Cykl webinariów e-KHR „Praca zdalna a godziny pracy”

20 maja br. odbędzie się webinarium organizowane w ramach cyklu e-KHR dotyczące pracy zdalnej.

Fot. SEG

Podczas spotkania zostaną omówione takie zagadnienia jak:

  • Interesy pracodawcy a prawo do „wyciągnięcia wtyczki” (Czy pracodawca może oczekiwać dostępności od pracownika, który skończył pracę danego dnia; Czy pracownik może sam zdecydować o godzinach swojej pracy w czasie pracy zdalnej; Jak zarządzić czasem pracy w czasie pracy zdalnej; Czy można wyciągać konsekwencje wobec pracownika, który nie odbiera służbowego telefonu po godzinach pracy)
  • Ryzyka dla pracodawcy wynikające z ciągłej dostępności pracowników (Wyliczanie i dokumentowanie nadgodzin; Odpowiedzialność za wypadki w czasie dostępności pracownika; Potencjalne roszczenia wynikające z niestandardowych godzin pracy; Dyrektywa o prawie do bycia offline a polskie przepisy – jak aktualnie poradzić sobie z prawem do „wyciągnięcia wtyczki”)
  • Zalecane działania pracodawcy (Wymagania przepisów prawa; Działania minimalizujące nowe ryzyka; Zalecane modyfikacje regulacji wewnętrznych spółki; Jak zadbać o prawidłową kulturę pracy)

– Wraz z popularnością pracy zdalnej niepokojąco wzrosła presja bycia ciągle dostępnym. Przełożeni przestali zwracać uwagę w jakich godzinach pracownicy wykonują pracę, a skupiają się zrealizowaniu celów. Przy czym zdecydowanie łatwiej oczekiwać ich realizacji, kiedy pracownik ma swoje narzędzia pracy cały czas ze sobą. W konsekwencji pracownicy pracujący w domu dwukrotnie częściej przekraczają normy czasu pracy. Niestety „kultura” ciągłej dostępności może się obrócić przeciwko pracodawcy. Poza wypaleniem zawodowym pracownicy mogą niestety wystawić pracodawcom rachunek za taką pracę. Przede wszystkim czas prowadzenia rozmów telefonicznych i odpowiadania na maile po godzinach pracy to nadgodziny. Pracownicy mogą się upomnieć o ich rozliczenie do czasu upływu trzyletniego okresu przedawnienia. Po drugie oczekiwanie ciągłej dostępności, egzekwowanie zadań i presja wywierana na pracowników mogą w szczególnych przypadkach nosić znamiona mobbingu. Pierwsze orzeczenia zapadają już przed polskimi sądami. Dlatego tak ważne jest, aby wdrożyć wewnętrzne procedury, które uregulują zasady kontaktu poza godzinami pracy i przypomną podstawowe zasady przestrzegania norm czasu pracy – mówi Karolina Kanclerz, radca prawny, partner w PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global.

SEG skupia ok. 300 spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz alternatywnym rynku NewConnect, reprezentujących ponad 80 proc. kapitalizacji emitentów krajowych.

Wydarzenie skierowane jest do działów HR spółek giełdowych. Partnerem wydarzenia jest PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global, a organizatorem Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

IX Kongres HR Spółek Giełdowych SEG to cykliczne spotkanie działów zarządzania zasobami ludzkimi, które w tym roku odbywa się wyjątkowo w wersji online. e-KHR składa się z 2 dni debat z zaproszonymi ekspertami (w dniach 21-22 kwietnia 2021), oraz cyklu 7 webinariów (27 kwietnia – 20 maja 2021).

Więcej informacji na www.seg.org.pl: https://www.seg.org.pl/pl/cykl-webinariow-khr-praca-zdalna-godziny-pracy

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR