stacji, należących do 90 członków stowarzyszenia. 

 • Unimot miał wstępnie 511 mln zł jednostkowych przychodów w maju

  UNIMOT miał 511,08 mln zł jednostkowych przychodów netto w maju 2021 r., co oznacza wzrost o 48 proc. r/r, podała spółka, prezentując wstępne dane.

 • Zmiany w indeksach. Asbis i Mabion awansują do mWIG40 Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami, w czerwcu nastąpią zmiany w składzie indeksów małych i średnich spółek. WIG20 pozostaje bez zmian, co oznacza, że wyceniane na 25 mld zł Pepco Group mimo wysokiej kapitalizacji musi poczekać.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR