Aplisens błysnął wysokimi przepływami operacyjnymi za II kwartał

Omawiane walory:

Producent aparatury kontrolno-pomiarowej skutecznie oparł się spowolnieniu gospodarczemu i w II kwartale zwiększył zyski. Na podkreślenie zasługuje także wysoki przyrost cash flow operacyjnego.

Sprzeczne sygnały płyną z rynku aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki (AKPiA). W poniedziałek Relpol przestawił słabe wyniki, w których raził mocny spadek przychodów i zysków. Natomiast we wtorek inwestorzy poznali raport półroczny spółki Aplisens, z którego wynika, że w II kwartale nastąpił przyrost zysków. W ubiegłym okresie EBIT wyniósł 4,7 mln zł i wzrósł o 2,4 proc. r/r. Na czysto spółka zarobiła 3,8 mln zł (+4,4 proc.). Wzrostowi zysków towarzyszył niespełna 1-proc. spadek przychodów.>> Komunikat wraz z raportem znajdziesz tutaj.

W całym I półroczu zysk netto zwiększył się o 7,1 proc. do 6,8 mln zł, a EBIT o 2,9 proc. do 8,1 mln zł. Przychody udało się powiększyć o 6,3 proc. do 38,2 mln zł. Decydujący wpływ na wzrost sprzedaży miał eksport. W I półroczu sprzedaż na rynki WNP wzrosła o blisko 20 proc. w ujęciu r/r, a do UE o ponad 28 proc. Natomiast o 10,6 proc. obniżyły się uzyskane wpływ na rynku krajowym. Jeśli chodzi o zysk netto, to o jego poziomie zdecydowały trzy główne czynniki. Pierwszy to wspomniany wzrost sprzedaży, drugi dotyczy spadku marży na sprzedaży wynikający ze wzrostu udziału eksportu, a kolejny ograniczenia kosztów sprzedaży i zarządu o 7,6 proc.

>> Zobacz analizę wskaźnikową spółki uwzględniającą wyniki za II kwartał. >> Wszystkie najważniejsze informacje na temat grupy Aplisens znajdziesz na stronie spółki w serwisie StockWatch.pl

W wynikach zwraca uwagę także dobry cash flow z działalności operacyjnej. W I połowie tego roku przepływy na tym poziomie wyniosły 6,4 mln zł i były wyższe o 3,5 mln zł analogicznym okresie 2012 roku. Wzrost wynikał głównie z wypracowanego zysku oraz ze spadku poziomu należności grupy. Na koniec czerwca spółka posiadała ponad 26,1 mln zł środków pieniężnych oraz płynnych aktywów finansowych oraz nie korzystała z żadnych linii kredytowych. W lipcu 2013 roku stan środków zmniejszył się w związku z wypłatą dywidendy za rok 2012 w kwocie 3,4 mln zł.

Z raportu wynika, że w kontekście planowanych na najbliższe lata wydatków zarząd przewiduje akumulowanie wypracowywanych zysków na potrzeby inwestycji i nie przewidywał wypłaty dywidendy w latach objętych przyjętą strategią. Na okres 2011-2013 zaplanowano nakłady inwestycyjne w wysokości 54,9 mln zł, a w tym wydatki na inwestycje w nowy zakład w kwocie 30 mln zł.

Wtorkowe notowania grupy Aplisens rozpoczęły sesję po zielonej stornie rynku. W ostatnich tygodniach kurs kontynuował kilkunastoprocentowe wybicie. Od początku roku akcje spółki zyskały 12 proc.>> Techniczną stronę waloru znajdziesz też w ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT aplisens, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR