Budimex rozpoczął przegląd opcji strategicznych segmentu deweloperskiego

Omawiane walory:

Budimex podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu opcji strategicznych segmentu deweloperskiego Grupy Budimex. Wśród opcji, które będą analizowane w ramach rozpoczętego przeglądu, jest m.in poszerzenie ekspansji geograficznej i produktowej, by docelowo uzyskać dwukrotnie wyższą sprzedaż na rynku deweloperskim. Analizie ma zostać poddana także możliwość dywersyfikacji działalności deweloperskiej m.in. poprzez budowanie zasobu mieszkań na wynajem (resi for rent), akademików, czy też realizację projektów nieruchomościowych o charakterze komercyjnym.

Fot. Budimex

– W ramach przeglądu, Budimex zamierza przeanalizować scenariusze obejmujące m. in. pozyskanie znaczącego inwestora lub inwestorów dla działalności deweloperskiej (zarówno mniejszościowych jaki i większościowego), zawarcie aliansu strategicznego z innym podmiotem, wprowadzenie spółki na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Analizie ma zostać poddana także możliwość dywersyfikacji działalności deweloperskiej w kierunku budowy wartości aktywa. Powyższa lista scenariuszy nie jest zamknięta i nie wyklucza uwzględnienia innych, niewymienionych powyżej opcji, jeżeli takie pojawią się w wyniku realizacji przeglądu, nie wyłączając zbycia aktywów – czytamy w komunikacie.

Budimex podjął decyzję o przystąpieniu do procesu wyboru doradcy zewnętrznego spośród renomowanych firm, którego zadaniem będzie wsparcie zarządu w przeprowadzeniu procesu przeglądu opcji strategicznych, podano również.

– Wynikiem procesu może być także podjęcie decyzji o zaniechaniu wprowadzania zmian w zakresie strategii rozwoju segmentu deweloperskiego Grupy Budimex – czytamy dalej.

– Przegląd będzie miał na celu przeanalizowanie różnych dostępnych scenariuszy rozwoju segmentu deweloperskiego oraz wybór najkorzystniejszego sposobu realizacji strategii długoterminowego rozwoju Budimex. Firma będzie rozważać poszerzenie ekspansji geograficznej i produktowej, by docelowo uzyskać dwukrotnie wyższą sprzedaż na rynku deweloperskim – czytamy w komentarzu zarządu do raportu bieżącego.

>> Drogowy mocarz wstaje z kolan – omówienie sprawozdania finansowego Budimeksu po I kw. 2020 r.

W ramach przeglądu Budimex zamierza przeanalizować scenariusze obejmujące m. in. pozyskanie znaczącego inwestora lub inwestorów dla działalności deweloperskiej (zarówno mniejszościowych jaki i większościowego), zawarcie aliansu strategicznego z innym podmiotem, wprowadzenie Budimex Nieruchomości na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Analizie ma zostać poddana także możliwość dywersyfikacji działalności deweloperskiej m. in. poprzez budowanie zasobu mieszkań na wynajem (resi for rent), akademików, czy też realizację projektów nieruchomościowych o charakterze komercyjnym.

– Budimex podjął decyzję o przystąpieniu do procesu wyboru doradcy zewnętrznego spośród renomowanych firm, którego zadaniem będzie wsparcie zarządu w przeprowadzeniu przeglądu. Sytuacja Budimex Nieruchomości oraz Budimex SA jest dobra, obie spółki mają mocną pozycję gotówkową, która po ostatnich miesiącach się poprawiła względem początku roku 2020. Aktualnie realizowane i planowane inwestycje będą kontynuowane bez zmian, podobnie jak kolejne zakupy działek we wszystkich lokalizacjach, w których działa Budimex Nieruchomości, szczególnie w Warszawie – podkreśla spółka.

– Analiza, którą rozpoczynamy ma charakter długoterminowy. Prognozy dot. sytuacji rynku mieszkaniowego są dobre. Baza mieszkaniowa w Polsce pozostaje ograniczona. Duża część zasobów mieszkaniowych ma co najmniej 40 lat. Średnia wielkość powierzchni mieszkań odbiega od średniej europejskiej, co generuje możliwości rozwoju tego segmentu budownictwa – zakończono w komentarzu.

Budimex jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jego inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. W 2019 r. miał 7,57 mld zł skonsolidowanych przychodów.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT budimex, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Koronahossa w środku lata, w grze XTB, Biomed-Lublin i Cormay

  Akcje spółek potocznie określanych jako "covidowe" niezmiennie pozostają w centrum uwagi inwestorów, szczególnie że liczba nowych przypadków koronawirusa w Europie wyraźnie rośnie. W środę tematem numer jeden jest XTB, którego kurs akcji spada po publikacji wyników.

 • Budimex liczy na duże inwestycje hydrotechniczne

  W Raciborzu oddano właśnie do użytku zbiornik przeciwpowodziowy, który ochroni przed żywiołem przeszło 2,5 mln mieszkańców południa Polski. To największa jak dotąd inwestycja hydrotechniczna w kraju. Coraz większe problemy z suszą i gwałtownymi opadami sprawiają, że Polska będzie realizować coraz więcej inwestycji hydrotechnicznych, a giełdowy BUDIMEX, wykonawca zbiornika w Raciborzu, widzi w nich rynkową szansę.

 • Energetyka szaleje, a reszta rynku czeka na Fed

  Koncerny energetyczne drożeją kolejną sesję. Tym razem wspierane przez raport kwartalny Enei. To jednak za mało, żeby pociągnąć w górę indeksy. Giełda w Warszawie czeka na wyniki posiedzenia Fed... i długi weekend.

 • Hiszpanie sprzedają pakiet akcji Budimeksu z dwucyfrowym dyskontem

  Według doniesień agencji Bloomberg, Ferrovial sprzedaje 1,28 mln akcji największej spółki budowlanej notowanej na GPW. Ustalona cena to 200 zł za walor, czyli blisko 12 proc. niżej niż wtorkowy kurs Budimeksu.

 • Budimex rekomenduje wypłatę ostrożnej dywidendy

  Epidemia COVID-19 odbija się na dywidendzie Budimeksu. Zarząd rekomenduje, aby połowę zysku za 2019 r. przeznaczyć na wypłatę dla akcjonariuszy, a drugą zatrzymać w spółce w formie kapitału rezerwowego z przeznaczeniem na wypłatę przyszłej dywidendy lub zaliczki.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR