Akcje i dolar amerykański rosną w siłę, w grze KGHM, JSW i Oponeo.pl

Omawiane walory: , , , , ,

Pozytywne dla Hillary Clinton rozstrzygnięcie tzw. afery mailowej odmieniło sytuację na rynkach finansowych. Inwestorzy ruszyli na zakupy przecenionych akcji oraz dolara amerykańskiego. Na wartości tracą z kolei metale szlachetne.

Hillary Clinton rzutem na taśmę wychodzi obronną ręką z afery e-mailowej. Według śledczych, wiadomości odkryte niedawno na komputerze jednego z jej doradców nie wnoszą nic nowego do sprawy. Dyrektor FBI James Comey w liście do Kongresu stwierdził, że nie ma podstaw do postawienia Hillary Clinton zarzutów karnych ws. korzystania przez nią z prywatnego serwera pocztowego. Tym samym kandydatka Demokratów pozbyła się problemu, który w ostatnich dniach zachwiał sondażami. Dodatkowo ofensywę medialną Hillary Clinton na ostatniej prostej wspierają kolejne gwiazdy show-biznesu. Mocny głos poparcia w weekend dali m.in. Beyonce oraz Jay-Z.

Pozytywne dla Hillary Clinton rozstrzygnięcie tzw. afery mailowej odmieniło sytuację na rynkach finansowych. Inwestorzy ruszyli na zakupy przecenionych akcji oraz dolara amerykańskiego. Wzrost na kursie USD przełożył się na spadek cen złota (notowania tego kruszcu są odwrotnie skorelowane z wartością USD). Na fali wznoszącej są także notowania miedzi i ropy naftowej. >> Waluty, S&P 500, złoto – sprawdź jak zarobić na wyborach prezydenckich w USA

W poniedziałek kwadrans po 13:00 niemiecki DAX i francuski CAC 40 rosną o ponad 1,6 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 1,5 proc. W Warszawie skalą odbicia wyróżnia się WIG20, który rośnie o 0,86 proc. do 1.773 pkt. W tym samym czasie mWIG40 umacnia się o 0,46 proc., a sWIG80 o 0,1 proc. W gronie blue chipów mamy komplet zieleni, a największe wzrosty notują dziś akcje KGHM (3,11 proc.), Eurocash (2 proc.) i PKO BP (1,61 proc.). W ujęciu sektorowym najmocniejszym punktem na GPW jest WIG-Surowce (+3,16 proc. po pierwszym fixingu), dzięki wzrostom na kursach KGHM i JSW (+3,8 proc.).

Udana sesja na kursie PKO BP to pokłosie wyników za III kwartał. Zysk netto grupy spadł do 768,5 mln zł z 815,2 mln zł rok wcześniej, niemniej wynik okazał się blisko 5 proc. wyższy od konsensusu. Lepiej od oczekiwań wypadł też wynik odsetkowy (1.971,5 mln zł) oraz wynik prowizyjny (686,3 mln zł).

Wynikową niespodziankę sprawił Wawel. Akcje cukierniczej spółki rosną dziś o ponad 8 proc. Wyniki za III kwartał nie tylko były lepsze w ujęciu r/r, ale też z dużą nawiązką pokonały prognozy rynkowych ekspertów. W minionym okresie spółka zanotowała 6-proc. wzrost zysku netto w ujęciu r/r do 22,1 mln zł. Wynik okazał się lepszy od konsensusu PAP o blisko 19 proc. Podobnie było na poziomie zysku operacyjnego. EBIT zwiększył się o ponad 10 proc. i wyniósł 25,4 mln zł. W efekcie oczekiwania rynkowe przebito o 17,4 proc.

Podejście pod nowe szczyty cenowe zalicza kurs akcji Oponeo.pl. Internetowy dostawca opon w raporcie za październik podał, że wstępna wielkość przychodów ze sprzedaży netto wyniosła 79,78 mln zł, co oznacza wzrost o 19 proc. w ujęciu r/r. Narastająco przychody za okres styczeń-październik podskoczyły r/r o 22 proc. do 390,3 mln zł.

O 5 proc. tanieją akcje Wittchen. W piątek po sesji modowa spółka poinformowała, że Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie wydał dwie decyzje w związku z postępowaniem kontrolnym dotyczącym prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług za rok 2011. Zarząd szacuje wpływ w/w decyzji na łączną wysokość zwiększenia zobowiązań podatkowych za lata 2011-2016 na ok. 6,9 mln zł plus odsetki. >> Zobacz komunikat

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT jsw, kghm, oponeo.pl, pkobp, Wawel, wittchen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR