Ciemne chmury gęstnieją nad GPW, w grze Monnari i Eko Export

Omawiane walory: , , , , , ,

Zapowiada się wyjątkowo nerwowa końcówka roku oraz początek nowego na polskim rynku kapitałowym. W środę Sejm przegłosował ustawę w sprawie obniżenia wieku emerytalnego. Zmiany w systemie będą miały niebagatelne znaczenie dla kondycji sektora finansów publicznych w kolejnych latach oraz oceny wiarygodności kredytowej Polski, której już w styczniu przyjrzą się dwie duże agencje.

Na początku tego roku agencja S&P obniżyła długoterminowy rating dla Polski do BBB+ z A- oraz ścięła perspektywę ze stabilnej do negatywnej. Dla rynku był to szok, złoty spadł do najniższych od wielu miesięcy poziomów, a indeksy zanurkowały po kilka procent. W komunikacie zastrzeżono, że na przestrzeni kolejnych dwóch lat ocena dla Polski może zostać ponownie ścięta, jeśli podważona zostanie wiarygodność polityki pieniężnej lub jeśli finanse publiczne pogorszą się bardziej od oczekiwań S&P. Nerwowo było też w maju, gdy Moody’s utrzymał rating A2, ale obniżył perspektywę ze stabilnej na negatywną. Żółta kartka w postaci obniżki perspektywy była odpowiedzią na ryzyko osłabienia w przyszłości sytuacji fiskalnej Polski (wprowadzenie kosztownych programów socjalnych, plany obniżenia wieku emerytalnego i podniesienia kwoty wolnej od podatku) oraz pogorszenia tzw. klimatu inwestycyjnego (spadek inwestycji zagranicznych, spór wokół TK).

Niestety, temat ratingów już niebawem powróci, bo w styczniu 2017 r. obie agencje ponownie przyjrzą się sytuacji, a ta, jak pokazują najnowsze dane makroekonomiczne, nie wygląda już tak dobrze. Według szacunków GUS, w III kwartale polska gospodarka urosła jedynie o 2,5 proc. r/r. Wynik jest nie tylko znacznie słabszy od prognoz (+2,9 proc.), ale też najniższy od trzech lat. Spowolnienie wzrostu gospodarczego to przede wszystkim efekt spadku inwestycji oraz zatorów w wykorzystaniu środków unijnych. Scenariusz cięcia ratingu staje się zatem coraz bardziej realny i niewykluczone, że inwestorzy zagraniczni zawczasu przyspieszą exodus kapitału z polskich aktywów.

Ciemne chmury od kilku dni kłębią się nad złotym. Spadek wartości polskiej waluty oprócz obaw o stan polskiej gospodarki napędza globalna wyprzedaż na rynku obligacji, co boleśnie odczuwają także pozostałe waluty emerging markets. Około godziny 13:00 za jedno euro trzeba zapłacić 4,43 zł, za dolara amerykańskiego 4,14 zł, za franka szwajcarskiego 4,13 zł, a za funta szterlinga 5,15 zł. Dla notowań dolara kluczowe będzie dzisiejsze wystąpienie Janet Yellen przed Kongresem. Szefowa Fed wypowie się na temat perspektyw dla amerykańskiej gospodarki. Języczkiem u wagi będą odniesienia do proponowanych przez nowego prezydenta reform fiskalnych oraz powyborczych reakcji, w tym rosnące rentowności obligacji.

W czwartek po południu na europejskich indeksach przeważa zieleń, ale skala ruchu pozostaje niewielka. Na plusach są m.in. główne indeksy w Londynie (FTSE 100 +0,3 proc.), Paryżu (CAC 40 +0,1 proc.) czy Madrycie (IBEX35 +0,5 proc.). W Warszawie WIG20 zyskuje 0,1 proc. Indeksu przed zejściem pod kreskę bronią PZU (+1,87 proc.), KGHM (+1,1 proc.) i Eurocash (+2,79 proc.).

W okolicach poziomów odniesień poruszają się notowania PGE, Enei i Energi. Wg spekulacji Rzeczpospolitej, spółki w kontraktach na 2017 r. otrzymały od PGG propozycję ceny węgla energetycznego na 10,50 zł za GJ. Tymczasem według ARP, we wrześniu 2016 r. cena węgla energetycznego była o blisko 18 proc. niższa i wynosiła 8,91 zł za GJ.

Na szerokim rynku pozytywnie wyróżnia się PKP Cargo i Eko Export. Notowania przewoźnika kolejowego rosną drugą sesję z rzędu i wychodzą ponad lokalny opór w okolicach 45 zł. >> Zobacz także: Kurs PKP Cargo rośnie, inwestorzy grają pod poprawę wyników

pkp_cargo

O 4,5 proc. rośnie kurs akcji Eko Exportu. Notowania producenta mikrosfery przeszły korektę, która zniosła 61,8 proc. ostatnich wzrostów. Zwiększone zakupy na środowej sesji spowodowały wyrysowanie świecy z długim dolnym cieniem przypominającej młot. W czwartek popyt idzie za ciosem, tworząc tym samym szansę na wyprowadzenie kolejnej fali wzrostowej o znacznym zasięgu. >> Szkoła spekulacji – młot sygnałem do odbicia na EKOEXPORT

Po wynikach na plusie jest też kurs akcji Robyga (+2 proc.). Czołowy deweloper mieszkaniowy poprawił w minionym kwartale wynik EBIT i o 33 proc. przebił rynkowy konsensus. Analitycy zwracają uwagę m.in. na istotny wzrost marży brutto ze sprzedaży i operacyjnego cash flow.

O 5 proc. odbija dzisiaj kurs akcji Monnari. Poprawa sentymentu zbiegła się w czasie z informacją o wznowieniu buy banku. Po zamknięciu wczorajszej sesji spółka poinformowała o pierwszej po kilkumiesięcznej przerwie transakcji w ramach skupu akcji własnych. >> W serwisie jest już dostępne omówienie wyników spółki po wynikach za III kwartał

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ekoexport, Enea, energa, MONNARI, PGE, PKPCARGO, robyg, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR