Allegro znów błyszczy

Omawiane walory: ,
Zaprezentowany w weekend plan odmrażania gospodarki powinien wspierać GPW, najbardziej kontrowersyjna z decyzji, czyli połączenie terminu ferii w całej Polsce, dotknie sektorów niedoreprezentowanych na giełdzie.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Rynki europejskie rozpoczynały sesję pod presją działań S. Mnuchin’a w USA zmierzających do zakończenia w grudniu części programów pomocowych dla przedsiębiorstw. Teoretycznie na taki okres je przewidziano i miały mieć nadzwyczajny charakter, ale spodziewano się ich wydłużenia na 1H2021 w wyniku jesiennej fali COVID, a sam ruch został odebrany jako próba „podstawienia nogi” nowej administracji. Mimo to szybko rozpoczęły się wzrosty, giełdy UE w ostatnich dniach rozgrywały przede wszystkim stabilizację liczb dotyczących COVID i temat szczepionek. Lokalne szczyty zostały wyznaczone w godzinach przedpołudniowych, przed rozpoczęciem handlu w USA indeksy wyraźnie się korygowały, finalnie zyskując od 0,3 proc. (FTSE100) do 0,8 proc. (FTSE MiB).

Bardzo dobrze na tle reszty kontynentu wypadła Polska, WIG20 wzrósł o 1,7 proc., mWIG40 o 0,4 proc., a sWIG80 o 0,8 proc. Bohaterem dnia ponownie było Allegro, które zyskało 8,9 proc. w kontynuacji niezwykle silnego odbicia po zamieszaniu dotyczącym wejścia Amazona do paczkomatów InPostu. Wsparciem dla indeksu był również KGHM, który po zwyżce o 4,8 proc. więcej niż wyrównał spadki z czwartku.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

S&P500 spadł w piątek o 0,7 proc., a NASDAQ o 0,4 proc. w kontynuacji trwającego od dwóch tygodni trendu bocznego na amerykańskiej giełdzie. Wprawdzie prezydent Trump przegrywa kolejne procesy bardzo szybko, a ponowne liczenie głosów w Georgii potwierdziło zwycięstwo Bidena, ale nic nie wskazuje na razie na zmianę retoryki urzędującego gabinetu przed głosowaniem w Kolegium Elektorów, zamykającym możliwości legalnego podważenia wyniku wyborów. W związku z tym do połowy grudnia widzimy ryzyko kontynuacji otoczenia, w którym akcje amerykańskie zachowują się gorzej niż „reszta świata”, a dolar się osłabia. O ile pierwsza część tej rzeczywistości może gwałtownie ulec zmianie jeszcze przed Nowym Rokiem, m.in. z powodu możliwych działań Fed, są one powodem, dla którego deprecjacja waluty może przyspieszyć po wyraźnym wybiciu dwuipółletnich dołków w okolicach, w których obecnie się znajdujemy.

Większość rynków azjatyckich rośnie w godzinach porannych, podobnie jak notowania kontraktów na europejskie i amerykańskie indeksy. Zaprezentowany w weekend plan odmrażania gospodarki powinien wspierać GPW, najbardziej kontrowersyjna z decyzji, czyli połączenie terminu ferii w całej Polsce, dotknie sektorów niedoreprezentowanych na giełdzie. Uwaga inwestorów będzie w tym tygodniu skierowana na CD Projekt, który będzie dyskontował kolejne recenzje Cyberpunka, w większości bardzo pozytywne, ale sugerujące dużą liczbę błędów w grze, pomimo kolejnych przesunięć premiery.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 23 listopada 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o allegro, CDPROJEKT)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR