StockWatch.pl

Blisko 30 proc. operacji bankowych na smartfonie dokonywane jest za pomocą BLIK-a

Omawiane walory: , , , , ,

Polacy skorzystali z BLIK-a ponad 18,5 mln razy w drugim kwartale 2018 roku, co oznacza, że blisko co trzecia operacja bankowa na smartfonie realizowana jest w ten sposób, podał Polski Standard Płatności (PSP), operator BLIK-a.

Fot. fb/BLIK

– BLIK zamykał drugi kwartał 2018 roku z kolejnymi rekordami – suma transakcji z pierwszego półrocza, wynosząca 33 mln, praktycznie zrównała się z wynikiem za cały 2017 rok. Według najnowszych danych, z kwartału na kwartał rośnie również udział BLIK-a w ogóle operacji wykonywanych za pośrednictwem bankowości mobilnej – czytamy w komunikacie.

Według danych PRNews.pl, klienci trzynastu największych polskich banków wykonali w drugim kwartale 2018 roku 65 mln operacji z poziomu smartfona. W ich skład wchodzą także płatności BLIK-iem w sklepach stacjonarnych oraz internecie, wypłaty i wpłaty w bankomatach, a także przelewy na numer telefonu. Tym samym ponad 28 proc. wszystkich operacji bankowości mobilnej w minionym kwartale to BLIK.

– Rosnący udział BLIK-a wśród transakcji, które wykonujemy za pomocą bankowych aplikacji, wskazuje, że coraz więcej Polaków zna nasz system płatności i coraz chętniej korzysta z jego różnych funkcji. Na popularność BLIK-a na pewno wpływa jego wygoda, bezpieczeństwo i dostępność w praktycznie wszystkich polskich bankach. Wszystkie te elementy sprawiają, że BLIK staje się pierwszym płatniczym wyborem, a jak pokazują dane z banków – napędza także transakcyjność aplikacji mobilnych – powiedział prezes PSP Dariusz Mazurkiewicz.

W minionym kwartale wykonano o 83 proc. więcej operacji w aplikacjach bankowych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (pod uwagę brane są wszystkie transakcje – płatności, przelewy, zlecenia stałe, polecenia zapłaty czy zakładanie lokat z poziomu aplikacji mobilnej banku). W przypadku BLIK-a transakcji w II kw. 2018 roku było o 166 proc. więcej niż w II kw. 2017.

BLIK stanowi ogólnokrajowy, powszechny standard płatności, który wykorzystuje najnowocześniejsze technologie informatyczne. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP). Udziałowcami spółki PSP jest sześć polskich banków: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska (dawniej Bank Zachodni WBK), ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski. Z BLIK-a mogą korzystać również klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbanku, Credit Agricole, Pekao SA, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, ingbsk, mBank, Millennium, pkobp, sanpl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Vestor DM zaleca kupno akcji Alior Banku i Handlowego

  W raportach z 5 września Vestor DM obniżył ceny docelowe dla ALIOR Banku i Banku Handlowego odpowiednio o 25 proc. i 15 proc. Mimo cięcia, ceny wciąż są o kilkanaście procent wyższe od rynkowych. 

 • GPW próbuje podnieść się po nokaucie, w grze Cyfrowy Polsat, PZU i Alior

  Po środowym nokaucie GPW ma duży problem, żeby szybko stanąć na nogi. Nie pomagają ani wzrosty w Europie ani też lepsze wyniki spółek. To zły prognostyk na przyszłość.

 • Bankowy dramat

  Środowa sesja w Europie i Polsce była prawdopodobnie najbardziej frustrującą w ostatnich tygodniach dla inwestorów na GPW. W temacie wojny handlowej nie widać na razie szans na żadne przełomy, jeżeli już to negatywne (o ile zapowiedziane na początek września amerykańskie cła rzeczywiście wejdą przy podwyższonych stawkach, Chiny zapowiedziały dodatkowe retorsje). Zdecydowanie powiedział to prezydencki doradca, P. Navarro, który stwierdził, że jest „mało prawdopodobne, że szybko się coś wydarzy”.

 • WIG20 coraz bliżej poziomu 2.000 pkt., w grze Ten Square Games i Ursus

  W środę na europejskich giełdach panują minorowe nastroje. GPW nie jest tu wyjątkiem. WIG20 od okrągłego poziomu 2.000 pkt. dzieli już tylko 70 pkt. Winnych trzeba szukać za oceanem. 

 • Giełdy w Europie czekają na Powella. W Warszawie CD Projekt i Dino Polska biją rekordy

  Niewielkie wahania warszawskich indeksów wpisują się w europejski trend, gdzie radość z dobrych indeksów PMI, miesza się z niepewnością co do skali cięć stóp procentowych w USA. W centrum uwagi znalazły się akcje ZM Henryk Kania, a także bijące rekordy walory CD Projektu i Dino Polska.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR