Budimex opublikował wyniki za 2019 r. Portfel zamówień wzrósł do 10,8 mld zł

Omawiane walory:

Budimex miał 7 569,66 mln zł skonsolidowanych przychodów i 226,01 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2019 r. Kurs akcji spółki budowlanej rośnie dziś o blisko 3 proc.

Fot. Budimex

Przychody netto ze sprzedaży produktów i usług oraz towarów i materiałów wyniosły 7,570 mld zł w porównaniu do 7,387 mld zł w roku 2018. Z kolei zysk netto wyniósł 228,851 mln zł w porównaniu do 305,484 mln zł w roku 2018.

Segment budowlany miał 106,79 mln zł zysku przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, segment deweloperski 97,06 mln zł zysku, a segment usług 45,11 mln zł zysku. Z kolei wyłączenia wyniosły -22,95 mln zł.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Portfel zamówień Grupy Budimex na koniec 2019 r. wyniósł 10,8 mld zł w porównaniu do 10,1 mld zł na koniec 2018 r.

– Wartość kontraktów podpisanych przez Grupę Budimex w 2019 roku wyniosła 7,5 mld zł w porównaniu do 6,6 mld zł w 2018 roku – czytamy także w komunikacie.

Z kolei wartość kontraktów podpisanych przez Budimex w 2020 r. oraz ofert, gdzie spółki z grupy zaoferowały najniższą cenę to ok. 3 mld zł. Są to m.in. drogi ekspresowe S61, S11, S7 oraz S5, a także zlecenie na budowę Kolektora Wiślanego.

– Wysoki poziom portfela zamówień pozwala na w pełni efektywne wykorzystanie zasobów i zabezpiecza front prac na najbliższe kilka kwartałów. Dodatkowo w poczekalni mamy kontrakty o wartości ponad 3 mld zł – czytamy w komunikacie.

Warto zwrócić uwagę, że portfel zamówień Budimeksu w segmencie kolejowym osiągnął rekordową wartość 3,6 mld zł na koniec 2019 r.

– Rekordowy portfel zamówień w segmencie kolejowym skłania nas do decyzji o zwiększeniu zatrudnienia oraz kolejnych inwestycjach kapitałowych w tym obszarze – czytamy w komunikacie.

Spółka podała też, że dzięki selektywnemu podejściu do ofertacji w 2019 r. oraz obserwowanej stabilizacji cen materiałów zauważa oznaki poprawy średniej marży portfela zamówień w obszarze inżynieryjnym oraz budynków. Rentowność segmentu energetyki ciągle pozostaje pod presją kontraktów w Turowie oraz Wilnie.

– W kolejnych kwartałach możliwe jest spowolnienie tempa ogłaszania przetargów w obszarze drogowym, natomiast portfel zamówień zasilany będzie kontraktami z poczekalni – ocenia Budimex.

Spółka zwraca również uwagę, że obserwuje bardziej agresywne zachowania konkurencji.

– Najtańsze oferty często odbiegają od naszych, rzetelnie skalkulowanych kosztorysów, nawet o 20-30 proc. Spodziewamy się, że takie zachowania wpłyną destabilizująco na całą branżę oraz odbiją się negatywnie na jakości realizowanych projektów – czytamy dalej.

Widać za to – według Budimeksu – pierwsze symptomy poprawy na rynku pracy, a braki kadrowe w branży są niższe. Problemem ciągle pozostaje dostępność wykwalifikowanych pracowników z obszaru kolejowego.

– Warunki kontraktowe nie poprawiają się, dlatego konsekwentnie apelujemy o zrównoważenie ryzyk między wykonawcami i zamawiającymi – zakończono w komentarzu.

Budimex jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jego inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. W 2019 r. miał 7,57 mld zł skonsolidowanych przychodów.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT budimex, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Spółki biją na alarm. Lotos i Orlen bohaterami sesji

  Europejskie giełdy uginają się pod ciężarem negatywnych informacji ze spółek. Coraz więcej z nich mówi wprost "idzie potężny kryzys". GPW na powierzchni utrzymują drożejące koncerny paliwowe, wespół z CD Projektem i Budimeksem.

 • WIG20 testuje ważny opór, w grze Orange, PGNiG i Idea Bank

  WIG20 znalazł się w ciekawym momencie. Jeśli indeks pokona dzisiaj wrześniowy szczyt, otworzy sobie drogę na północ. Łatwo jednak nie będzie. Giełdy w Europie świecą na czerwono, a najnowsze wyniki polskich spółek pozostawiają wiele do życzenia.

 • Prognozy wyników za III kwartał wg DM mBanku

  Rozpoczęty właśnie sezon wyników będzie pierwszym naprawdę trudnym testem dla spółek notowanych na GPW. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak miniony kwartał wypadł w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • Na NewConnect polała się krew. Millennium odbija po wynikach, a reszta czeka na Fed

  W oczekiwaniu na środowe posiedzenie Fed i przy pustym kalendarzu, inwestorzy z ulicy Książęcej skoncentrowali się na wynikach kwartalnych i innych spółkowych tematach. W centrum uwagi znalazł się m.in. Bank Millennium, a także notowane na NewConnect spółki Onico i LUG.

 • 14 tłustych dywidend z kwietniowych rekomendacji

  Lista spółek sygnalizujących gotowość do wypłaty dywidendy rośnie w zawrotnym tempie. W trzy tygodnie na rynek trafiło ponad 30 świeżych rekomendacji. Stopy dywidend wśród najhojniejszych propozycji zbliżają się do 9-10 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR