Allegro ciągnie WIG20 w dół, w grze Dino Polska i OAT

Omawiane walory: , , ,

Końcówka tygodnia upływa pod znakiem odreagowania szczepionkowej euforii. W południe wszystkie główne indeksy GPW notowały spadki. Najmocniej traci WIG20, którego piętą achillesową jest dziś Allegro.

allegro, dinopl, mercator, OAT, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: Attrader.pl

Piątkowa sesja na GPW upływa pod znakiem spadków, które można wpisać w korektę po ostatnich silnych wzrostach, wywołanych doniesieniami o zaawansowanych pracach nad szczepionką. Kwadrans przed 13:00 WIG20 tracił 1 proc., mWIG40 zniżkował o 0,95 proc., a sWIG80 cofał się o 0,3 proc. W wypadku największych spółek punktem wsparcia jest poziom 1.750 pkt. Na tle zachodnioeuropejskich odpowiedników polski WIG20 wypada bardzo słabo. W tym samym czasie niemiecki DAX rośnie dni o 0,2 proc., a francuski CAC40 o 0,4 proc.

Najważniejszą publikacją makroekonomiczną na dzisiaj był raport dot. PKB z Polski. Jak poinformował GUS, po kwietniowym lockdownie nastąpiła dynamiczna odbudowa aktywności gospodarczej w Polsce i na świecie. Dzięki temu w III kwartale 2020 roku PKB Polski wzrósł o rekordowe 7,7 proc. względem kwartału poprzedniego, gdy odczyt spadł o rekordowe 9 proc. kw/kw. Dane okazały się nieco słabsze od oczekiwań w ujęciu kwartalnym, ale nie wywołało to większej reakcji rynku.

W indeksie największych spółek liderem wzrostów jest Dino Polska. Notowania operatora sieci supermarketów rosną o 5,1 proc. do 271 zł. Do rekordów z początku tygodnia brakuje już tylko kilku procent.

Na przeciwnym biegunie jest z kolei inna spółka halowa – LPP. Notowania odzieżowego giganta spadają o 5,3 proc. do 6.830 zł. Największym obciążeniem dla indeksu jest jednak Allegro, którego kurs akcji przy najwyższych na rynku obrotach spada o 3,2 proc. Warto dodać, że momentami przecena sięgała 5 proc., cofając kurs do 75 zł, czyli najniższego poziomu od 15 października.

Na szerokim rynku skalą spadków i obrotów wyróżnia się Mercator Medical i OAT. Akcje producenta jednorazowych rękawic medycznych tanieją o 6 proc. do 504 zł. Z kolei notowania OncoArendi Therapeutics spadają o 8,3 proc. i korygują ogromne wzrosty wywołane przez informację o rekordowej jak na polskie warunki (1,5 mld zł) umowie z belgijską firmą Galapagos ws. udzielenia globalnej licencji na podwójne inhibitory chitynaz, w tym cząsteczkę OATD-01.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o allegro, dinopl, mercator, OAT)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR