Czy kosztorys budowlany może wpływać na zdolność kredytową, jaką zaproponuje nam bank?

Kosztorys budowlany to dokument niezbędny do budowy nieruchomości. Często przydaje się także w trakcie wnioskowania o kredyt na dom. Niektóre banki wymagają przedłożenia dokumentów, które mogą potwierdzić wiarygodność kredytową klienta. Dzięki temu proces podjęcia decyzji przez instytucje bankowe przebiega sprawniej. Jednym z często stosowanych jest właśnie kosztorys budowy domu. Sprawdźmy, czy może on wpływać na naszą zdolność kredytową.

(Fot. Pexels)

Artykuł sponsorowany

Kredyt na budowę domu a kosztorys budowlany

Banki, które udzielają kredytu na konkretny cel, mogą prosić nas o udostępnienie niektórych dokumentów. W większości przypadków konieczne będzie dostarczenie umowy o pracę, która potwierdzi otrzymywanie stałych dochodów. Kredyt hipoteczny na budowę domu to zobowiązanie, które najczęściej opiewa na wysokie kwoty. Pieniądze, otrzymane od banku, muszą być przeznaczone wyłącznie na ten cel. Z tego powodu instytucja bankowa może zapytać nas o kosztorys, który wykonuje dla nas firma zajmująca się budową. Kosztorys budowlany umożliwia bankowi zdecydować, czy przyznać nam kredyt hipoteczny na budowę domu. W takim kosztorysie uwzględnione muszą być wszystkie wydatki związane z budową, w tym robocizna, materiały, a także inne opłaty, np. pozwolenia na budowę i koszty związane z przyłączami. Środki z kredytu, który zaciągamy na budowę nieruchomości, pokrywają wszystkie wyżej wymienione wydatki. O tym, jak dostać kredyt na budowę domu, dowiemy się na stronie Blog Kredytowy: https://blogkredytowy.pl/kredyt-na-budowe-domu/.

Bank udzielając nam kredytu, sprawdza, czy kwota, którą chcemy uzyskać, jest adekwatna do rzeczywistych wydatków, jakie poniesiemy. Środki przekazane przez bank mają na celu pokryć wyłącznie koszty związane z budową. Nie wliczamy wówczas zakupu mebli czy sprzętów. W ten sposób bank upewnia się, że wartość naszej nieruchomości, pod którą chcemy wziąć kredyt, faktycznie pokryje koszty budowy. Kredyt hipoteczny na budowę domu jest jednak ryzykowny dla banku, gdyż zabezpieczeniem pożyczki jest nieruchomość. Musi być ona więc warta tyle, aby móc pokryć koszty kredytu w momencie, kiedy nie będziemy mogli spłacić go w wyznaczonym terminie.

Jak uzyskać kredyt na budowę domu?

Aby uzyskać kredyt hipoteczny na budowę domu, należy przedstawić bankowi zaświadczenie potwierdzające otrzymywanie stałych dochodów. Może być to umowa o pracę, ale również wpis z ewidencji działalności gospodarczej. Bank może również zapytać o kosztorys budowy, a także o przewidywaną formę zabezpieczenia kredytu.

Ważna jest także nasza historia kredytowa w BIK. Przy wysokich pożyczkach, instytucja sprawdza bowiem wszystkie zaciągnięte przez nas zobowiązania. Warto wspomnieć, że na ocenę naszej historii kredytowej wpływają także zakupione na raty sprzęty oraz chwilówki z parabanków.

Jeśli chodzi o kosztorys budowy domu,  może on wpływać na wysokość przyznanego nam kredytu. Nie może być ona jednak wyższa niż kwota podana w kosztorysie. Ważne, by sprawdzić tę kwestię, zanim zdecydujemy, o jak wysoki kredyt chcemy wnioskować w banku.

Budowa domu na kredy hipoteczny — warunki

Warunki kredytu na budowę domu powinny być określone w umowie kredytowej, którą podpisujemy z bankiem. Zanim zawrzemy umowę, warto sprawdzić wszystkie jej zapisy oraz zapytać o dokładny harmonogram spłaty rat. W wielu przypadkach kwota rat może rosnąć lub maleć. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy zdecydujemy się na wzięcie kredytu na budowę domu ze zmiennym oprocentowaniem.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Balticus: Markę i prestiż zbudowaliśmy od zera [RELACJA Z CZATU] Gościem piątkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Bartosz Knop, prezes polskiej marki luksusowych zegarków. Podczas spotkania na gorąco omówiono m.in. szczegóły emisji akcji na platformie crowdfundingowej Bessfund.pl oraz dalsze plany rozwojowe Balticusa.
 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  Kruk zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • CD Projekt oczekuje, że sytuacja rynkowa unormuje się do premiery Cyberpunk 2077

  CD Projekt zakłada, że sytuacja na kluczowych rynkach wróci do normy do czasu premiery gry "Cyberpunk 2077", poinformował członek zarządu Michał Nowakowski. W czerwcu dostęp do gry uzyskają liderzy opinii.

 • PZU pracuje nad nową strategią, analizuje zaangażowanie w sektor bankowy

  PZU przygotowuje nową strategię na lata 2021-2024, w której zdefiniuje także swoje podejście do aktywów bankowych, znajdujących się pod silną presją, związaną m.in. z obniżkami stóp procentowych, poinformowali przedstawiciele grupy. Ubezpieczyciel nie widzi obecnie konieczności dokapitalizowania Alior Banku.

 • 15 propozycji dywidendowych na czerwiec

  Na ten moment plany dywidendowe na czerwiec ma 11 spółek z głównego parkietu i 4 kolejne z NewConnect. W obu grupach nie zabraknie propozycji o stopie przekraczającej 5 proc. Kilka firm szarpnie się na rekordowe stawki.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR