Czerwono na GPW, CD Projekt i Dino Polska pod presją

Omawiane walory: ,

Rekordowy wzrost liczby osób zarażonych koronawirusem w Polsce i gorsze nastroje na europejskich parkietach ciągną w dół warszawską giełdę. Indeksowi WIG20 najmocniej ciążą spadające akcje CD Projektu, które są najtańsze od lipca.

DINOPL, CDProjekt, komentarz, akcje, indeksy, koronawirus,

Źródło: Attrader.pl

W środę warszawskie indeksy rozpoczęły dzień na umiarkowanych plusach. Jednak później z każdą minutą było już tylko gorzej. W południe taniały akcje ponad 50 proc. wszystkich notowanych w Warszawie spółek, a indeksy spadały o 0,65-0,9 proc. To plasowało rodzimą giełdę dokładnie w połowie, w większości czerwonej, tabeli notowań europejskich indeksów.

Spadki w Europie, w tym tracący 3. kolejny dzień niemiecki indeks DAX, to nie jedyny powód dla którego rodzimi inwestorzy sprzedają akcje. Drugim są bardzo niepokojące statystyki covidowe z Polski. Statystyki wprost sugerujące, że obecnie nad pandemią już nikt nie panuje. Dziś Ministerstwo Zdrowia podało, że liczba nowych przypadków przekroczyła barierę 10 tys. To nowy rekord zarażeń. Dodatkowo łączna liczba osób zarażonych przekroczyła 200 tys. i uległa ona podwojeniu w zaledwie 17 dni. Systematycznie rośnie też liczba zajętych respiratorów i łóżek szpitalnych, a liczba osób na kwarantannie tylko dziś podskoczyła o 44,6 tys. Jeżeli dodać do tego sygnalizowane już od pewnego czasu duże problemy szpitali to dane już wprost sugerują, że dalsze wprowadzenie obostrzeń to tylko kwestia czasu. Rząd nie będzie miał innego wyjścia. Zmarnowane pół roku powoduje, że kraj nie jest przygotowany do drugiej fali pandemii i trzeba będzie ponownie „kupić czas”.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Pandemia koronawirusa to obecnie największy czynnik ryzyka dla warszawskiej giełdy. Z drugiej strony jest całkiem dobry III kwartał. Tak przynajmniej wynika zarówno z wcześniejszych danych, jak i opublikowanego dziś rano raportu o sprzedaży detalicznej w Polsce we wrześniu (+2,7 proc. R/R). Dane sugerują, że w okresie lipiec-wrzesień wzrost gospodarczy mocno odbił w relacji kwartał do kwartału, a roczna dynamika PKB była na małych minusach. To powinno mieć pozytywne przełożenie na wyniki giełdowych spółek w tym okresie. A sezon publikacji raportów finansowych za III kwartał br. na dobre ruszy już w przyszłym tygodniu. Wówczas dojdzie do zderzenia obu tych czynników i okaże się, który dla inwestorów jest ważniejszy. Czy będą to wypracowane wyniki? Czy jednak strach o to, co przyniesie najbliższa przyszłość?

W indeksie WIG20 przed południem taniały akcje 14 z 20 wchodzących w jego skład blue chipów. Najmocniej traciło Dino Polska. Kurs cofał się o 2,5 proc. do 228,80 zł, po tym jak w poniedziałek wykonał zwrot tuż poniżej sierpniowego szczytu (243,20 zł). Na gruncie analizy technicznej ten wzrost może otwierać drogę do dołka sprzed 1,5 tygodnia, czyli w okolicę 210 zł.

Dino Polska najmocniej traci, ale to spadek akcji CD Projektu o 2,15 proc. do 360 zł w największym stopniu ciąży WIG20. I może ciążyć dalej, bo układ sił na wykresie dziennym jasno wskazuje, że kurs zmierza do przetestowania strefy wsparcia 351,10-352,20 zł, jaką tworzą minima z czerwca i lipca br. Dobrą wiadomością jest to, że są małe szanse na jej pokonanie. Jest natomiast spore prawdopodobieństwo, że ich bliskość zostanie wykorzystana do kupna akcji, które dość szybko mogą wrócić powyżej 380 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, dinopl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kurs akcji KGHM-u najwyżej od 7 lat, po wynikach gorąco na Allegro i CD Projekcie

  W czwartek Allegro tanieje, a CD Projekt drożeje po publikacji wyników kwartalnych. W centrum uwagi jest także KGHM, którego akcje są najdroższe od 7 lat. I tylko na indeksach, które wprawdzie świecą na czerwono, jest względny spokój, tak jakby dziś świętowali nie Amerykanie, ale Polacy.

 • CD Projekt rośnie po wynikach za III kwartał 2020 r.

  W III kwartale branżowy gigant zanotował blisko 60-proc. wzrost r/r zysku netto do 23 mln zł. Spółka skupia się obecnie na finalizacji prac nad Cyberpunkiem 2077 oraz intensyfikacją kampanii promocyjnej gry, której premiera zaplanowana jest na 10 grudnia.

 • Realizacja zysków na GPW, gorąco na Asseco Poland i CD Projekcie

  Wtorkowa rekordowa sesja na Wall Street nie wystarczyła, żeby pociągnąć wyżej warszawską giełdę. Pierwsza połowa środowej sesji upłynęła pod znakiem realizacji zysków. Z tego układu wybija się jedynie mWIG40, który wzrosty zawdzięcza przede wszystkim Asseco Poland.

 • Szczepionka napędza wzrosty, w centrum uwagi CD Projekt, CCC i Getin Noble Bank Inwestorzy znów grają pod rychłe pojawienie się szczepionki na koronawirusa, która za kilka miesięcy zakończy pandemię. W poniedziałek wszystkie warszawskie indeksy notują ponad 1-proc. wzrosty. Po decyzji o otwarciu galerii handlowych w centrum uwagi znalazły się spółki odzieżowe.
 • Allegro znów błyszczy Zaprezentowany w weekend plan odmrażania gospodarki powinien wspierać GPW, najbardziej kontrowersyjna z decyzji, czyli połączenie terminu ferii w całej Polsce, dotknie sektorów niedoreprezentowanych na giełdzie.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR