Bank Millennium miał 200,14 mln zł zysku netto i 97,91 mld zł aktywów w III kw.

Omawiane walory:

Bank Millennium odnotował 200,14 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2019 r. wobec 200,19 mln zł zysku rok wcześniej.

Millenium, bank, wyniki, akcje

(Fot. Millennium/mat. prasowe)

Skorygowany zysk netto za III kw. br. wyniósł 224,2 mln zł wobec 236,1 mln zł zysku kwartał wcześniej. Wynik z tytułu odsetek wyniósł 687,58 mln zł wobec 462,98 mln zł w roku poprzednim. Wynik z tytułu prowizji i opłat sięgnął 178,31 mln zł wobec 162,91 mln zł rok wcześniej. Aktywa razem banku wyniosły 97,91 mld zł na koniec III kw. 2019 r. wobec 80,46 mld zł na koniec 2018 r.

W I-III kw. 2019 r. bank miał 533,76 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 548,13 mln zł zysku rok wcześniej.

– Skonsolidowany zysk netto Grupy Banku Millennium za okres I-III kw. 2019 roku wyniósł 534 mln zł i był o 2,6 proc. niższy niż zysk netto analogicznego okresu roku 2018. Wyniki te zawierały już 4 miesięczne wyniki Euro Banku przejętego w dn. 31 maja 2019 roku. Przejęcie to wiązało się również z powstaniem pewnych nadzwyczajnych kosztów i rezerw. Na pierwsze z nich składał się koszt integracji w wysokości 64 mln zł, natomiast rezerwy obejmowały 81 mln zł początkowych rezerw na nabyty portfel w sytuacji normalnej (wpływ MSSF9 w zakresie wdrożenia 12-miesięcznej oczekiwanej straty kredytowej na portfel koszyka 1) plus 8 mln zł dodatkowych rezerw na przeklasyfikowany następnie portfel należności Euro Banku. Po skorygowaniu o te nadzwyczajne koszty przejęcia, jak również uwzględniając nadzwyczajny zwrot podatku w I kwartale w wysokości 27 mln zł oraz przyjęcie równego rozkładu na cały rok składki na fundusz przymusowej restrukturyzacji banków Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), znormalizowany zysk netto w okresie I-III kwartał 2019 roku wyniósłby 651 mln zł. Oznaczałoby to 17 proc. wzrost w stosunku do analogicznego wyniku pro-forma za pierwsze 3 kwartały 2018 roku – czytamy w raporcie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

– Szybki rozwój Banku Millennium (bez uwzględnienia wpływu fuzji) dowodzi, że strategia rozwoju organicznego ogłoszona po III kw. 2017 roku jest skutecznie realizowana. Bank Millennium przekroczył 2 miliony aktywnych klientów, co daje dodatkowe 421 tys. klientów w ciągu 2 lat od początku realizacji obecnej strategii, tj. wyprzedza cel 600 tys. klientów na 3 lata – czytamy dalej.

Bez wpływu fuzji, grupa utrzymała również dwucyfrowe roczne tempo wzrostu we wszystkich głównych produktach, takich jak depozyty (+19 proc. r/r), kredyty konsumpcyjne (+21 proc.) czy kredyty dla przedsiębiorstw (+11 proc.), co w konsekwencji dało roczny wzrost przychodów operacyjnych ogółem o 12,3 proc.

– Konsolidacja Euro Banku od 1 czerwca dodatkowo wzmocniła rentowność grupy i pozwoliła podwoić wzrost przychodów operacyjnych ogółem do 25 proc. w skali roku. Koszty ogółem, skorygowane o koszty związane bezpośrednio z integracją z Euro Bankiem, wzrosły w tym samym okresie o 24 proc. w skali roku, na co silnie wpłynęły wyższe składki na BFG. Po skorygowaniu o zdarzenia jednorazowe (w szczególności koszty integracji) i zakładając równy rozkład na cały rok składki na fundusz przymusowej restrukturyzacji banków BFG, wskaźnik kosztów do dochodów Grupy wyniósł w okresie I-III kw. 2019 roku 46,4 proc., co jest lepszym wskaźnikiem niż 46,6 proc. w analogicznym okresie 2018 roku – podkreślił też bank.

Dzięki wzrostowi organicznemu i fuzji przeprowadzonej bez podwyższenia kapitału akcyjnego, wskaźnik zwrotu z kapitału (ROE) Grupy – skorygowany o powyższe czynniki jednorazowe – wzrósł do 10 proc. obecnie z 9,5 proc. rok temu. Łączny wskaźnik kapitałowy (TCR) grupy ukształtował się na poziomie 20,2 proc., a wskaźnik CET1 na poziomie 17,1 proc. po uwzględnieniu całego zysku z I poł. 2019 r.

– 3 kwartał 2019 roku był okresem dwucyfrowych wzrostów organicznych i dalszej ekspansji biznesowej. Dane z końca września pokazują, że depozyty Banku Millennium wzrosły o 19 proc., kredyty konsumpcyjne o 21 proc., a kredyty dla firm o 11 proc. rocznie. Dzięki konsolidacji z Euro Bankiem portfel kredytowy i depozyty klientów Grupy zwiększyły się o ponad jedną trzecią, odpowiednio o 36 proc. i 33 proc. rocznie. Rośniemy szybciej, niż zakładaliśmy, co jest dobrym prognostykiem, jeśli chodzi o realizację strategii do 2020 roku. Gdyby odjąć dodatkowe koszty i rezerwy związane z przejęciem Euro Banku, zysk netto Grupy wyniósłby 651 mln zł (+17 proc. r/r) – powiedział Joao Bras Jorge, prezes zarządu Banku Millennium.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I-III kw. 2019 r. wyniósł 580,49 mln zł wobec 531,97 mln zł zysku rok wcześniej.

Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) – jako pierwszej instytucji finansowej – zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) – największy komercyjny bank w Portugalii.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Millennium, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Agata Chrzanowska staje na czele banku hipotecznego Millennium

  Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na utworzenie MILLENNIUM Bank Hipoteczny. Nowym bankiem pokieruje Agata Chrzanowska. W zarządzie zasiądą także Adam Berent i Artur Kulesza.

 • Topnieje polska reprezentacja w indeksie MSCI Standard

  Wraz z końcem maja aż trzy polskie spółki pożegnają się z miejscem w indeksie MSCI Standard. Roszady obejmą też MSCI Small Cap, gdzie dwie kontrolowane przez Skarb Państwa spółki zostaną zastąpione przez Bank Handlowy i Ten Square Games.

 • Odwrót po dobrym początku, w grze DataWalk, Quercus i Millennium

  Przed południem nastroje na warszawskiej giełdzie były mocno mieszane, przez co losy całej sesji pozostawały zagadką. Słabiej radziły sobie duże spółki, a znacznie lepiej te małe i średnie.

 • Bank Millennium miał 18 mln zł zysku netto w I kwartale 2020 r.

  Bank MILLENNIUM odnotował 18,1 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2020 r. wobec 160 mln zł zysku rok wcześniej, podał bank w raporcie. Z pominięciem pozycji nadzwyczajnych, zysk wyniósłby 190 mln zł i utrzymał się na ubiegłorocznym poziomie. Bank odnotował też rekordową sprzedaż kredytów hipotecznych (1,34 mld zł; +57 proc. r/r) i wzrost wartości portfela kredytów korporacyjnych (19,6 mld zł; +6 proc. r/r).

 • 3 faworytów sektora bankowego BM mBanku

  Analitycy BM mBanku nie mają wątpliwości, że przedłużający się kryzys wywołany pandemią koronawirusa oraz kolejne cięcia stóp procentowych będą miały duży wpływ na cały sektor bankowy. W najnowszym raporcie biuro ścięło ceny docelowe dla 7 banków, a zalecenie kupuj wystawiło jedynie trzem reprezentantom sektora.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR