Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Analiza techniczna 5 znanych spółek w ważnym momencie technicznym

Opublikowano: 2018-06-18 15:26:42

Omawiane walory: , , , ,

Indeks średnich spółek jest najniżej od stycznia 2017 r., a giełdowych maluchów cofnął się do poziomów z połowy 2016 r. Krzysztof Borowski specjalnie dla StockWatch.pl sprawdził, jak z czerwcową zawieruchą radzi sobie piątka znanych spółek z warszawskiego parkietu.

Pozytywnym bohaterem słabego w tym roku segmentu maluchów jest Arctic Paper. Kurs akcji producenta papieru w kwietniu rozpoczął trend wzrostowy. Stopa zwrotu za trzy miesiące wynosi blisko 21 proc. Jednak dalsza wspinaczka nie będzie taka łatwa. Przed kursem Arctica ważny opór wzmocniony zniesieniem Fibo.

– Cena zbliża się do istotnego poziomu oporu na 4,91 zł. Przypada on w pobliżu 61,8 proc. zniesienia Fibonacciego fali spadkowej marzec-grudzień 2017 r. Kolejny opór to 5,12 zł, a wsparcia to: 4,42 i 3,95 zł. Ostatnia zwyżka potwierdzona została sygnałami kupna na wskaźnikach i oscylatorach. Są one wykupione, co sugeruje chwilowe zatrzymanie w trwającym trendzie wzrostowym (od grudnia 2017 r.) ewentualnie drobną korektę techniczną. Wskaźniki wolumenowe uwidaczniają napływ środków na rynek tych akcji od początku 2018 r., tj. praktycznie od dołka cenowego z listopada-grudnia 2017 r. – mówi Krzysztof Borowski, ekspert analizy technicznej.

Kliknij, aby powiększyć

>> Celuloza rządzi – omówienie sytuacji finansowej oraz wyników Arctic Paper

Najbliższe dni będą testem siły notowań Ciechu. Od majowego wybicia akcje spółki chemicznej podrożały już o 15 proc. Strona popytowa wciąż ma argumenty, ale większość wskaźników i oscylatorów przebywa już w pobliżu swoich pasm wykupienia.

– Cena po wybiciu w górę konsoliduje się ponad szczytem z grudnia (62,80 zł), pozostając w trendzie wzrostowym trwającym od 23 maja 2018 r. (wybicie w górę z luką hossy). Kolejne opory to: 68,13 zł i 76,20 zł. Wsparcia to: 59 i 56,90 zł. Większość wskaźników i oscylatorów przebywa już w pobliżu swoich pasm wykupienia, gdzie dochodzi do przebijania w dół swoich średnich ruchomych (wstępne sygnały sprzedaży). MACD ma jeszcze potencjał wzrostowy, podobnie jak ROC czy RSI. Wybicie ceny w górę zostało potwierdzone przez wzrost wolumenu obrotów oraz zwyżkę wskaźnika A/D Chaikna. – analizuje Krzysztof Borowski.

Kliknij, aby powiększyć

>> Sodowa łamigłówka – omówienie wyników i sytuacji finansowej Ciechu

W ciekawym momencie technicznym jest kurs akcji Mercatora. Notowania producenta jednorazowych rękawic medycznych po przełamaniu linii trendu spadkowego i korekcyjnym powrocie, znów są w grze o pokonanie oporu na 19,45 zł.

– Przełamanie tego zatrzymania otwiera drogę wyżej do takich poziomów jak: 20 i 21 zł. Wsparcia położone są na 18,40 i 17,05 zł. Całą formację powstałą w tym roku można zakwalifikować jako odwróconą głowę i ramiona, która w tym przypadku byłaby raczej formacją kontynuacji niż zmiany trendu. Wzrost ceny potwierdzają sygnały kupna na wskaźnikach i oscylatorach analizy technicznej – MACD zakręcił w górę nad linią zero, jednak RSI i Stochastic zbliżają się do poziomów wykupienia. A/D Chaikna przebywa ponad linią sygnalną uwidaczniając napływ środków na rynek tych akcji. – wskazuje ekspert analizy technicznej. – zaznacza Krzysztof Borowski, ekspert analizy technicznej.

Kliknij, aby powiększyć

Mocny początek czerwca zaliczył Vivid Games. Akcje producenta gier w 2 tygodnie podrożały o 44 proc. Impulsem do dynamicznych wzrostów jest ciepłe przyjęcie najnowszej produkcji. Według danych spółki, grę Space Pioneer pobrano w sklepie Apple App Store ponad 400 tys. razy. Kolejne dane dot. liczby pobrań mogą być znacznie wyższe, ponieważ 15 czerwca tytuł zadebiutował w sklepie Google Play.

– Cena pokonała opór na 4,97 zł i na piątkowej sesji wybiła się powyżej oporu z sierpnia 2016 r. – 5,60 zł. Zasięg wybicia liczony dla ruchu mierzonego to 12,35 zł. Dynamiczna zwyżka ceny to wejście większości wskaźników i oscylatorów do pasma wykupienia – są one już bardzo mocno wykupione (może poza Stochastic wolny). Zwyżkę ceny potwierdza większy wolumen obrotu w ciągu najbliższych sesji – wskaźniki wolumenowe sygnalizują napływ środków na rynek tych akcji (Akumulacja/Dystrybucja silnie rośnie od początku marca 2018 r., a A/D Chaikina przebywa powyżej linii sygnalnej). – analizuje Krzysztof Borowski.

Kliknij, aby powiększyć

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Na fali wznoszącej jest też Polnord. W czerwcu kurs akcji dewelopera wyrwał się z trendu spadkowego. Zmianę trendu poprzedziła formacja podwójnego dna. Według Krzysztofa Borowskiego, zasięg wybicia z tej formacji to 9,50 zł.

– W piątek cena przełamała istotne pasmo oporowe: 8,53-8,59 zł generując tym samym sygnał kupna. Cena może dojść nawet do poziomu ostatnich szczytów na 10,50 zł. Z drugiej zaś strony zniżka ceny poniżej 8,21 zł uchodziłaby za ostrzeżenie przed możliwością powrotu do wcześniejszego trendu spadkowego. Wtedy istotnymi wsparciami byłyby: 7,21 i 6,97 zł. Na wskaźnikach i oscylatorach dominują sygnały kupna, przy czym MACD i Stochastic wolny mają duży potencjał wzrostowy przy nieco mniejszym na ROC i RSI. Wskaźniki wolumenowe pozostają w lekkim trendzie wzrostowym. – analizuje Krzysztof Borowski, ekspert analizy technicznej.

Kliknij, aby powiększyć

>> Wymiana podłoża pod fundamentem – omówienie sytuacji finansowej Polnordu

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o arctic, Ciech, mercator, polnord, vivid)

 • Vivid Games: Gra Gravity Rider Zero zadebiutuje w sierpniu br.

  Gra "Gravity Rider Zero" zadebiutuje w sierpniu i pojawi się na platformach mobilnych iOS i Android. Kurs akcji producenta gier mobilnych rośnie o ponad 3 proc.

 • Prezes Mercator Medical kupił akcje spółki za ok. 300 tys. zł w maju i kwietniu

  Prezes MERCATOR Medical, Wiesław Żyznowski, kupił podczas sesji giełdowych 42.612 akcji spółki po średniej cenie 5,83 zł za akcję (zakres 5,66-6,01 zł) w maju. W kwietniu było to 5.000 akcji po średniej cenie 8,51 zł (zakres 7,91-9,4 zł). Łącznie oznacza to zakup ponad 47,6 tys. akcji za 291 tys. zł. Kurs akcji spółki rośnie dziś o blisko 7 proc.

 • Chemia, czyli czarny koń sezonu wyników za II kwartał 2019 r.

  Do zamknięcia okresu rozliczeniowego pozostało jeszcze kilka tygodni, ale już teraz wiadomo, że cały II kwartał będzie wyjątkowo udany dla branży chemicznej. 

 • Ciech uruchamia w Niemczech nową linię do produkcji specjalistycznej sody

  Grupa CIECH uruchamia w Niemczech nową linię do produkcji specjalistycznej sody oczyszczonej, stosowanej m.in. w dializach. Nowa linia zwiększa moce wytwórcze fabryki zlokalizowanej w Stassfurcie o ponad 80 proc. (50 tysięcy ton rocznie) oraz przyczyni się do poszerzenia portfolio produktów grupy o najbardziej zaawansowaną i specjalistyczną odmianę sody, stosowaną w przemyśle farmaceutycznym i leczeniu chorób nerek.

 • Skarbówka kwestionuje rozliczenia VAT spółki zależnej Ciechu

  Do pełnomocnika spółki Verbis ETA - spółki zależnej CIECHu - wpłynął protokół badania ksiąg. Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w Krakowie prowadzi wobec spółki zależnej postępowanie podatkowe z tytułu rozliczenia VAT za IV kwartał 2013 roku. Spółka zależna oraz jej doradcy nie zgadzają się ze stanowiskiem Urzędu.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku