Bankierzy będą ratować wyniki ostrym cięciem kosztów

Ponad połowa (52 proc.) przedstawicieli sektora bankowego przewiduje, że zysk banków w 2021 roku generowany będzie w głównej mierze dzięki redukcji kosztów, 44 proc. wskazuje na wzrost przychodów z opłat i prowizji, a kolejne 3 proc. na wzrost przychodów odsetkowych, wynika z badania Kantar dla Związku Banków Polskich.

banki,prognozy, wyniki,

Bankierzy będą ratować wyniki ostrym cięciem kosztów

– 25 proc. badanych przewiduje, że najważniejszym źródłem przychodów banków w roku 2021 będzie wzrost sprzedaży produktów dotychczasowym klientom (r/r spadek o 23 pkt proc.). 65 proc. jest zdania, że przychody osiągane będą głównie dzięki wzrostowi cen usług bankowych. 10 proc. badanych upatruje źródeł przychodu we wzroście liczby nowo pozyskanych klientów – czytamy w raporcie.

Według 68 proc. badanych, w 2021 roku wzrosną koszty działalności banków, 16 proc. r/r mniej o 43 pkt proc. przewiduje wzrost przychodów banków.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Jak podano, w 2021 r. największa dynamika wzrostu przewidywana jest w liczbie klientów korzystających z bankowości mobilnej – 96 proc. opinii bardzo wzrośnie + nieco wzrośnie. Podobne, dynamiczne zmiany są oczekiwane we wzroście liczby klientów korzystających z bankowości internetowej.

– W pozostałych obszarach z wyjątkiem przewidywań dla lokat terminowych także przeważają opinie pozytywne nad negatywnymi. Jednak odsetek badanych przewidujących wzrost aktywności klientów jest znacząco niższy w porównaniu do roku 2020 – czytamy dalej.

Znacząco wzrosły negatywne przewidywania odnoście liczby odmów udzielenia kredytu dla przedsiębiorstw, liczby kredytów zagrożonych, czy też liczby klientów rezygnujących z usług banków, zaznaczono.

Kantar podał, że ponad jedna czwarta badanych przewiduje wzrost satysfakcji z usług bankowych wśród klientów z segmentu MSP (27 proc.) i klientów detalicznych (47 proc.).

– Według 23 proc. badanych, wzrośnie zaufanie do banków, a według 21 proc. poprawi się reputacja sektora bankowego. 16 proc. badanych spodziewa się poprawy stabilności sektora bankowego – czytamy także.

Jak podano, 93 proc. bankowców przewiduje spadek liczby placówek bankowych w 2021 roku, a 94 proc. przewiduje spadek zatrudnienia w bankach.

Perspektywa 2021 roku w środowisku bankowym najczęściej jest charakteryzowana pozytywnie. Ponad połowa badanych (55 proc.) patrzy na 2021 rok nadzieją i optymizmem lecz jest to o 3 pkt proc. mniej niż przed rokiem. 45 proc. patrzy na obecny rok z lekiem i obawą.

– W prognozie na 2021 rok przeważają opinie negatywne. Jedna czwarta badanych (25 proc.) uważa, że 2021 rok będzie dla bankowości lepszy niż poprzedni. 46 proc. badanych spodziewa się, że 2021 rok będzie gorszy, natomiast według 30 proc., 2021 rok będzie porównywalny z poprzednim – czytamy także.

Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 11-22 stycznia. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo (CATI) wzięło udział 101 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujące wszystkie typy banków krajowych.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR