Decyzja OPEC w centrum uwagi inwestorów, rośnie Kernel i DSS

Omawiane walory: , , , ,

Choć podczas czwartkowej sesji można spodziewać się dalszego spadku aktywności inwestorów, to wcale nie musi być ona nieciekawa. Przy mniejszym zaangażowaniu dużego kapitału, można się spodziewać sporej zmienności indeksów. Szczególnie WIG20 będącego instrumentem bazowym dla kontraktów terminowych.

Czwartkowa sesja na GPW raczej nie powinna w znaczący sposób zmienić fundamentalnego obrazu rynku, jakkolwiek by się nie zakończyła. Spodziewany spadek obrotów na skutek braku sesji na Wall Street z powodu Święta Dziękczynienia sprawi, że na zamknięcie dzisiejszych notowań będzie można spojrzeć z przymrużeniem oka. Przed południem indeks największych spółek utrzymuje się na niewielkim plusie. Inwestorzy obstawiający zwyżkę cen akcji testują okolice 2.430 pkt, która w ostatnich czterech dniach była barierą nie do przejścia.

Nawet gdyby bykom udało się wyjść ponad nią, byłoby i tak za wcześnie na świętowanie. Aby pokonanie oporu było wiarygodne, musiałyby pójść za tym duże obroty, a na to się dziś nie zanosi. Tak samo jak to miało miejsce 18 listopada, gdy podaż nieco przysnęła i WIG20 finiszował na poziomie 2.431 pkt. Ale już następnego dnia sprzedający ujawnili się sprowadzając wartość indeksu z powrotem pod linię 38,2-proc. zniesienia Fibonacciego.

Podobnie jak wtedy tak i dziś WIG20 w pierwszej fazie sesji pokonuje linię 20-dniowej średniej kroczącej i dochodzi do przebiegającej kilka punktów wyżej linii 50-dniowej nie przebijając jej. Wtedy jednak wskaźnik siły względnej RSI nie zdołał przebić od dołu linii 50 proc., a dziś minimalnie wychodzi ponad nią. To mały plusik dla byków, jednak do pokonania 70 proc., co byłoby sygnałem kupna, droga jeszcze bardzo daleka. Oscylator MACD zdaje się przecinać od dołu linię sygnalną, co jest pozytywnym zjawiskiem z punktu widzenia kupujących, lecz nie zdołał jeszcze wygrzebać się z wartości ujemnych. Dopiero przejście na plus wzmocni sygnał kupna.>> Zobacz wykresy sześciu spółek z największym obrotem na otwarciu sesji

WIG20_wykres

Wszystko zależeć będzie od biegu wydarzeń w piątek. Jutrzejsza sesja powinna mieć o wiele ciekawszy przebieg, a przede wszystkim bardziej ciążący na rozwoju trendu w przyszłym tygodniu. Podczas trwania dzisiejszej sesji giełdowej zapewne nie poznamy decyzji państw OPEC w sprawie poziomu wydobycia ropy naftowej. Jak rzadko kiedy inwestorzy grający na rynku surowcowym, nie mają zielonego pojęcia co ustali kartel państw producentów tego surowca. Widać to po spadku liczby otwartych pozycji futures na giełdzie NYMEX, która spadła do poziomu najniższego od lipca 2012 r. Gracze po prostu opuszczają rynek, bo nie wiedzą jaka decyzja zapadnie.

Z jednej strony za ograniczeniem poziomu wydobycia przemawia spadająca od miesięcy cena ropy. Od czerwca surowiec potaniał aż o 30 proc. Na rynku bowiem występuje nadpodaż. Jej ograniczenie powinno więc odwrócić niekorzystny dla spółek surowcowych trend. Z drugiej jednak strony przeciwna obniżeniu wydobycia jest Arabia Saudyjska. Największy producent surowca uważa, że rynek ustabilizuje się sam i nie trzeba mu pomagać.>> Komentarze na temat sytuacji na rynku ropy znajdziesz tutaj

Dla amerykańskich spółek naftowych korzystna byłaby decyzja o zmniejszeniu wydobycia, bo zarabiałyby więcej na każdej pozyskanej baryłce. Natomiast dla polskich rafinerii – PKN Orlen i Lotosu – lepiej by OPEC pozostawił poziomy wydobycia na dotychczasowym poziomie. Gdyby bowiem ropa zaczęła drożeć, pociągnęłoby to za sobą spadek marży rafineryjnej pogarszając wyniki spółek przetwarzających droższą ropę.

Po 9-proc. zwyżce w środę, dobrą passę kontynuują akcje Kernela z 4-proc. wzrostem notowań. Wszystko za sprawą świetnych wyników kwartalnych. Pod odbicie Kernela podłącza się też inna rolnicza firma z Ukrainy – Astarta (+7 proc.).>> Zobacz także: Kernel zwiększa przychody i zyski także na rynku rosyjskim

Najwyższym wzrostem notowań (+33 proc.) przed południem cieszą się akcjonariusze DSS, po tym jak warszawski sąd rejonowy umorzył postępowanie upadłościowe spółki. Najwyższą wartość w tym roku osiągają walory Elemental Holding. Bieg na szczyt zapoczątkowała publikacja dobrych wyników w połowie listopada. Dziś za akcję płaci się 3,29 zł, podobnie jak wczoraj, tylko że w środę nie utrzymano zwyżki i na zamknięciu kurs akcji opadł do 3,12 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT dss, Elemental, kernel, Lotos, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR