Analiza techniczna 5 giełdowych misiów w ciekawej sytuacji technicznej

Omawiane walory: , , , ,

Indeksy małych i średnich spółek szorują po najniższych poziomach od roku i pilnie potrzebują bohaterów. Krzysztof Borowski specjalnie dla StockWatch.pl sprawdził, które ze znanych wśród inwestorów spółek mogą zabłysnąć, jako liderzy przedwakacyjnego rajdu.

O honor giełdowych misiów walczy AmRest, którego kurs od prawie roku znajduje się w trendzie wzrostowym. Ruch na północ przyspieszył w grudniu 2017 r. Od tego momentu akcje operatora sieci restauracji typu fast food podrożały o blisko 30 proc. Wynik byłby znacznie lepszy, gdyby nie majowe potknięcie. W połowie miesiąca kurs akcji wybił się dołem z wyraźnie zarysowanego kanału zwyżkującego. Część inwestorów wykorzystała tę korektę do zakupu akcji, dzięki czemu notowania AmRestu szybko wróciły na wzrostową ścieżkę.

– W drugiej połowie maja cena powróciła do wnętrza tego kanału (umocnienie siły technicznej waloru). Doszło też do przebicia w górę średniej 13-sesyjnej. Spadek kursu poniżej wsparcia na 441 zł miałaby negatywną wymowę. Na wskaźnikach analizy technicznej dominują sygnały sprzedaży, ale kilka wskaźników dotarło lub zbliża się do poziomów wyprzedania. MACD stara się zakręcić ponad linią zero – zmiana kierunku w górę i potencjalne przełamanie linii zero, miałoby optymistyczną wymowę. Na wskaźnikach wolumenowych widoczny jest napływ środków na rynek tego waloru od 21 maja. – mówi Krzysztof Borowski, ekspert analizy technicznej.

Kliknij, aby powiększyć

>> Skrzydełko czy nóżka – omówienie wyników i sytuacji finansowej AmRestu

Z blisko rocznego trendu spadkowego próbuje wyrwać się kurs akcji Apatora. W kwietniu za jeden walor producenta aparatury łączeniowej, pomiarowej oraz systemów IT płacono 20,80 zł, czyli najmniej od 2012 r. W maju obserwujemy próbę odwrócenia złej passy. Odbicie napędzają m.in. prognozy zarządu mówiące o poprawie zysku netto w 2018 r. oraz plany skupu akcji własnych za maksymalnie 20 mln zł.

– Cena wybiła się w górę i atakuje poziom oporu na 25,10 zł w postaci dużego białego korpusu, potwierdzonego wzrostem wolumenu obrotów. Przebicie tego poziomu oznaczać będzie zmianę trenu według teorii Dowa. Linia trendu spadkowego położona jest wyżej na 26,50 zł – dopiero jej przebicie byłoby definitywnym potwierdzeniem zmiany trendu. Z kolei spadek poniżej 21,90 zł należałoby uznać za ostrzeżenie. Sygnały płynące ze wskaźników analizy technicznej nie są jednoznaczne – sygnały kupna przeplatają się ze wskazaniami sprzedaży, jednak przy dominującej liczbie sygnałów kupna. MACD zakręca w górę ponad linią zero. Nad poziom sygnalny powrócił też ROC. Wskaźniki wolumenowe sygnalizują napływ środków na rynek tych akcji od 27 marca 2018 r. – analizuje Krzysztof Borowski.

Kliknij, aby powiększyć

>> Mądre liczniki kradną wyniki – omówienie sprawozdania finansowego grupy Apator

W ubiegłym tygodniu za sprawą planów dywidendowych w centrum uwagi inwestorów znalazł się Ciech. Zarząd spółki chemicznej zarekomendował przeznaczenie na tegoroczną wypłatę kwotę nieco ponad 300 mln zł, czyli 5,70 zł na akcję, co już dawało imponującą ponad 10-proc. stopę dywidendy. Szybko jednak okazało się, że apetyty są znacznie większe. Dzień później rada nadzorcza Ciechu zaproponowała, aby tegoroczna wypłata była o 95 mln zł wyższa. W sumie na jeden walor akcjonariusze mieliby dostać aż 7,50 zł. Efektem hojnej propozycji dywidendy jest czwartkowa luka wzrostowa. W sumie w dwa dni notowania chemicznego potentata podskoczyły o blisko 8 proc.

– Cena znajduje się w trójkącie symetrycznym. Cena tworząc lukę hossy (potwierdzoną wzrostem wolumenu obrotów) dotarła do górnego ograniczenia tej formacji i 250-sesyjnej średniej ruchomej. Wybicie powyżej górnego ograniczenia stanowiłby sygnał kupna i były potwierdzeniem zakończenia trendu spadkowego, trwającego od marca 2017 r. Zasięg wybicia z trójkąta do co najmniej 73,50 zł. Średnia ruchoma 13-sesyjna zakręciła w górę, w ślad za ceną. Na wskaźnikach i oscylatorach dominują sygnały kupna – większość z nich ma duży potencjał wzrostowy, np. MACD (który balansował na linii zero) czy Stochastic wolny, który przebił swoją średnią w górę w paśmie neutralnym. Wskaźnik Akumulacja/Dystrybucja uwidacznia napływ środków od marca 2017 r., a A/D Chaikina przełamał linię sygnalną 20 kwietnia. – wskazuje ekspert analizy technicznej.

Kliknij, aby powiększyć

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

W tym roku na fali wznoszącej jest Colian. Półroczna stopa zwrotu na poziomie 22 proc. w dużej mierze jest zasługą ogłoszonego pond koniec marca wezwania. Przypomnijmy, że główni akcjonariusze Colian Holdingu proponują 3,76 zł za każdy walor. Aktualnie kurs spółki porusza się w okolicach 3,90 zł za akcję, co można odczytać jako sygnał, że rynek gra pod podwyższenie ceny w wezwaniu.

– Cena po wybiciu w górę znajduje się w trendzie bocznym. Przebicie oporu na poziomie 3,92 zł otworzyłoby drogę wyżej (kolejne zatrzymania to: 4,30 i 4,59 zł. Z kolei spadek poniżej 3,76 zł oznaczałby pogorszenie sytuacji technicznej. Na wskaźnikach i oscylatorach dominują sygnały kupna – ich układ sugeruje wbicie ceny w górę. MACD zakręca do swojej średniej nad linią zero, a ROC pozostaje powyżej linii zero. W szerzej ramie czasowej wskaźniki wolumenowe sygnalizują napływ środków na rynek tego waloru (Akumulacja/Dystrybucja od listopada 2017 r. z przyspieszeniem w styczniu br.). W węższej ramie czasowej Akumulacja/Dystrybucja i A/D Chaikina zakręciły w górę, a ten drugi przebił linię zero. – zaznacza Krzysztof Borowski.

Kliknij, aby powiększyć

W ciekawym momencie technicznym jest kurs akcji Kruka. W tym roku notowania lidera branży windykacyjnej aż cztery razy skutecznie broniły wsparcia na poziomie 200 zł. Obecnie kurs akcji jest 15 proc. wyżej i niewykluczone, że nie ostatnie słowo popytu.

– Cena pozostaje w krótkoterminowym trendzie bocznym – zawężenie wstęgi Bollingera sugeruje możliwość wybicia ceny (chyba raczej w górę niż w dół). Cena odbiła się w dół od trzeciej linii wachlarza Fibonacciego – przebicie tego zatrzymania oznaczałoby zmianę trendu na wzrostowy. Kolejne opory to 249,80 i 262,20 zł. Zniżka poniżej 215,40 oznaczałaby pogorszenie sytuacji technicznej. Na wskaźnikach dominują sygnały kupna – MACD może niebawem przełamać linię zero w górę. Wskaźniki mają duże potencjały wzrostowe. Wskaźnik Akumulacja/Dystrybucja zmienił trend na wzrostowy 27 marca 2018 r., co oznacza napływ środków na rynek tego waloru. A/D Chaikina przebywa powyżej linii zero. – zaznacza Krzysztof Borowski, ekspert analizy technicznej.

Kliknij, aby powiększyć

>> Król może być tylko jeden – omówienie sprawozdania finansowego grupy Kruk

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Amrest, apator, Ciech, colian, Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR