Analiza techniczna 5 gorących spółek z branży biotechnologicznej

Omawiane walory: , , , ,

Początek roku na GPW zdecydowanie należy do spółek z szeroko rozumianej branży biotechnologicznej. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku sprawdził, gdzie szukać atrakcyjnych poziomów do zajęcia pozycji na akcjach Brastera, Celon Pharmy, Mabionu, Medicalgorithmics i Selvity.

Braster to jeden z najgorętszych tematów na rynku minionych tygodni. Kurs akcji spółki tylko od początku roku urósł o ponad 60 proc. Jednak dla długoterminowych akcjonariuszy to wciąż tylko wzrosty na otarcie łez. Notowania producenta urządzenia do profilaktycznego badania piersi przy wykorzystaniu metody termograficznej od kilku lat są w odwrocie.

Marcowe odbicie to zasługa pozyskania finansowania z funduszu European High Growth Opportunities Securitization. Na mocy warunkowej umowy Braster może pozyskać maksymalnie 44 mln zł, płatnych w 17 ratach. W zamian spółka wyemituje obligacje zamienne na warranty subskrypcyjne, które z kolei będą mogły być wymienione na akcje spółki. Bez tego zastrzyku gotówki sytuacja Brastera byłaby krytyczna. Przypomnijmy, że w maju br. spółka powinna wykupić obligacje o wartości 10,5 mln zł. Braster, który od 2016 roku bez większych sukcesów komercjalizuje swój jedyny wynalazek, obecnie takich środków nie ma. Spółka co kwartał notuje niewielkie przychody i straty liczone w milionach. Narastająco po trzech kwartałach 2018 roku Braster wygenerował 0,44 mln zł przychodów i ponad 15 mln zł straty netto. Z kolei w całym 2017 r. spółka miała prawie 18 mln zł na minusie. Na dodatek wynalazek Brastera budzi kontrowersje wśród ekspertów z zakresu onkologii. Ich zdaniem, skuteczność zastosowanej w nim termografii jest niewystarczająca przy badaniach piersi, co oznacza, że nie może ona stanowić zamiennika dla mammografii.

– Wybicie oporu na poziomie 2,80 zł (poparte bardzo wysokimi wolumenami) stanowiło kluczowy zwrot na notowaniach Brastera w średnim i dłuższym terminie. Kurs pokonał szczyt, a swing wzrostowy dotarł do następnych oporów w okolicach 3,50 zł. Po uformowaniu się długich podażowych cieni, spodziewam się ruchu powrotnego w kierunku strefy wsparcia 2,50-2,80 zł. Obroty, mimo iż wysokie, również na spadkowej świecy z piątku były niższe od tych towarzyszących wcześniejszej zwyżce, co pozytywnie rokuje na przyszłość. Zakładając, że 2,50 zł nie zostanie już wyłamane dołem, po korekcie spadkowej kurs powinien powrócić do wzrostów z możliwością ruchu w kierunku kolejnej istotnej strefy oporowej pomiędzy 5,44 a 6,18 zł. – mówi Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl.

Braster (BRA) – wykres dzienny

>> Szukasz okazji inwestycyjnych na GPW? Skorzystaj z subskrypcji Portfela StockWatch.pl: Cztery Fazy Rynku

Powody do świętowania mają za to akcjonariusze Celon Pharmy. Od początku roku akcjonariusze biofarmaceutycznej firmy mogą pochwalić się zyskiem w wysokości przeszło 50 proc. W ubiegłym tygodniu kurs akcji ustalił nowe historyczne maksima po informacji o zatwierdzeniu przez FDA (amerykańską agencję odpowiedzialną za dopuszczanie leków na terenie USA) konkurencyjnej cząsteczki do najbardziej zaawansowanego projektu Celon Pharmy – esketaminy. Zatwierdzenie przez FDA cząsteczki firmy Johnson&Johnson w leczeniu depresji jedno i dwubiegunowej oznacza znaczny wzrost wartości cząsteczki polskiej spółki. Według szacunków ekspertów, rynek leków przeciwdepresyjnych będzie jednym z najdynamiczniej rozwijających się w kolejnej dekadzie. Sama wartość potencjalnego leku opartego na esketaminie to od 2,5 do 4 mld dolarów.

Celon Pharma informowała również o opatentowaniu inhibitorów fosfodiesterazy 10A (PDE10A) w Chinach. Uzyskanie ochrony patentowej to kolejny ważny krok dla spółki. Projekt dotyczący rozwoju innowacyjnego inhibitora fosfodiesterazy u pacjentów cierpiących na zaburzenia psychotyczne, w tym schizofrenię znajduje się obecnie w I fazie badań klinicznych.

– Sygnały wysokiej formy notowań Celon Pharmy widoczne były już pod koniec stycznia. Wtedy to najpierw kurs akcji wybił formację trójkąta w okolicy 34 zł, a następnie opór na 35,70 zł. Sygnały kupna potwierdzało wtedy zarówno TSI jak i wolumen. Po krótkiej korekcie spadkowej spowodowanej dobiciem do historycznych maksimów, kurs zaatakował skutecznie okolice 40,50 zł i wzniósł się na nowe, nienotowane nigdy dotąd poziomy. Biorąc pod uwagę spore obroty na wzrostowych sesjach zwyżka może jeszcze trochę potrwać, choć z powodu technicznego wykupienia będzie o to znacznie trudniej. Zakres wybitej konsolidacji wskazuje na możliwość dojścia kursu nawet w okolice 52-53 zł przed poważniejszą realizacją zysków. – analizuje Wojciech Kręcki.

Celon Pharma (CLN) – wykres tygodniowy

Po przecenie z końcówki 2018 r. próbuje podnieść się Mabion. W połowie lutego cena akcji niedawnego ulubieńca inwestorów indywidualnych spadła do 66 zł. W odbiciu pomogła poprawa sentymentu do sektora biotechnologicznego. Obecnie akcje Mabionu kosztują nieco ponad 80 zł.

– W wypadku notowań Mabionu sygnał sprzedaży został wygenerowany po wybiciu kluczowego wsparcia, jakim było 90 zł, jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Wcześniej wielokrotnie kurs bronił tych okolic, więc ich przełamanie miało spore konsekwencje. Świeca w kształcie szpulki w minionym tygodniu – po wcześniejszym odbiciu – wskazuje na możliwość realizacji zysków przez szybszych graczy i ponownego testu strefy wsparcia w okolicach 64-70 zł. Jeśli te poziomy zostaną wybite ponownie dołem, trend spadkowy jeszcze nabierze mocy i może zaprowadzić notowania spółki nawet w okolice 39 zł (minima z 2016 roku). – zaznacza Wojciech Kręcki, ekspert analizy technicznej.

Mabion (MAB) – wykres tygodniowy

Początek nowego roku dawał akcjonariuszom Medicalgorithmics nadzieję na nowe rozdanie, po trwających już prawie 2 lata spadkach. Kurs akcji w ciągu dwóch pierwszych miesięcy br. zrósł o ponad 45 proc. Na początku marca wspinaczkę przerwał profit warning. Notowania producenta PocketECG zareagowały przeszło 37-proc. przeceną na doniesienia o szacowanym spadku sprzedaży amerykańskiej spółki zależnej Medi-Lynx o ok. 8,4 mln USD rocznie. Medicalgorithmics podało, że spadek sprzedaży ma być efektem zmian stawek refundacyjnych za usługi Medi-Lynx stosowanych do rozliczeń z klientami niektórych ubezpieczycieli wykorzystujących sieć MultiPlan. W 2018 roku płatności otrzymywane przez Medi-Lynx od wszystkich ubezpieczycieli korzystających z sieci MultiPlan stanowiły ponad 1/5 przychodów, czyli 11,7 mln dolarów. Po trzech kwartałach 2018 roku Medicalgorithmics wypracował 142,5 mln zł przychodów oraz 8,4 mln zł zysku netto. Pełny raport roczny spółka opublikuje 26 marca.

– Wydawało się, że kurs Medicalgorithmics najgorsze ma już za sobą i przechodzi do konsolidacji na dłuższy czas. Doniesienia o spodziewanym spadku przychodów firmy ponownie wstrząsnęły kursem i wyzwoliły spore obroty. Jeśli wsparcie w okolicach 20 zł nie zostanie przełamane, popyt ma szanse na kontynuację ruchu bocznego, a nawet test górnej granicy konsolidacji w okolicach 50 zł. Sygnał kupna powstałby jednak dopiero po wybiciu tego silnego oporu. Z kolei utrata wsparcia na 20 zł będzie oznaczać powrót do trendu spadkowego i ruch w kierunku 15 zł, czyli historycznych minimów. – mówi Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl.

Medicalgorithmics (MDG) – wykres tygodniowy

Ostatnią spółką z ciekawą sytuacją techniczną na wykresie jest Selvita. Przed kursem akcji duże wyzwanie – opór na poziomie 61 zł. Jego pokonanie wygeneruje mocny sygnał kupna.

– Pod koniec stycznia kurs Selvity wybijał okolice 56 zł i miał szanse na wygenerowanie poważnego sygnału kupna. Niestety już opór na 61 zł zatrzymał aspiracje popytu. Obecnie mamy powrót do punktu startu i popytowy długi cień, co może stanowić okazję, jeśli uznać, że nadal aktualna jest wcześniejsza linia trendu spadkowego. TSI zakręca w górę, podobnie jak średnia 30-tygodniowa (niebieska), dlatego wzrosty są bardziej prawdopodobne w średnim terminem. Kluczem do powstania nowego trendu wzrostowego na tym walorze będzie jednak trwałe pokonanie oporów w okolicach 61 zł – dodał Wojciech Kręcki.

Selvita (SLV) – wykres tygodniowy

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BRASTER, CLNPHARMA, Mabion, medicalg, SELVITA, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Czarne konie sezonu wyników za II kwartał

  Historycznie to będzie jeden z najciekawszych sezonów raportowych od lat. Tylko nieliczne spółki z GPW pokażą pozytywne niespodzianki w sprawozdaniach. StockWatch.pl sprawdził, kto zdaniem ekspertów może okazać się czarnym koniem sezonu wyników za II kwartał.

 • Mabion złożył zgłoszenie patentowe dot. zastosowania MabionCD20 w terapii MS

  MABION złożył międzynarodowe zgłoszenie patentowe do wybranych urzędów patentowych, co zapoczątkowało fazę krajową i regionalną w celu uzyskania ochrony patentowej w kilkudziesięciu krajach dla kandydata na lek MABIONCD20 (rytuksymab) - opracowanego do szeregu zastosowań klinicznych, w tym terapii stwardnienia rozsianego.

 • Mabion otrzyma pożyczkę od akcjonariusza na spłatę kredytu w Santander BP

  MABION zawarł z Glatton Sp. z o.o. - kontrolowanym przez Macieja Wieczorka podmiotem powiązanym i akcjonariuszem posiadającym bezpośrednio i pośrednio łącznie 11,85 proc. akcji spółki - umowę pożyczki w kwocie 15 mln zł. Pożyczka przeznaczona jest na pełne zrefinansowanie kredytu udzielonego MABIONowi w 2018 roku przez Santander Bank Polska, z którego dotychczas MABION wykorzystał wyłącznie kwotę 15 mln zł.

 • Powrót strachu przed koronawirusem, mocna przecena Mabionu

  Rosnąca po odmrożeniu gospodarek liczba nowych zarażeń koronawirusem i powrót strachu przed nową odsłoną wojny handlowej między USA a Chinami, psują nastroje na globalnych rynkach akcji. Spadki nie omijają Warszawy. Pod kreską znalazły się wszystkie indeksy.

 • Mabion: Prace nad nowym wnioskiem o dopuszczenie MabionCD20 pochłoną 75-85 mln zł

  MABION przyjął wstępne ramowe założenia dotyczące zakresu i harmonogramu prac niezbędnych do złożenia nowego wniosku o dopuszczenie do obrotu produktu MABIONCD20. MABION szacuje, że prace związane z uzyskaniem danych niezbędnych do złożenia nowego wniosku o dopuszczenie do obrotu zostaną ukończone przed lub na początku 2022 r. i będą się wiązały z nakładami netto na poziomie ok. 75-85 mln zł na przestrzeni zakładanego okresu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR