Punktem zwrotnym w czasie pandemii koronawirusa może być maj, uważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jego zdaniem, do tego czasu powinny zostać zaszczepione wszystkie osoby najbardziej narażone na za zakażenie i zniknie powód do tego, by zamykać firmy.
Paweł Borys, prezes PFR
– Mamy program szczepień, wydaje się, że takim punktem zwrotnym w czasie tej pandemii z perspektywy właśnie tych firm może być maj. Bo wydaje się, że do maja mamy szansę zaszczepić wszystkich seniorów i te osoby najbardziej narażone na zakażenie i wtedy zniknie ten podstawowy powód do tego, żeby zamykać firmy, starając się obniżyć poziom śmiertelności. Ponieważ te osoby będą po prostu zabezpieczone – powiedział Borys w rozmowie z radiem RMF FM.
Podkreślił, że są badania pokazujące wyraźnie, że restauracje, hotele, spotkania towarzyskie to są „te miejsca, gdzie to zagrożenie jest największe”.
Restauracje, bary i puby są nadal pozostają zamknięte. Istnieje jedynie możliwość zamawiania posiłków na wynos.
Dzisiaj podano, że dzienna liczba szczepień przeciw COVID-19 wyniosła 124 714, a łącznie wykonano ich już 905 457, podało Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia wyniosła 6 789.
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)
Mabion otrzymał od 3 akcjonariuszy deklaracje złożenia zapisów na akcje serii U
Mabion otrzymał od swoich trzech znaczących akcjonariuszy - Glatton, Twiti Investments Limited oraz Polfarmeksu nieodwołalne i bezwarunkowe deklaracje udziału w procesie budowania księgi popytu oraz złożenia zapisów na akcje serii U, podała spółka.
W ostatnich miesiącach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekazał organom śledczym informacje o 16 projektach inwestycyjnych, takich jak portfele kryptowalut, weksle inwestycyjne czy oferta zysków z legalizacji marihuany.
Wzrost PKB sięgnie 4,1 proc. w tym roku, a następnie Polska osiągnie wzrost gospodarczy na poziomie po 5,4 proc. w 2022 i 2023 r., wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego, opublikowanej w "Raporcie o inflacji". Oczekuje się, że w połowie bieżącego roku nastąpi powrót PKB do poziomu sprzed pandemii.