Decora rozbija bank i proponuje dywidendę o niebotycznej stopie

Omawiane walory:

Producent wyrobów do dekoracji wnętrz szykuje się do wypłaty rekordowej dywidendy. Tegoroczna propozycja to 2,50 zł na akcję, czyli więcej niż suma siedmiu poprzednich dywidend wpłaconych przez Decorę.

Zarząd Decory chce w tym roku przeznaczyć na dywidendę 28,3 mln zł. Na ten cel ma trafić cały zysk za 2015 rok w kwocie 5,11 mln zł oraz 23,15 mln zł z kapitału zapasowego. W przeliczeniu na jedną akcję daje to 2,50 zł i stopę bliską 23 proc. Decora po roku przerwy wraca do dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. W 2014 i 2013 roku wypłaciła po 0,42 zł na akcję, co dało stopę w wysokości odpowiednio 5,25 proc. i 4,52 proc.

W 2015 roku grupa wypracowała 3,4 mln zł zysku netto wobec 7,7 mln zł straty netto w 2014 r. EBITDA spadła z 20,7 mln zł do 18,5 mln zł. Natomiast przychody skurczyły się z 272,6 mln zł do 197,9 mln zł. W zeszłym roku eksport stanowił 67 proc. ogólnej sprzedaży. Spółka zaznacza, że kryzys gospodarczy i polityczny w Rosji i na Ukrainie spowodował spadek przychodów na rynkach Europy Wschodniej w 2015 roku o ponad 65 mln zł. Do tego wystąpiły straty poniesione przez ukraińską spółkę zależną na skutek osłabienia hrywny.

W ubiegłorocznych wynikach zwraca uwagę wzrost cash flow operacyjnego z 20,4 mln zł do 37,6 mln zł. Do tego na koniec grudnia stan środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wyniósł 27,9 mln zł wobec 12,1 mln zł uzyskanych rok wcześniej.

Na dzisiejszej sesji akcje Decory najpierw zaczęły zyskiwać na wartości, a później spadły pod kreskę. Ruchom tym towarzyszą wysokie obroty. Notowania spółki zaliczyły silną zwyżkę w ostatnich tygodniach. W skali dwumiesięcznej zyskały około 50 proc. Roczna stopa zwrotu pokazuje 75-proc. wzrost kursu.

wykres_decora

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Decora, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 15 propozycji dywidendowych na czerwiec

  Na ten moment plany dywidendowe na czerwiec ma 11 spółek z głównego parkietu i 4 kolejne z NewConnect. W obu grupach nie zabraknie propozycji o stopie przekraczającej 5 proc. Kilka firm szarpnie się na rekordowe stawki.

 • 10 znanych spółek, które sypną groszem na wakacje

  W najbliższych tygodniach kilkadziesiąt spółek z GPW podzieli ubiegłoroczne zyski, a kilkanaście z nich jeszcze przed wakacjami wypłaci gotówkę. StockWatch.pl z czerwcowego kalendarium wybrał 10 ciekawych propozycji, które pomogą sfinansować wymarzony urlop. 

 • 8 ciekawych spółek kupowanych w styczniu przez insiderów

  Na progu nowego roku i tuż przed startem sezonu raportowego menedżerowie uzupełniają portfele przecenionymi akcjami. StockWatch.pl sprawdził, gdzie w ostatnich tygodniach doszło do najciekawszych znaczących transakcji.

 • 5 gwiazd sezonu wyników za I kwartał wg analityków StockWatch.pl

  Analitycy StockWatch.pl co roku prześwietlają setki sprawozdań finansowych spółek notowanych na GPW. Z kilkudziesięciu dotychczas opublikowanych omówień za pierwszy kwartał wybraliśmy garstkę, która z racji imponujących dynamik zasługuje na szczególne wyróżnienie.

 • 12 najhojniejszych propozycji dywidendowych czerwca

  W najbliższych tygodniach akcjonariusze kilkudziesięciu spółek notowanych na GPW spotkają się na corocznych walnych i zdecydują o losach dywidend. Do podziału są kwoty idące w dziesiątki a nawet setki milionów złotych. StockWatch.pl z czerwcowego kalendarium wybrał dwanaście najciekawszych ofert.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR