CCC rekomenduje najniższą dywidendę w historii

Omawiane walory:

Tak krucho z dywidendą w CCC jeszcze nie było. Na tegoroczną wypłatę zarząd chce przeznaczyć zaledwie 19,8 mln zł i to tylko z kapitału zapasowego. Stawka 0,48 zł na akcję daje stopę 0,25 proc.

Zarząd CCC będzie rekomendował walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy pokrycie straty za rok 2018 w wysokości 40,36 mln zł z kapitału zapasowego. Na tegoroczną dywidendę trafi część kapitału zapasowego w kwocie 19,76 mln zł. Stawka na akcję wyniesie 0,48 zł, co przy obecnym kursie daje stopę na poziomie 0,25 proc. Proponowany dzień dywidendy to 17 września, a wypłaty – 1 października.

Łączna kwota dywidendy rekomendowana przez zarząd stanowi 33 proc. skonsolidowanego zysku netto grupy kapitałowej CCC, przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. Jak podkreśla spółka, propozycja jest zgodna z polityką dywidendową, zgodnie z którą zarząd – po przeanalizowaniu m.in. sytuacji finansowej i płynnościowej grupy kapitałowej, istniejących i przyszłych zobowiązań oraz oceny perspektyw grupy – pod warunkiem spełnienia określonych wskaźników finansowych, zamierza rekomendować walnemu zgromadzeniu wypłatę od 33 proc. do 66 proc. skonsolidowanego zysku netto, przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej.

Najniższa dywidenda w historii

CCC z jednym małym wyjątkiem (rok 2008) regularnie dzieli się zyskiem. Pierwsza wypłata miała miejsce w 2006 r. i wyniosła 1 zł na akcję. Tegoroczna dywidenda może przejść do historii jako najniższa. W ubiegłym roku grupa CCC wypłaciła 94,67 mln zł dywidendy (100 proc. zysku netto plus część kapitału zapasowego), co dało stawkę 2,30 zł na akcję i stopę 1 proc. Rok wcześniej dywidenda była jeszcze większa i wyniosła 101,4 mln zł (cały zysk za rok 2016 plus część kapitału zapasowego). W sumie akcjonariusze otrzymali po 2,59 zł na akcję. Większą dywidendę CCC wypłaciło tylko w 2015 r., gdy do podziału trafiło 115,2 mln zł (stawka 3 zł na akcję).

Kalendarium dywidend CCC.

>> Mała rewolucja pt. MSSF-16 – omówienie wyników i sytuacji finansowej CCC po 4 kwartale 2018 roku

Proponowana przez CCC dywidenda będzie też najmniejszą w WIG20. Aktualnie 11 spółek z indeksu blue chipów zadeklarowało wypłatę 10,67 mld zł dywidendy. Kwota ta może jeszcze wzrosnąć, bo na decyzję w sprawie podziału ubiegłorocznego zysku wciąż czekają akcjonariusze PGNiG.

Dywidendy płacone przez spółki z indeksu WIG20 w 2019 r. Źródło: Opracowanie własne.

Grupa CCC jest liderem polskiego rynku sprzedaży detalicznej obuwia i jednym z największych jego producentów w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2004 roku. W czwartek na zamknięciu sesji jeden walor CCC wyceniono na 187 zł, a cała grupę na 7,7 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ccc, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR