DM BOŚ podniósł wyceny akcji czterech znanych spółek paliwowych

Omawiane walory: , , ,

Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ, w raportach z 18 stycznia podniósł wyceny akcji Orlenu, Lotosu, PGNiG i Unimotu. Nowe ceny docelowe są wyższe od rynkowych nawet o 80 proc.

orlen,lotos,pgnig,unimot,rekomendacje

DM BOŚ podniósł ceny docelowe dla czterech spółek paliwowych

W styczniowym raporcie Łukasz Prokopiuk podtrzymał pozytywne nastawienie do akcji Orlenu z ceną docelową podniesioną do 75 zł. Względem bieżącego kursu na GPW potencjał wzrostowy wynosi blisko 29 proc. Ekspert podwyższył prognozy finansowe i wycenę spółki po uwzględnieniu kilku czynników: oczekiwanej wyższej premii lądowej i poprawy wyników segmentu petrochemicznego. Dodatkowo Prokopiuk przyjął w modelu wyższe ceny gazu (efekt negatywny).

– Podoba nam się spółka także z punktu widzenia okazji krótkoterminowej. Przede wszystkim PKN daje dobrą ekspozycję na optymistyczne zachowanie światowych rynków akcji i na rosnące nadzieje na stopniowe opanowanie pandemii za pomocą szczepionek. Po drugie, walory spółki wydają się dobrą inwestycją krótkoterminową zważywszy na utrzymujący się trend w strategii rotacji sektorów (naszym zdaniem, tzw. akcje typu „value” mogą w dalszym ciągu zachowywać się lepiej niż tzw. akcje typu „growth” w najbliższym czasie) – czytamy w raporcie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Lepsze prognozy dla premii lądowych to efekt zmiany polityki cen paliw w płockiej spółce. Z tego co wiadomo, Orlen wprowadził nowe podejście do cen paliw w Polsce. Poczynając od 2021 roku wszystkie transakcje sprzedaży, czyli kontrakty hurtowe i transakcje spot, są dokonywane w oparciu o własny cennik spółki (dostępny w Internecie), podczas gdy kontrakty oparte na ceny Platts z ustalonymi na sztywno premiami zostały anulowane. PKN zdobędzie o wiele większą kontrolę nad cenami paliw, co, zdaniem analityka, powinno pozytywnie oddziaływać na przechwytywanie marż (kontrola spółki nad rynkiem powinna się zwiększyć po finalizacji fuzji z Lotosem). Nowe podejście PKN podobno spotkało się z krytyką i oporem klientów, jednak musieli się pogodzić ze zmianą.

– W tych okolicznościach uważamy, że w nadchodzących miesiącach spadek marż paliwowych w Polsce może być mniejszy, niż to zakładaliśmy wcześniej; oczywiście, o ile marże w ogóle spadną – pragniemy tutaj zauważyć, że 2020 rok powinien być nadal odbierany jako nadzwyczajny, a marże w okresie pandemii były na przesadnie wysokim poziomie). W naszych prognozach zastosowaliśmy wyższą premię lądową, co stwarza dodatni efekt EBITDA rzędu +600 mln zł rocznie. Jednocześnie obniżyliśmy oczekiwania przerobu rafineryjnego PKN biorąc pod uwagę możliwy wzrost importu, co ostatecznie skutkuje ujemnym rocznym efektem rzędu -200 mln zł – argumentuje Prokopiuk.

Analityk DM BOŚ podwyższył również prognozy finansowe dla segmentu petrochemicznego spółki na 2021 rok. Skorygowana EBITDA wg LIFO dla segmentu petrochemicznego na 2021 rok rośnie do ok. 2,3 mld zł (poprzednio 1,9 mld zł). Ekspert sądzi, że ożywienie popytu na produkty petrochemiczne nastąpi znacznie szybciej niż popytu na paliwa, co w efekcie doprowadzi do poprawy marż petrochemicznych, dodatkowo oczekuje wyższych niż wcześniej wolumenów sprzedaży. Po drugie, Prokopiuk uważa, że oczekiwany w 2021 roku relatywnie niski przerób rafineryjny (pod presją słabej konsumpcji paliw) może pośrednio ograniczyć produkcję petrochemiczną, co z kolei powinno sprzyjać marżom segmentu. Produkcja nafty, która jest głównym surowcem petrochemicznym, jest na niskim poziomie z uwagi na mniejszy przerób rafineryjny (to tłumaczy wysoki poziom cracków ciężkiej benzyny w porównaniu z innymi paliwami). Po trzecie, obecne kursy walut (mocne EUR w porównaniu z USD) oddziałują na korzyść biznesu petrochemicznego.

Największy potencjał wzrostowy w branży paliwowej ma Lotos. Analityk DM BOŚ podniósł wycenę akcji do 71 zł. Względem bieżącego kursu na GPW to o ponad 79 proc. wyżej. Również i tu pretekstem do zmiany prognoz finansowych były oczekiwania co do poprawy premii lądowych oraz perspektywa przeważania akcji spółek typu „value”. Analityk podtrzymuje stanowisko, że najprawdopodobniej PKN Orlen przejmie 100 proc. akcji Lotosu, gdyż taki przebieg transakcji niesie ze sobą mniejsze ryzyko zablokowania fuzji przez akcjonariuszy mniejszościowych, a jednocześnie jest to najlepszy układ transakcji dla wszystkich stron.

W prognozach dla Lotosu analityk zastosował wyższą premię lądową, co kreuje dodatni efekt EBITDA rzędu +200 mln zł rocznie. Jednocześnie obniżył oczekiwania przerobu rafineryjnego spółki biorąc pod uwagę możliwy wzrost importu, co ostatecznie skutkuje ujemnym rocznym efektem rzędu -100 mln zł. Znaczącemu podwyższeniu uległy założenia cen gazu w krótkim i dłuższym okresie, co neutralnie wpływa na prognozy.

Podobnie jak przy PKN Orlen, analityk spodziewa się, że ostatnie zwiększenie dyferencjału Ural-Brent nie zagości dłużej. By ten rozszerzony poziom dyferencjału się utrzymał, brakuje jednego elementu, mianowicie odwołania przez Stany Zjednoczone sankcji wobec Iranu.

W kolejnym raporcie wycena akcji PGNiG poszła w górę do 7,50 zł. Potencjał wzrostowy wynosi blisko 32 proc. Głównym argumentem jest spodziewany wzrost cen gazu i wyższe taryfy dystrybucyjne (URE zaakceptowało podwyżkę taryf gazowych o 3,6 proc.). Ekspert podkreśla, że zmiany prognoz skonsolidowanej EBITDA są marginalne (pozytywny wpływ na wynik segmentu wydobywczego i dystrybucji jest zniwelowany przez oczekiwane negatywne efekty w segmencie handlowym). Natomiast prognozy na lata 2022-23 znacząco rosną pod wpływem podwyższenia długoterminowych prognoz dla działalności wydobywczej przy zbliżonych długoterminowych prognozach dla segmentu handlowego.

– Zakładamy, że średnia ważona cena na TGE wyniesie w 2021 i 2022 roku odpowiednio 77 zł/MWh i 82 zł/MWh (wcześniej oczekiwaliśmy 73 zł/MWh oraz 68 zł/MWh)). W oparciu o te prognozy cen na TGE spodziewamy się wzrostu detalicznych taryf gazowych rzędu +4,7 proc. od 2022 roku – tłumaczy Prokopiuk.

Podwyżce uległy także prognozy dla segmentu wydobycia. Uwzględnienie wyższych cen gazu, a także wyższych cen transferowych skutkuje dodatnim efektem makroekonomicznym rzędu +0,8 mld zł EBITDA rocznie. W efekcie długoterminowa prognoza powtarzalnej EBITDA dla segmentu wydobycia rośnie do 4,1 mld zł (poprzednio 3,3 mld zł). Zmiana prognozy EBITDA odpowiada w dominującym stopniu za podwyższenie wyceny PGNiG.

Ekspert DM BOŚ aktualizował też rekomendację dla Unimotu. Nowa cena docelowa to 7,50 zł, co daje potencjał wzrostowy w okolicach 26 proc. Jak zaznacza Prokopiuk, jest kilka powodów by z większym optymizmem spojrzeć na Unimot.

– Podchodzimy z większym optymizmem do perspektyw premii lądowych zważywszy na zmianę w polityce cenowej PKN Orlen. W naszych prognozach zastosowaliśmy wyższą premię lądową, co pozytywnie wpłynęło na prognozy finansowe dla Unimotu – mówi analityk DM BOŚ.

Fuzja PKN z Lotosem to także perspektywa wzrostu wolumenów sprzedaży oleju napędowego przez Unimot.

– Wydaje się, że większość klientów hurtowych PKN już traktuje PKN i Lotos jako jeden podmiot i próbuje pozyskać kontrakty paliwowe od różnych sprzedawców dywersyfikując w ten sposób źródła surowca. Dodatkowym bodźcem musiała być także zmiana polityki cenowej przez PKN. Uważamy, że beneficjentem tej sytuacji może być Unimot. Zakładamy wyższy wolumen sprzedaży w prognozach finansowych dla Unimotu (oczekiwane wyższe premie lądowe i wyższe wolumeny sprzedaży oleju napędowego kreują dodatni efekt EBITDA rzędu 100 mln zł w naszych długoterminowych prognozach) – argumentuje Łukasz Prokopiuk.

Ekspert pozytywnie ocenia też nowe przedsięwzięcia spółki. Jak zaznacza, nowa strategia łączenia wynajmowania magazynów gazu i handlu surowcem okazała się sukcesem w 2020 roku. Po drugie, analityk docenia ambitny plan budowy segmentu fotowoltaicznego. Po trzecie, wygląda na to, że sieć detaliczna AVIA Solar jest bliska osiągnięcia rentowności.

Rekomendacja dla PKN Orlen powstała 18 stycznia 2021 r. Autorem rekomendacji jest Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ. Wymagany prawem disclaimer jest do pobrania TUTAJ

Rekomendacja dla Lotosu powstała 18 stycznia 2021 r. Autorem rekomendacji jest Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ. Wymagany prawem disclaimer jest do pobrania TUTAJ

Rekomendacja dla PGNiG powstały 18 stycznia 2021 r. Autorem rekomendacji jest Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ. Wymagany prawem disclaimer jest do pobrania TUTAJ

Rekomendacja dla Unimotu powstały 18 stycznia 2021 r. Autorem rekomendacji jest Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ. Wymagany prawem disclaimer jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Lotos, PGNiG, PKNOrlen, UNIMOT)

 • PKN Orlen: Notowania ropy naftowej powinny oscylować wokół 60 USD/b w 2021-2022

  Notowania ropy naftowej w horyzoncie najbliższych dwóch lat powinny utrzymywać się w granicach 60 USD za baryłkę, poinformował ISBnews główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski.

 • Raport: Państwowe spółki pod rządami PiS to giełdowe przeciętniaki Spółki kontrolowane przez Skarb Państwa to jeden z gorętszych frontów wojny między rządem a opozycją. W telewizji, jeśli ten temat już się przewija, to albo przez pryzmat przekazu propagandowego albo patologii i partyjnego nepotyzmu. Na rzetelne dane i porównania nie ma co liczyć. StockWatch.pl sprawdził więc, jak rządy Zjednoczonej Prawicy przekładają się na biznesy państwowych spółek, budżet państwa i portfele akcjonariuszy.
 • Spółka Unimotu ma umowę sprzedaży portfela klientów biznesowych na energię i gaz

  UNIMOT Energia i Gaz - spółka zależna UNIMOTu - zawarł przedwstępną umowę odpłatnego przeniesienia praw i obowiązków związanych z segmentem sprzedaży energii elektrycznej i paliwa gazowego z firmą Energia Polska. Pozyskane środki spółka planuje reinwestować w segment odnawialnych źródeł energii, przede wszystkim fotowoltaiki.

 • Średnio udany debiut Huuuge i problemy WIG20 z 2.000 pkt.

  Nie wszyscy debiutanci na "dzień dobry" dają dużo zarobić. Nawet jeżeli reprezentują branżę gamingową, a redukcja zapisów w ofercie jest ogromna. Dzisiejszy Huuuge jest tego najlepszym przykładem.

 • KGHM, PGNiG i Dino Polska ciągną WIG20 w górę

  KGHM drożejący wraz z cenami miedzi, PGNIG rosnący po wynikach i odreagowujące spadki akcje Dino Polska windują w czwartek indeks WIG20. Na szerokim rynku wyróżnia się Echo, Ursus i Braster.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR