Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Blisko 30 proc. operacji bankowych na smartfonie dokonywane jest za pomocą BLIK-a

Opublikowano: 2018-10-17 13:33:18

Omawiane walory: , , , , ,

Polacy skorzystali z BLIK-a ponad 18,5 mln razy w drugim kwartale 2018 roku, co oznacza, że blisko co trzecia operacja bankowa na smartfonie realizowana jest w ten sposób, podał Polski Standard Płatności (PSP), operator BLIK-a.

Fot. fb/BLIK

– BLIK zamykał drugi kwartał 2018 roku z kolejnymi rekordami – suma transakcji z pierwszego półrocza, wynosząca 33 mln, praktycznie zrównała się z wynikiem za cały 2017 rok. Według najnowszych danych, z kwartału na kwartał rośnie również udział BLIK-a w ogóle operacji wykonywanych za pośrednictwem bankowości mobilnej – czytamy w komunikacie.

Według danych PRNews.pl, klienci trzynastu największych polskich banków wykonali w drugim kwartale 2018 roku 65 mln operacji z poziomu smartfona. W ich skład wchodzą także płatności BLIK-iem w sklepach stacjonarnych oraz internecie, wypłaty i wpłaty w bankomatach, a także przelewy na numer telefonu. Tym samym ponad 28 proc. wszystkich operacji bankowości mobilnej w minionym kwartale to BLIK.

– Rosnący udział BLIK-a wśród transakcji, które wykonujemy za pomocą bankowych aplikacji, wskazuje, że coraz więcej Polaków zna nasz system płatności i coraz chętniej korzysta z jego różnych funkcji. Na popularność BLIK-a na pewno wpływa jego wygoda, bezpieczeństwo i dostępność w praktycznie wszystkich polskich bankach. Wszystkie te elementy sprawiają, że BLIK staje się pierwszym płatniczym wyborem, a jak pokazują dane z banków – napędza także transakcyjność aplikacji mobilnych – powiedział prezes PSP Dariusz Mazurkiewicz.

W minionym kwartale wykonano o 83 proc. więcej operacji w aplikacjach bankowych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (pod uwagę brane są wszystkie transakcje – płatności, przelewy, zlecenia stałe, polecenia zapłaty czy zakładanie lokat z poziomu aplikacji mobilnej banku). W przypadku BLIK-a transakcji w II kw. 2018 roku było o 166 proc. więcej niż w II kw. 2017.

BLIK stanowi ogólnokrajowy, powszechny standard płatności, który wykorzystuje najnowocześniejsze technologie informatyczne. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP). Udziałowcami spółki PSP jest sześć polskich banków: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska (dawniej Bank Zachodni WBK), ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski. Z BLIK-a mogą korzystać również klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbanku, Credit Agricole, Pekao SA, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Alior, ingbsk, mBank, Millennium, pkobp, sanpl)

 • Pofedowowe wzrosty na GPW, WIG20 najwyżej od 1,5-miesiąca

  Piątek na GPW upływa pod znakiem wzrostów, które są opóźnioną reakcją na środowe posiedzenie Fed. Obecnie WIG20 ma otwartą drogę w kierunku 2400 pkt., a KGHM może być tą spółką, która go tam zaprowadzi.

 • Poziom 2.300 pkt. staje się problemem, Orlen i PKO BP na czerwono

  Przecena spółek paliwowych, PKO BP i Cyfrowego Polsatu ściąga w dół warszawską giełdę. Swoje pięć gorszy dokładają rynki zagraniczne, gdzie też dominuje kolor czerwony. Gwiazdą dnia jest Primetech, który mocno rośnie w następstwie wezwania przez Famur.

 • PKO BP ruszył z pracami nad tokenizacją oraz smart kontraktami

  PKO Bank Polski wspólnie z Politechniką Warszawską zrealizuje projekt badawczo-rozwojowy, którego celem jest zdobycie kompetencji w zakresie emisji i obrotu tokenami oraz usług wykorzystujących smart kontrakty i technologię blockchain. Jego wartość wynosi 13,4 mln zł, z czego 6,6 mln zł to środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 • 3 najlepsze fundusze za ostatnie 3 lata wg Analizy Online

  Według rankingu funduszy Analiz Online, najwięcej funduszy z najwyższą oceną (4a lub 5a) w horyzoncie 36-miesięcznym miały następujące towarzystwa: Skarbiec TFI (15 funduszy), PKO TFI (13) i Santander (12). Średnie oceny tych funduszy na koniec maja br. wyniosły odpowiednio: 4,4; 3,5 oraz 3,4.

 • SEG nagrodziło 4 najlepsze spółki w konkursie Złota Strona Emitenta XII

  5 czerwca br. podczas XI Kongresu Relacji Inwestorskich Spółek Giełdowych SEG odbyła się ceremonia wręczenia statuetek Laureatom XII edycji konkursu Złota Strona Emitenta. Nagrodzone spółki to LUG, Agora, MBANK oraz Powszechny Zakład Ubezpieczeń.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku