StockWatch.pl

Analiza techniczna 5 znanych spółek w ważnym momencie technicznym

Omawiane walory: , , , ,

Indeks średnich spółek jest najniżej od stycznia 2017 r., a giełdowych maluchów cofnął się do poziomów z połowy 2016 r. Krzysztof Borowski specjalnie dla StockWatch.pl sprawdził, jak z czerwcową zawieruchą radzi sobie piątka znanych spółek z warszawskiego parkietu.

Pozytywnym bohaterem słabego w tym roku segmentu maluchów jest Arctic Paper. Kurs akcji producenta papieru w kwietniu rozpoczął trend wzrostowy. Stopa zwrotu za trzy miesiące wynosi blisko 21 proc. Jednak dalsza wspinaczka nie będzie taka łatwa. Przed kursem Arctica ważny opór wzmocniony zniesieniem Fibo.

– Cena zbliża się do istotnego poziomu oporu na 4,91 zł. Przypada on w pobliżu 61,8 proc. zniesienia Fibonacciego fali spadkowej marzec-grudzień 2017 r. Kolejny opór to 5,12 zł, a wsparcia to: 4,42 i 3,95 zł. Ostatnia zwyżka potwierdzona została sygnałami kupna na wskaźnikach i oscylatorach. Są one wykupione, co sugeruje chwilowe zatrzymanie w trwającym trendzie wzrostowym (od grudnia 2017 r.) ewentualnie drobną korektę techniczną. Wskaźniki wolumenowe uwidaczniają napływ środków na rynek tych akcji od początku 2018 r., tj. praktycznie od dołka cenowego z listopada-grudnia 2017 r. – mówi Krzysztof Borowski, ekspert analizy technicznej.

Kliknij, aby powiększyć

>> Celuloza rządzi – omówienie sytuacji finansowej oraz wyników Arctic Paper

Najbliższe dni będą testem siły notowań Ciechu. Od majowego wybicia akcje spółki chemicznej podrożały już o 15 proc. Strona popytowa wciąż ma argumenty, ale większość wskaźników i oscylatorów przebywa już w pobliżu swoich pasm wykupienia.

– Cena po wybiciu w górę konsoliduje się ponad szczytem z grudnia (62,80 zł), pozostając w trendzie wzrostowym trwającym od 23 maja 2018 r. (wybicie w górę z luką hossy). Kolejne opory to: 68,13 zł i 76,20 zł. Wsparcia to: 59 i 56,90 zł. Większość wskaźników i oscylatorów przebywa już w pobliżu swoich pasm wykupienia, gdzie dochodzi do przebijania w dół swoich średnich ruchomych (wstępne sygnały sprzedaży). MACD ma jeszcze potencjał wzrostowy, podobnie jak ROC czy RSI. Wybicie ceny w górę zostało potwierdzone przez wzrost wolumenu obrotów oraz zwyżkę wskaźnika A/D Chaikna. – analizuje Krzysztof Borowski.

Kliknij, aby powiększyć

>> Sodowa łamigłówka – omówienie wyników i sytuacji finansowej Ciechu

W ciekawym momencie technicznym jest kurs akcji Mercatora. Notowania producenta jednorazowych rękawic medycznych po przełamaniu linii trendu spadkowego i korekcyjnym powrocie, znów są w grze o pokonanie oporu na 19,45 zł.

– Przełamanie tego zatrzymania otwiera drogę wyżej do takich poziomów jak: 20 i 21 zł. Wsparcia położone są na 18,40 i 17,05 zł. Całą formację powstałą w tym roku można zakwalifikować jako odwróconą głowę i ramiona, która w tym przypadku byłaby raczej formacją kontynuacji niż zmiany trendu. Wzrost ceny potwierdzają sygnały kupna na wskaźnikach i oscylatorach analizy technicznej – MACD zakręcił w górę nad linią zero, jednak RSI i Stochastic zbliżają się do poziomów wykupienia. A/D Chaikna przebywa ponad linią sygnalną uwidaczniając napływ środków na rynek tych akcji. – wskazuje ekspert analizy technicznej. – zaznacza Krzysztof Borowski, ekspert analizy technicznej.

Kliknij, aby powiększyć

Mocny początek czerwca zaliczył Vivid Games. Akcje producenta gier w 2 tygodnie podrożały o 44 proc. Impulsem do dynamicznych wzrostów jest ciepłe przyjęcie najnowszej produkcji. Według danych spółki, grę Space Pioneer pobrano w sklepie Apple App Store ponad 400 tys. razy. Kolejne dane dot. liczby pobrań mogą być znacznie wyższe, ponieważ 15 czerwca tytuł zadebiutował w sklepie Google Play.

– Cena pokonała opór na 4,97 zł i na piątkowej sesji wybiła się powyżej oporu z sierpnia 2016 r. – 5,60 zł. Zasięg wybicia liczony dla ruchu mierzonego to 12,35 zł. Dynamiczna zwyżka ceny to wejście większości wskaźników i oscylatorów do pasma wykupienia – są one już bardzo mocno wykupione (może poza Stochastic wolny). Zwyżkę ceny potwierdza większy wolumen obrotu w ciągu najbliższych sesji – wskaźniki wolumenowe sygnalizują napływ środków na rynek tych akcji (Akumulacja/Dystrybucja silnie rośnie od początku marca 2018 r., a A/D Chaikina przebywa powyżej linii sygnalnej). – analizuje Krzysztof Borowski.

Kliknij, aby powiększyć

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Na fali wznoszącej jest też Polnord. W czerwcu kurs akcji dewelopera wyrwał się z trendu spadkowego. Zmianę trendu poprzedziła formacja podwójnego dna. Według Krzysztofa Borowskiego, zasięg wybicia z tej formacji to 9,50 zł.

– W piątek cena przełamała istotne pasmo oporowe: 8,53-8,59 zł generując tym samym sygnał kupna. Cena może dojść nawet do poziomu ostatnich szczytów na 10,50 zł. Z drugiej zaś strony zniżka ceny poniżej 8,21 zł uchodziłaby za ostrzeżenie przed możliwością powrotu do wcześniejszego trendu spadkowego. Wtedy istotnymi wsparciami byłyby: 7,21 i 6,97 zł. Na wskaźnikach i oscylatorach dominują sygnały kupna, przy czym MACD i Stochastic wolny mają duży potencjał wzrostowy przy nieco mniejszym na ROC i RSI. Wskaźniki wolumenowe pozostają w lekkim trendzie wzrostowym. – analizuje Krzysztof Borowski, ekspert analizy technicznej.

Kliknij, aby powiększyć

>> Wymiana podłoża pod fundamentem – omówienie sytuacji finansowej Polnordu

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT arctic, Ciech, mercator, polnord, vivid, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • WIG20 walczy o powrót na 2.200 pkt., w grze Auto Partner i Ciech

  Giełda w Warszawie rośnie 4. sesję z rzędu, a WIG20 jest o krok od zdobycia poziomu 2.200 pkt. Pytanie, czy wzorem zachodnich indeksów, uda mu się odrobić większość lipcowo-sierpniowych strat?

 • Ciech: Organ odwoławczy utrzymał decyzję o 8,2 mln zł zaległości podatkowych

  Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy (organ II instancji), podtrzymał w mocy 3 decyzje Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy o zaległościach podatkowych spółek zależnych od CIECHu: CIECH Soda Polska, CIECH Cargo i CIECH Pianki. Zaległości z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za 2015 r. wynoszą łącznie 8,2 mln zł. Odsetki za zwłokę wynoszą łącznie ok. 2,3 mln zł.

 • Giełdy ciężko znoszą eskalację wojny handlowej, mocna przecena KGHM i Brand24

  WIG20 traci dziś 2 proc. i jest jednym z najsłabszych indeksów w Europie. Ponad 5-proc. spadki notują akcje KGHM, Orange i JSW.

 • Vivid Games ujawnił daty premier dwóch najważniejszych gier

  VIVID Games ogłosił daty premier dwóch gier z segmentu mid-core. Gravity Rider Zero trafi do Apple App Store i Google Play 26 sierpnia. Z kolei premierę Zombie Blast Crew zaplanowano zgodnie z tematyką - na Halloween. W tym roku VIVID planuje wypuścić jeszcze 10 gier mobilnych z segmentu casual, a także pierwsze tytuły na konsolę Nintendo Switch.

 • Akcje Ciechu tanieją przez problemy w Rumunii

  CIECH Soda Romania, spółka zależna CIECHu, rozpoczęła przygotowania do wstrzymania produkcji w sytuacji zaprzestania dostaw pary technologicznej przez jedynego dostawcę - spółkę S.C. CET Govora, która obecnie znajduje się w upadłości układowej. Kurs akcji CIECHu spada dziś o blisko 4 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR