StockWatch.pl

Cyberpunk 2077 podbił serca dziennikarzy na E3

Omawiane walory:

CD Projekt pod względem marketingowym zmiótł konkurencję na targach E3. Keanu Reeves, wcielający się w jedną z postaci, nowy trailer fabularny oraz zamknięty pokaz gry dla dziennikarzy przyczyniły się do sukcesu spółki w Los Angeles. Postanowiliśmy przyjrzeć się jakie wrażenia wynieśli dziennikarze z pokazu Cyberpunka 2077.

(Fot. CD Projekt)

Analizując kilkanaście opinii mediów gamingowych zarówno zagranicznych, jak i tych z nad Wisły można na pewno wysunąć jeden wniosek. Cyberpunk 2077 to największa i najbardziej złożona dotychczasowa produkcja CD Projekt RED. Duży, otwarty świat bez ekranów ładowania, przejście na tryb pierwszoosobowy i nieliniowa rozgrywka, która ma zależeć od tego jak gracz kształtuje swoją postać oraz zupełnie odmienny gatunek cyberpunku stawiają przed ekipą twórców zupełnie nowe wyzwania.

Dziennikarze zgodnie są zachwyceni ogromem świata oraz jego szczegółowością. Night City, w którym toczy się akcja gry jest jednocześnie niezwykle pięknym i ponurym miastem. Metropolię oraz jej przyległości nazwane Badlands, gracz będzie mógł zwiedzać pieszo oraz za pomocą pojazdów. Choć przedstawiciele prasy widzieli tylko jedną z siedmiu dzielnic Night City to zwracają uwagę na przywiązanie do detali, odrębność i wyjątkowy styl pokazanej dzielnicy. Niektórzy dziennikarze mówiąc o otwartym świecie bez ekranów ładowania, wprost porównywali polską produkcję do GTA V. Obawy wśród paru osób budziła jednak jazda pojazdami, która na pierwszy rzut oka wydawała się trochę sztywna i ciężka do wyczucia.

Wciąż wielką niewiadomą pozostaje fabuła gry i tak pewnie pozostanie do samej premiery. Jednak znając dokonania scenarzystów CD Projekt RED można się spodziewać dojrzałej, głębokiej i ciekawej fabuły. Z prezentacji na E3 wiemy, że bardzo dużą rolę odegra w niej grany przez Keanu Reeves’a Johnny Silverhand, nieżyjący muzyk i buntownik, którego cyfrowy duch dzięki tajemniczemu chipowi żyje w jaźni głównego bohatera.

Przed samą prezentacją na E3 media zauważyły, że w materiałach marketingowych CD Projekt przestał używać sformułowania „RPG” (z ang. roleplaying game), co wzbudziło niepokój wśród fanów. Odczytywano to jako próbę dotarcia do większej ilości graczy poprzez nieszufladkowanie gry jako czystego RPG-a. Natomiast po pokazach te obawy zostały całkowicie rozwiane. Twórcy zaprezentowali rozbudowany system kreacji i rozwoju postaci, który zupełnie zmienia rozgrywkę w zależności od tego jak gracz rozwija postać. Dziennikarze mieli okazję zobaczyć ten sam fragment rozgrywki ogrywany dwiema zupełnie inaczej ukształtowanymi postaciami z unikatowymi zdolnościami i w obu przypadkach gra stawiała zupełnie inne wyzwania.

Przechodząc do mechaniki walki, która bezpośrednio łączy się z rozwojem postaci, to według branżowych mediów gracze będą rozprawiać się z przeciwnikami w widowiskowy, brutalny i różnorodny sposób – od broni palnej przez broń białą po walkę za pomocą hackowania środowiska oraz samych przeciwników. Potyczki wyglądają na sprawiające przyjemność, wymagające i ciekawe. Twórcy zapewniali także, że grę da się przejść bez zabijania. Pojawiło się jednak parę głosów, że w strzelaniu brak wyczucia, walka wręcz póki co wygląda sztywno i brak jej płynności, a sztuczna inteligencja kierująca przeciwnikami nie radzi sobie jeszcze zbyt dobrze.

Jeśli chodzi o oprawę graficzną to tutaj CD Projekt nie odstaje od czołówki. Świat przedstawiony w grze zaskakuje ogromem i szczegółowością. Tu i ówdzie pojawiają się głosy, że niektóre tekstury były niewyraźne, a na ekranie pojawiały się od czasu do czasu małe błędy. Pojawiły się również doniesienia, że demo potrafiło w czasie prezentacji mocno przyciąć, ale do premiery wciąż blisko rok, więc można podejrzewać, że grę dopiero czeka proces optymalizacji.

Według większości dziennikarzy nowa gra CD Projektu zapowiada się więc bardzo obiecująco. Część dziennikarzy zwraca uwagę, że CD Projekt RED nie odkrywa niczego nowego, ani rewolucyjnego pod względem mechaniki rozgrywki. Wszystko co pokazało studio, gdzieś już widzieliśmy w tej lub innej formie. Tym co jednak wyróżnia ten projekt jest skala. Każdy aspekt gry wydaje się większy, lepszy i bardziej szczegółowy niż to co dotychczas widzieliśmy w grach komputerowych.

A jak na Cyberpunka 2077 i jego wpływ na kurs akcji CD Projektu patrzą analitycy?

– Według analityków giełdowych, którzy pokrywają spółkę Cyberpunk 2077 może się sprzedać w pierwszym roku w nakładzie zbliżonym do Red Dead Redemption 2, czyli 25-30 mln sztuk w 2020 r. Jeśli CD Projekt znów dostarczy jakość i zdobędzie serca graczy to nieco mniejsza sprzedaż nie powinna mieć większego przełożenia na kurs. Jeśli jednak sprzedaż wyniosłaby np. 15 mln sztuk (czyli ponad 50 proc. więcej niż Wiedźmina!), lub mniej to spodziewam się głębokich spadków – mówi Paweł Bieniek, szef działu analiz Stockwatch.pl.

Do premiery gry pozostało 10 miesięcy. Deweloperów na pewno czeka na ostatniej prostej jeszcze masa pracy. Jednak biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia CD Projekt Red, zespół twórców na pewno będzie stawiał na jakość, a nie szybkość. Studio potwierdziło również, że szeroka publiczność zobaczy grę w akcji na targach PAX West, które odbędą się w dniach 29 sierpnia – 2 września 2019 r.

Cyberpunk 2077 zadebiutuje 16 kwietnia 2020 r. na PC-tach oraz konsolach Play Station 4 i Xbox One.

W skład grupy CD Projekt wchodzą: CD Projekt RED – deweloper gier wideo z gatunku RPG i GOG – globalna platforma cyfrowej dystrybucji gier. Sztandarową grą wydawnictwa jest seria „Wiedźmin”, obecnie trwają prace nad „Cyberpunk 2077”.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR