Allegro sprzedaje akcje inwestorom detalicznym po cenie maksymalnej 43 zł za sztukę

Omawiane walory:

Allegro opublikowało prospekt emisyjny i rozpoczęło ofertę publiczną 187,8 mln akcji po cenie w przedziale od 35 do 43 zł za akcję i maksymalnej cenie dla inwestorów detalicznych ustalonej na 43 zł za sztukę. Łączna wartość oferty to 6,57-8,08 mld zł.

Francois Nuyts, prezes Allegro. Fot. spółka

To już oficjalne, w tym tygodniu rusza IPO Allegro.eu. Oferta największej polskiej platformy e-commerce składa się z dwóch części. Pierwsza to akcje nowej emisji. Ze sprzedaży 28,57 mln walorów spółka chce pozyskać ok. 1 mld zł brutto. Lwia część IPO Allegro to akcje sprzedawane przez obecnych akcjonariuszy, tj. spółki Cidinan S.à r.l., Permira VI Investment Platform Limited i Mepinan S.à r.l., a także grupę dyrektorów i członków kadry kierowniczej emitenta. W sumie właściciele platformy oferują 163,6 mln istniejących akcji.

Ponadto akcjonariusze sprzedający zaoferowali spółce Morgan Stanley & Co. International plc jako menedżerowi stabilizującemu opcję nabycia dodatkowych istniejących akcji sprzedawanych na podstawie opcji dodatkowego przydziału, stanowiących maksymalnie 15 proc. całkowitej liczby akcji sprzedawanych.

Spółka spodziewa się, że niezwłocznie po dopuszczeniu do obrotu w wolnym obrocie (free float) znajdować się będzie co najmniej 18,26 proc. wyemitowanego kapitału zakładowego spółki (zakładając brak realizacji opcji dodatkowego przydziału).

Allegro może wyprzedzić CD Projekt na GPW

Allegro już na debiucie będzie jedną z dwóch największych spółek na GPW. Przy uplasowaniu oferty po cenie 35 zł za akcję kapitalizacja platformy e-commerce wyniesie 36 mld zł (łącznie z nowymi akcjami), co da jej drugie miejsce zaraz za CD Projektem, który wart jest 38 mld zł. Do kolejnych spółek dystans będzie duży. Obecnie drugi na liście PGNiG z wyceną na poziomie 26 mld zł. Jeśli jednak inwestorzy kupią akcje Allegro po cenie maksymalnej, czyli 43 zł za walor, wycena spółki przekroczy 44 mld zł.

Zapisy na akcje od środy

Inwestorzy detaliczni mogą składać zapisy od 23 do 28 września 2020 r. po cenie maksymalnej ustalonej na 43 zł za akcję. Ostateczna cena i ostateczna liczba akcji oferowanych, które zostaną zaoferowane poszczególnym kategoriom inwestorów, zostaną ustalone na podstawie procesu budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych. Publikacja tych parametrów została zaplanowana na 29 września. Zapisy przyjmowane są przez konsorcjum 13 banków i domów maklerskich w całej Polsce.

Jeżeli liczba akcji objętych zleceniami kupna składanymi przez inwestorów detalicznych będzie większa od liczby akcji, które zostaną ostatecznie zaoferowane tej kategorii inwestorów, liczba akcji oferowanych przydzielonych w ramach każdego zlecenia zostanie proporcjonalnie zmniejszona.

Po zakończeniu oferty pozostałe akcje posiadane przez większościowych akcjonariuszy sprzedających zostaną objęte umową zakazującą sprzedaży tych akcji (lock-up) przez okres 180 dni od pierwszego dnia notowania akcji spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, z zastrzeżeniem pewnych zwyczajowo stosowanych wyjątków opisanych w prospekcie. Ponadto akcje będące w posiadaniu dyrektorów i członków kadry kierowniczej spółki oraz posiadaczy akcji przyznanych w ramach programów motywacyjnych grupy po przeprowadzeniu oferty będą również objęte zakazem sprzedaży przez okres 360 dni od debiutu GPW.

Przewidywany harmonogram IPO Allegro

Termin Wydarzenie
22 września 2020 r. Publikacja Prospektu/Otwarcie Oferty – rozpoczęcie procedury budowy księgi popytu wśród Inwestorów Instytucjonalnych
23 – 28 września 2020 r. Okres składania zapisów na Akcje przez Inwestorów Detalicznych – przyjmowanie zapisów od Inwestorów Detalicznych (do godz. 23:59 czasu lokalnego w Warszawie w dniu 28 września 2020 r.)
28 września 2020 r. Zakończenie procedury budowy księgi popytu wśród Inwestorów Instytucjonalnych
29 września 2020 r. (lub w zbliżonym terminie) Publikacja Ceny Ofertowej dla Inwestorów Detalicznych, Ceny Ofertowej dla Inwestorów Instytucjonalnych, ostatecznej liczby Istniejących Akcji Sprzedawanych i Nowych Akcji Sprzedawanych, które zostaną objęte Ofertą, oraz ostatecznej liczby Akcji Oferowanych, które zostaną zaoferowane poszczególnym kategoriom inwestorów.
6 października 2020 r. (lub w zbliżonym terminie) Zapisanie Akcji Oferowanych na rachunkach papierów wartościowych Inwestorów Detalicznych
9 października 2020 r. Przewidywana data zapisania Akcji Oferowanych na rachunkach papierów wartościowych Inwestorów Instytucjonalnych
12 października 2020 r. (lub w zbliżonym terminie) Przewidywany pierwszy dzień obrotu Akcjami na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie („Dzień Rozpoczęcia Notowań”)
>> Promocja na abonament do strefy Premium StockWatch.pl i zniżka na Portfel Cztery Fazy Rynku

Allegro z mocnym wzrostem zysków i przychodów

Spółka w prospekcie emisyjnym ujawniła najnowsze wyniki finansowe. W I półroczu Allegro.eu odnotowało 289,7 mln zł skonsolidowanego zysku netto, wobec 195,7 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wzrósł r/r o ponad 150 mln zł i wyniósł 560,4 mln zł. Wynik EBITDA w I poł. 2020 r. wyniósł 788,6 mln zł wobec 625,1 mln zł zysku rok wcześniej, a skorygowana EBITDA – odpowiednio: 808 mln zł wobec 631,4 mln zł. Wskaźnik EBITDA/ GMV (tj. wartość sprzedanych produktów) wyniósł w I półr. br. 5 proc. wobec 6,1 proc. rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1.770,1 mln zł w I poł. 2020 r. wobec 1.166,5 mln zł rok wcześniej.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT allegro, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR