Cyfrowy Polsat śrubuje rekordy, w tle dane z amerykańskiego rynku pracy

Omawiane walory: , , ,

Akcje Cyfrowego Polsatu poprawiają rekordy wszech czasów, ale to walory Alior Banku i PGNiG są liderami piątkowych wzrostów w WIG20. Cały rynek jednak z niecierpliwością czeka na popołudniowy odczyt z amerykańskiego rynku pracy, czyli dane, które odegrają kluczową rolę w kontekście lipcowej decyzji Fed.

Źródło: ATTrader.pl

W pierwszej połowie piątkowych notowań na giełdzie w Warszawie wyróżniały się trzy duże spółki: Alior Bank, PGNiG i Cyfrowy Polsat. Dwie pierwsze, których akcje po dwóch i pół godzinie handlu drożały odpowiednio o 2,4 proc. do 53,25 zł i o 2,5 proc. do 5,55 zł, liderowały grupie dziesięciu rosnących spółek z indeksu WIG20. W obu też przypadkach wzrosty są korektą wcześniejszych długich spadków, które kumulowały w czerwcu. To powoduje, że dopóki utrzymują się relatywnie dobre nastroje na globalnych rynkach akcji, dopóty wzrostowe odbicie ma szansę być kontynuowane.

Akcje Cyfrowego Polsatu natomiast drożały o 0,65 proc. do 30,90 zł, kontynuując zapoczątkowane w połowie maja wzrosty i wyznaczając dziś nowy historyczny szczyt na poziomie 30,92 zł. Cyfrowemu Polsatowi, podobnie jak to miało miejsce również w przypadku Play i Orange Polska, w ostatnich tygodniach pomaga zakończenie wojny cenowej w branży telekomunikacyjnej i zapowiedziana na jesień podwyżka cen abonamentu. W zasadzie to jest to nieco szersze zjawisko jakie możemy obserwować w ostatnim czasie w Polsce. Zjawisko wzrostu cen usług. Opłaty podnoszą bowiem nie tylko wymienione spółki, co z pewnością będzie widoczne w wynikach, ale też np. mBank czy Luxmed.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Na szerokim rynku skalą wahań notowań wyróżniają się m.in. akcje Zakładów Mięsnych Henryk Kania (+7,3 proc.), Elektrobudowy (-7,5 proc.), czy Brastera (-4,5 proc.), ale większość inwestorów w Warszawie przede wszystkim czeka na publikowane po południu dane z amerykańskiego rynku pracy. Potwierdzać to może mała wrażliwość, czy wręcz ignorowanie takich informacji, jak wzrost przychodów spółki Ten Square Games w II kwartale o prawie 108 proc. rok do roku do 49,7 mln zł.

O godzinie 11:30 indeks WIG20 miał wartość 2.355 pkt. (-0,04 proc.), praktycznie pozostając na poziomach z wczorajszego zamknięcia. Niewielkie zmiany w stosunku do dnia wczorajszego mają też miejsce na pozostałych indeksach. WIG testował poziom 60.880 pkt. (-0,01 proc.), mWIG40 4.114 pkt. (-0,03 proc.), a sWIG80 11.877 pkt. (+0,16 proc.).

Odczyt, który może przesądzić o lipcowej obniżce stóp

To pozostawanie warszawskich indeksów blisko poziomów z czwartkowego zamknięcia, co jest też tendencją obserwowaną na większości europejskich parkietów, nie jest efektem wakacyjnej flauty, ale oczekiwania na główne wydarzenie dzisiejszej sesji. Mianowicie na dane z amerykańskiego rynku pracy. Zostaną one opublikowane o godzinie 14:30. Rynek prognozuje, że w czerwcu stopa bezrobocia pozostała na poziomie 3,6 proc., a zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 160 tys. etatów. Paradoksalnie nieco gorsze od oczekiwań dane (ale nie bardzo złe), będą najlepszą wiadomością dla globalnych rynków akcji. Takie dane wzmocnią oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez Fed, jednocześnie dając giełdom kolejny impuls do wzrostów. W tym także giełdzie w Warszawie. Nieco lepsze od oczekiwań dane także będą pomagać giełdowym bykom, ale już bardzo dobre, z uwagi na oczekiwania związane z przyszłymi decyzjami Fed, mogłyby stać się pretekstem do realizacji zysków.

Przedpołudniowe zachowanie GPW, ale też i brak impulsów w najbliższych godzinach sugeruje, że do 14:30 sytuacja niewiele się zmieni. Później o wszystkim zdecydują wspomniane dane.

Układ sił na wykresie WIG20, jakkolwiek rynek nieco już jest wykupiony, a ostatnie spadki obrotów na wzrostach wskazują na słabnącą pozycję popytu, to w dalszym ciągu jest korzystny dla posiadaczy akcji. Po przebiciu się indeksu przez strefę oporu zlokalizowaną wokół poziomu 2.300 pkt. i po domknięciu luki bessy z początku maja, niezmiennie należy oczekiwać, że dopiero okolice 2.400 pkt. wyhamują wzrosty.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, CYFRPLSAT, PGNiG, TSGAMES, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR