Dane z USA mogą odwrócić spadki na giełdach, gorąco na CCC, Dino i KGHM

Omawiane walory: , , ,
Fala realizacji zysków przetacza się przez światowe giełdy i nie omija też Warszawy. Wyniki sesji wciąż jednak jest sprawą otwartą, za sprawą publikowanych po południu danych z rynku pracy w USA.
ccc,gielda,kghm

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Czerwono zrobiło się w piątek na światowych giełdach. Wszystko za sprawą realizacji zysków po 4 sesjach wzrostów, napędzanych malejącym strachem przed koronawirusem oraz nadziejami na złagodzenie negatywnych dla gospodarki skutków epidemii przez banki centralne i rządy (głównie Chin). Aczkolwiek swój kamyczek do ogródka wrzuciły dziś Niemcy. Dokładnie, to kolejne już w ostatnim czasie mocno rozczarowujące dane z Niemiec. W grudniu, dość nieoczekiwanie, produkcja przemysłowa tąpnęła o 3,5 proc. w relacji m/m, wobec prognozowanego spadku jedynie o 0,2 proc. i wobec wzrostu o 1,2 proc. w listopadzie. Jeżeli dodać do tego czwartkowy raport o zamówieniach w tamtejszym przemyśle (-2,1 proc. m/m wobec oczekiwanego wzrostu o 0,6 proc.), to nadzieje na odbicie wzrostu gospodarczego w Niemczech mogą okazać się złudne.

Piątkowa realizacja zysków nie omijała warszawskiej giełdy. W południe taniały akcje 43 proc. wszystkich notowanych tu spółek, podczas gdy drożały walory 34,4 proc. z nich. Czerwono było też na indeksach. W południe indeks WIG20 spadał o 0,7 proc. do 2.096 pkt., WIG o 0,58 proc. do 57.564 pkt., mWIG40 o 0,42 proc. do 4.073 pkt. i tylko sWIG80 nie przyłączył się do tego grona, pozostając blisko czwartkowego zamknięcia i testując poziom 12.847 pkt.

Przecena dużych spółek nie jest żadną niespodzianką. Blue chipy najmocniej reagują na sygnały płynące z giełd zagranicznych. Co jednak ciekawe, w samym indeksie WIG20 jest dużo bardziej gorąco i dużo więcej się dzieje, niż to mogłoby wynikach z jego samego zachowania. Po przeciwnych stronach barykady znalazły się akcje CCC oraz KGHM i Dino Polska.

Kurs CCC rośnie o 6 proc. do 102,60 zł, przewodząc grupie liczącej zaledwie 5 spółek, których akcje drożeją. Wzrost ten jest o tyle znaczący, że notowania wybiły się górą z tygodniowej konsolidacji, którą można zamknąć ogólnym przedziałem 95-101 zł. Zważywszy, że wspomniana konsolidacja również została poprzedzona silnym wzrostem, więc perspektywa zwyżki do 107 zł jest realna. Przynajmniej teoretycznie. W praktyce bowiem dużym problemem będzie zamknięcie styczniowej luki bessy 104-111,40 zł.

Najsłabszą spółką w WIG20 jest KGHM. Jej akcje tanieją o 3 proc. do 94,74 zł. Zachowanie to, podobnie jak to ma miejsce już od kilku dni, mocno koreluje ze spadkiem cen miedzi na świecie.
Drugą najsłabszą spółką jest Dino Polska. Jego akcje idą w dół o 2,6 proc. do 161,60 zł, kontynuując zapoczątkowaną wczoraj realizację zysków, po tym jak w środę notowania tej sieci supermarketów wyznaczyły nowe historyczne rekordy. Na gruncie analizy technicznej najbliższym wsparciem są okolice 158 zł. Mając na uwadze dominację popytu w średnim terminie, jest prawdopodobne, że inwestorzy uznają ten poziom za już atrakcyjny do kupna akcji.

W centrum uwagi znalazł się dziś nie tylko giełdowe blue chipy, ale również dużo mniejsze spółki. Akcje Global Cosmed wystrzeliły w górę o 24,4 proc. do 1,02 zł po podwyższeniu prognoz wyników. Spółka szacuje, że w całym 2019 roku zarobiła netto 310 mln zł, a jej zysk EBITDA wyniósł 19 mln zł. Wcześniejszej prognozy kształtowały się odpowiednio na poziomie 304 mln zł i 14 mln zł. Niestety piętą achillesową tego producenta artykułów chemicznych jest mała płynność akcji.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W drugiej połowie dnia te korekcyjne nastroje na giełdach jeszcze mogą zostać odwrócone lub przynajmniej skala spadków może zostać zminimalizowana. Taką szansę dają dane z amerykańskiego rynku pracy. O godzinie 14:30 inwestorzy dowiedzą się jak w styczniu kształtowała się w USA stopa bezrobocia (prognoza: 3,5 proc.), płaca godzinowa (prognoza: 3 proc. r/r) i zatrudnienie w sektorze pozarolniczym (prognoza: +160 tys.). Giełdowe byki pokładają nadzieje szczególnie w tych ostatnich danych. A to za sprawą środowego mocnego raportu ADP. Pokazał on wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym aż o 291 tys., co było wynikiem prawie dwukrotnie lepszym niż mówiły prognozy (+156 tys.). Jeżeli dodać do tego równie pozytywne w swej wymowie wczorajsze dane o spadku zasiłków dla bezrobotnych, to oczekiwanie na przyrost w styczniu miejsc pracy w sektorze pozarolniczym na poziomie około 200 tys. wydaje się dość racjonalne. A takie dane już mogą pchnąć amerykańskie indeksy na nowe historyczne rekordy, jednocześnie prowokując poprawę nastrojów w Europie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ccc, dinopl, glcosmed, kghm, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Nowe rekomendacje dla akcji KGHM, LPP, PGNiG i Orlenu

  BM mBanku zaktualizował zalecenia i ceny docelowe dla 4 spółek z WIG20. W najnowszych raportach rekomenduje kupno akcji LPP, akumulację Orlenu, trzymanie PGNiG i redukcję pozycji na KGHM.

 • EuroRating obniżył rating kredytowy CCC do B+, perspektywa negatywna

  Agencja ratingowa EuroRating obniżyła rating kredytowy nadany spółce CCC S.A. do B+ z BB, podtrzymując negatywną perspektywę ratingu.

 • CCC wstrzymuje spłatę 20 mln zł na rzecz firm faktoringowych

  CCC złoży wnioski o wyrażenie zgody na odroczenie spłat z tytułu zadłużenia finansowego wymagalnego na 23 marca oraz zadłużenia, które stanie się wymagalne w okresie od 23 marca - 22 czerwca 2020 r. W związku z powyższym spółka podjęła decyzję o wstrzymaniu spłaty wymagalnych zobowiązań finansowych w kwocie 20 mln zł, których termin wymagalności przypadał na 23 marca na rzecz dostawców usług faktoringowych.

 • Giełda dostała cios w czuły punkt, mocne spadki na PKO BP i Agorze

  Rynki akcji rozpoczęły czwarty tydzień marca od spadków. Dziś podaż uderzyła w najczulszy punkt warszawskiej giełdy, czyli sektor bankowy. PKO BP ostrzegł, że cięcie stóp procentowych przez RPP będzie miało negatywny wpływ na wyniki. Dobra wiadomość jest taka, że póki co nie ma paniki.

 • Wiosna zawitała na GPW, potężne wzrosty CCC i Libetu

  Pierwszy dzień (astronomicznej) wiosny przynosi wzrosty na światowych giełdach. Nastroje wspierane są przez nadzieje, że działania banków centralnych i rządów ochronią przed głęboką recesją, a epidemię koronawirusa uda się powstrzymać.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR