Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Czerwony początek ciekawego tygodnia, w grze KGHM, Bogdanka i Getin

Opublikowano: 2019-01-21 12:01:18

Omawiane walory: , , , ,

Ochłodzenie nastrojów na europejskich giełdach kładzie się cieniem na notowaniach akcji w Warszawie. Tracą przede wszystkim największe i najbardziej płynne spółki.

Źródło: ATTrader.pl

Od przeceny blue chipów, spadków średnich spółek i wzrostów spółek małych rozpoczął się czwarty tydzień stycznia na giełdzie w Warszawie. Kwadrans przed 12:00 indeks WIG20 traci 0,7 proc., cofając się do poziomu 2.361 pkt. W tym samym czasie mWIG40 spada o 0,5 proc. do 4.074 pkt. i tylko sWIG80 trzyma fason – rośnie o 0,32 proc. do 11.017 pkt.

Pogorszenie nastrojów na GPW to w głównej mierze efekt analogicznego pogorszenia klimatu inwestycyjnego na większości europejskich parkietów. Do tego dochodziły tematy spółkowe.

Akcje KGHM tanieją o 2 proc. do 90,64 zł w reakcji na przecenę na rynku miedzi. Notowania metalu spadają dziś o 0,9 proc., po tym jak w piątek wybiły się one powyżej 6.000 dolarów za tonę i były najwyższe od końca grudnia. Spadek notowań KGHM-u nie wpływa jednak na układ sił na wykresie. Tu w dalszym ciągu dominuje prawie trzymiesięczny trend boczny i dopiero zdecydowane zejście poniżej 86 zł byłoby sygnałem sprzedaży.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Podobne spadki co miedziowy gigant notuje LPP (7975 zł; -2 proc.). Niewiele mniej traci JSW. Akcje węglowej spółki tanieją o 1,8 proc. do 66,26 zł, korygując piątkowy wzrost o 3,3 proc. Dziś przedstawiciele Ministerstwa Energii spotkają się ze związkami zawodowymi JSW. Rynek może się obawiać, że sytuacja wokół bronionego przez związki prezesa Ozona jeszcze bardziej się zaogni.

Niemniej ciekawie jest na szerokim rynku. Po 10-dniowej przerwie do gry wrócił Getin. Zawieszenie notowań było związane z procesem scalenia akcji. Dziś kurs Getinu wystrzelił o 11,8 proc. do 0,76 zł. Wzrost ten jest pochodną decyzji o połączeniu Idea Banku i Getin Noble Banku, czym rynek akcji żył w poprzednim tygodniu.

Negatywnie wyróżnia się natomiast Bogdanka. Jej akcje tracą 5 proc., spadając do 53,70 zł. W ten sposób inwestorzy zareagowali na opublikowane po piątkowej sesji wstępne wyniki finansowe. Bogdanka szacuje, że w IV kwartale miała 25,2 mln zł straty netto, a w całym 2018 roku 50,8 mln zł zysku netto (spadek o 92,4 proc. r/r). Przychody w tych okresach ukształtowały się odpowiednio na poziomie 421,1 mln zł (-11 proc. r/r) i 1,756 mld zł (-1,3 proc. r/r).

Wyniki i przecena Bogdanki ciążą też Enei, która jest większościowym udziałowcem w lubelskiej spółce. Akcje Enei tracą 2,8 proc. i kosztują obecnie 10,14 zł/szt.

Dziś, pomimo nie najlepszych nastrojów na giełdach, większych emocji nie wywołała opublikowana w nocy seria danych makroekonomicznych z Chin. Warto jednak odnotować, że w IV kwartale 2018 roku tamtejsza gospodarka (dynamika PKB) wyhamowała zgodnie z prognozami do 6,4 proc. w relacji rocznej z 6,5 proc. w III kwartale, natomiast produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 5,7 proc. rok do roku (prognoza: 5,3 proc.), a sprzedaż detaliczna o 8,2 proc. (prognoza: 8,2 proc.). Zobacz także: Powiew optymizmu z Chin

Poniedziałek jest dniem wolnym w USA (Dzień Martina Luthera Kinga). Nie ma też ważnych publikacji makroekonomicznych z Europy. To oznacza, że druga połowa dnia na europejskich parkietach, a więc i w Warszawie, prawdopodobnie upłynie pod znakiem ograniczonej zmienności i mniejszych obrotów. Losy sesji na GPW rozstrzygną się więc w pierwszej połowie dnia.

Przed nami ciekawy tydzień

Znacznie ciekawiej na rynkach akcji powinno być w kolejnych dniach. Nie można zapominać, że w USA wciąż trwa shutdown, Amerykanie z Chińczykami próbują negocjować porozumienie handlowe, na Wall Street na dobre rozkręci się sezon publikacji wyników kwartalnych (raporty finansowe opublikuje m.in. Halliburton, IBM, Ford, P&G, Intel, Starbucks), na GPW wynikami pochwali się PKN Orlen, we wtorek w szwajcarskim Davos rozpocznie się Światowe Forum Ekonomiczne, w środę zbierze się Bank Japonii (BoJ), a w czwartek Europejski Bank Centralny (ECB). To wszystko uzupełnią jeszcze liczne publikacje makroekonomiczne. Będą to przede wszystkim wstępne odczyty styczniowych indeksów PMI, niemieckie indeksy ZEW i Ifo, dane z brytyjskiego rynku pracy, a także raporty o sprzedaży detalicznej, bezrobociu i koniunkturze w Polsce. Nie można też zapominać, że wiecznie żywy pozostaje temat brexitu. Zapowiada się więc ciekawy tydzień na giełdach.

Aktualny układ techniczny na wykresach warszawskich indeksów, wskazuje na lekką przewagę strony popytowej w krótkim terminie. Najlepiej obrazuje to fakt, że WIG20, WIG, mWIG40 i sWIG80 znalazły się powyżej lokalnych szczytów z grudnia. Złą wiadomością jest natomiast to, że WIG20 znajduje się bardzo blisko, będącego mocnym oporem, szczytem z sierpnia, a wzrosty na sWIG80 i mWIG40 to nic innego jak tylko korekta w trendzie spadkowym.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o bogdanka, Enea, getin, jsw, kghm)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku