Banki wywindowały WIG20 powyżej 2.000 pkt., wysokie obroty na PKO BP i Mo-Bruku

Omawiane walory: , ,
WIG20 wybił się górą z trzytygodniowej konsolidacji i wrócił powyżej 2.000 pkt. To mocny popytowy sygnał. Powrót do styczniowych maksimów wydaje się tylko kwestią czasu. Jeszcze lepiej wyglądają mniejsze indeksy. mWIG40 jest najwyżej od 3 lat, a sWIG80 od 2007 roku.
mobruk,dinopl,cdprojekt,pkobp,millennium,mbank

Mapa rynku: Źródło: ATTrader.pl

Pod znakiem mocnych wzrostów banków upłynęła wtorkowa sesja w Warszawie. Akcje Banku Millennium podrożały o 13,27 proc., mBanku o 11,77 proc., Alior Banku o 10,26 proc., Santander Bank Polska o 7,77 proc., ING Banku Śląskiego o 6,72 proc., PKO BP o 6,46 proc., BNP Paribas Bank Polska o 4,23 proc., Pekao o 4,03 proc., a Getin Noble Bank o 2,03 proc. Kursy pozostałych giełdowych banków zanotowały mniejsze spadki, a część nawet lekkie spadki, ale i tak subindeks WIG-Banki zakończył dzień zwyżką o 6,48 proc., zbliżając się do do styczniowych maksimów.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Skąd ten run na akcje banków? Rzut oka na pikujący rentowności polskiego długu i cofnięcie myślami do wczorajszych danych GUS nt. zauważalnie wyższej od prognoz inflacji w Polsce wystarczy, żeby jednoznacznie stwierdzić iż inwestorzy grają na skok inflacji. Szczególnie, że podobne procesy inflacyjne i związane z nimi zachowanie rynku długu zaobserwować można również poza granicami Polski. Oczywiście za chwilę przyjdzie taki moment, że najwyższe od marca rentowności amerykańskich 10-latek wywoła strach przed szybszą niż zakładano normalizacją polityki monetarnej przez Fed, co z pewnością sprowokuje realizację zysków na giełdach. Jednak w średnim i długim okresie pojawienie się inflacji jest dobrą wiadomością dla akcji i innych ryzykownych aktywów. Oznacza bowiem wzrosty ich cen.

Nie tylko gra pod inflację napędzała notowania banków w Warszawie. Innym czynnikiem jest oczekiwane coraz mocniej ostateczne rozwiązanie kwestii kredytów frankowych. Aczkolwiek dziś to był raczej drugorzędny czynnik.

Mocny rajd na bankach w sposób automatyczny przełożył się na zachowanie warszawskich indeksów. WIG20 wzrósł o 1,5 proc. do 2.004,54 pkt., WIG o 1,7 proc. do 59.415,71 pkt., a indeks mWIG40, którego dodatkowo wspierały jeszcze wzrosty spółek Inter Cars (4,42 proc.), Kęty (+5,96 proc.) i Kruk (+6,91 proc.), urósł o 3,23 proc. do 4.425,83 pkt., testując dziś najwyższe poziomy od 2018 roku. W tyle został tylko sWIG80, w którym zabrakło akcji mocno drożejących banków, ale i on zakończył dzień wzrostem o 0,11 proc. do 17.982,51 pkt., co jest najwyższym zamknięciem do 2007 roku.

Po dzisiejszej sesji układ techniczny na wykresach warszawski indeksów jest zdecydowanie propopytowy. Najlepiej prezentuje się sWIG80 i mWIG40, które są odpowiednio na 14- i 3-letnich maksimach. WIG20 wybił się górą z 3-tygodniowej konsolidacji, co otwiera mu drogę do szybkiego powrotu ku szczytowi ze stycznia (2.100 pkt.). Blisko realizacji takiego scenariusza jest natomiast WIG, który już wczoraj wybił się z analogicznej konsolidacji i za chwilę będzie atakował szczyt na 60.520 pkt.

Wtorkowa sesja miała jeszcze jednego bohatera. Była nim spółka Mo-BRUK. Niemal do końca sesji była to druga najmocniej handlowana spółka przy ulicy Książęcej, ustępując jedynie PKO BP. Na koniec dnia spadła na 4. miejsce, ustępując jeszcze Allegro i PKN Orlen.

Mo-BRUK podrożał dziś o 11,43 proc. do 390 zł. W czasie sesji było to już 440 zł, co jest nowym historycznym rekordem. To też kurs o 52,51 zł wyższy od kursu docelowego wyznaczonego przez analityków mBanku w wydanej przed ponad miesiącem rekomendacji „kupuj” dla tej spółki. Dzisiejszy rajd w górę to jednak nie efekt tej czy innej rekomendacji, ale… tak naprawdę nie wiadomo. Niektórzy łączą to pojawiającymi się spekulacjami nt. możliwego wezwania na akcje Mo-Bruku. Inni z informacjami, które jeszcze nie są znane jeszcze całemu rynkowi. Co to by nie było, to duże obroty na spółce świadczą, że sprawa jest poważna.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Millennium, mobruk, pkobp)

 • Na GPW cisza przed burzą, w grze CD Projekt i Prairie Mining

  W środę małe i średnie spółki idą nieśmiało w górę, a duże zmagają się z korektą. W centrum uwagi znalazły się m.in. akcje spółek Prairie Mining, CD Projekt, Inter Cars, czy Farm51.

 • PKO BP ma nowego prezesa

  Rada nadzorcza PKO Banku Polskiego powołała dotychczasowego wiceprezesa Jana Emeryka Rościszewskiego na stanowisko prezesa zarządu na bieżącą wspólną kadencję i do czasu uzyskania zgody regulatora powierzyła mu kierowanie pracami zarządu. RN powołała także Marcina Eckerta na stanowisko wiceprezesa.

 • 10 faworytów BM BNP Paribas BP na czerwiec

  Warszawska GPW idzie jak burza, a główne indeksy śrubują wieloletnie rekordy. Zdaniem ekspertów z BM BNP Paribas BP, w czerwcu dobra passa powinna się utrzymać. W gronie faworytów wymieniają 10 spółek z kilku gorących ostatnio branż.

 • Jan Emeryk Rościszewski ma zostać nowym prezesem PKO BP

  Dotychczasowy wiceprezes PKO Banku Polskiego Jan Emeryk Rościszewski ma zostać nowym prezesem banku, jak ustalili dziennikarze RMF FM.

 • Ruszają dywidendowe żniwa na GPW. W czerwcu zyskiem podzieli się blisko 50 spółek

  Sezon dzielenia ubiegłorocznych zysków rusza z przytupem. W czerwcowym kalendarium jest już blisko 50 spółek gotowych do wypłaty dywidendy. Ponad 1/3 z nich oferuje stopy przekraczające 5 proc.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR