Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski na 2019 r.

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2019 r. do 4,3 proc. (z 4 proc. oczekiwanych w kwietniu br.), wynika z dokumentu opracowanego przez ekonomistów Banku Światowego. Ich zdaniem, mimo spowolnienia gospodarczego w Unii Europejskiej, Polska utrzyma dodatni bilans handlu zagranicznego.

Bank,Światowy,prognoza,wzrostu,PKB,Polski,2019

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski na 2019 r.

– W warunkach spowolnienia gospodarczego w Unii Europejskiej wzrost PKB w Polsce może wynieść 4,3 proc. w 2019 r. Wzrost będzie napędzany przez utrzymującą się wysoką konsumpcję wewnętrzną i wyższe niż oczekiwano inwestycje – napisano w dokumencie, zawierającym najnowszą aktualizację prognoz gospodarczych Banku Światowego dla Europy i Azji Środkowej.

W ocenie ekspertów z Banku Światowego, wydatki na konsumpcję gospodarstw domowych będą nadal rosły i będą napędzane rozszerzeniem programu 500+, dodatkowymi świadczeniami emerytalnymi i korzystną koniunkturą na rynku pracy.

– Ponieważ jednak wpływ nowych programów społecznych na konsumpcję będzie prawdopodobnie mniejszy niż początkowe skutki programu 500+ ze względu na rosnące ceny (CPI sięgające prawie 3 proc. w 2020 r.) oczekuje się, że wkład spożycia prywatnego we wzrost PKB będzie spadać w nadchodzących latach – czytamy dalej.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Ponadto, Bank Światowy ocenia, że Polsce uda się utrzymać dodatnie saldo wymiany handlowej, mimo spowolnienia w Unii Europejskiej.

– Pomimo niepewnych perspektyw gospodarczych Niemiec i Wielkiej Brytanii (które łącznie odpowiadają za około jedną trzecią polskiego eksportu), polski eksport wzrósł o 4,9 proc. w I połowie 2019 r. i przewiduje się, że wpłynie na wystąpienie dodatniego salda handlowego, i niewielkiej nadwyżki na rachunku bieżącym. (…) Stabilny sektor bankowy, niskie stopy procentowe i dostępność funduszy UE powinny wspierać inwestycje prywatne i zrównoważyć przewidywany spadek inwestycji rządowych po wyborach – zaznaczono w dokumencie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR