Dobre nastroje na GPW. Akcje PKO BP najdroższe w historii

Omawiane walory: , , ,

Drugi tydzień stycznia rozpoczął się od wzrostów na GPW. Nastroje zarówno w Warszawie, jak i na globalnych rynkach akcji pozostają dobre, co pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Marcin Kiepas

Początek poniedziałkowej sesji w Warszawie upływa pod znakiem nieznacznych wzrostów indeksów. O godzinie 11:30 WIG20 zyskiwał o 0,16 proc. i testował poziom 2.535 pkt. W tym czasie WIG rósł o 0,22 proc. do 65455,6 pkt., mWIG40 o 0,35 proc. do 4958,45 pkt., a sWIG80 o 0,48 proc. do 14939,6 pkt. To wpisuje się zarówno w dobre nastroje obserwowane w poprzednim tygodniu, jak również we udany start drugiego tygodnia stycznia na większości azjatyckich i europejskich parkietów. W tym giełd we Frankfurcie i w Paryżu, gdzie po 1,5 godziny handlu indeksy rosną po około 0,4 proc.

Za poniedziałkowymi porannymi wzrostami, oprócz ogólnie bardzo dobrych nastrojów na światowych giełdach i dużego optymizmu co do rynku akcji w 2018 roku, stoi również mocne zamknięcie piątkowej sesji na Wall Street (nowe rekordy wszechczasów tamtejszych indeksów) oraz dobre zachowanie europejskich spółek z sektora motoryzacyjnego (m.in. BMW, Fiat, Peugeot).

Poniedziałek jest dość ubogi jeżeli chodzi o giełdowe i makroekonomiczne kalendarium. Wprawdzie w tych nie brakuje wydarzeń (m.in. dane o koniunkturze gospodarczej i sprzedaży detalicznej w Strefie Euro, czy raport o zamówieniach przemysłowych w Niemczech), ale tych naprawdę istotnych, mogących wzbudzić większe emocje wśród inwestorów, nie ma.

Portfel StockWatch.pl Cztery Fazy Rynku wypracował 30 proc. zysku >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Znacznie ciekawiej pod tym względem będzie w kolejnych dniach. Należy zwrócić przede wszystkim uwagę na publikowane w drugiej połowie tygodnia grudniowe dane o inflacji konsumenckiej i producenckiej, a także sprzedaży detalicznej w USA. Ich uzupełnieniem będą zaś liczne wystąpienia przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W Azji wydarzeniem tygodnia będzie seria chińskich raportów makroekonomicznych. W tym zwłaszcza dane o inflacji konsumenckiej i producenckiej oraz bilansie handlowym. W Europie potencjalnym impulsem mogą być tylko dane o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. W Polsce zaś wydarzeniem tygodnia będzie kończące się w środę posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Aczkolwiek tylko teoretycznym, bo Rada nie tylko nie zmieni stóp procentowych, ale też nie zmieni swojej gołębiej retoryki.

Patrząc na powyższe kalendarium można dojść do wniosku, że w najbliższych dniach dużo większy wpływ na nastroje na giełdach będzie miała pogoda w USA (zima stulecia), kształtowanie się kursu euro (może mieć spory wpływ na notowania europejskich eksporterów) i startujący w najbliższy piątek kolejny sezon publikacji wyników kwartalnych w USA (raporty za IV kwartał 2017 opublikuje m.in. JP Morgan i Wells Fargo).

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

W indeksie WIG20, gdzie dziś przed południem równo po 10 spółek traci i zyskuje na wartości, prym wiodą PKO BP i Orange Polska. Akcje największego polskiego banku drożeją o 1,56 proc. do 44,96 zł, wyznaczając chwilę wcześniej nowy historyczny rekord na poziomie 45,01 zł. Walory Orange Polska, kiedyś państwowego monopolisty, drożeją zaś o 1,5 proc. do 6,11 zł, próbując już od pewnego czasu przebić się przez średnioterminowy szczyt z przełomu sierpnia i września ub.r.

notowania

Indeksowi ciążył zaś przede wszystkim sektor energetyczny. Akcje Energi taniały o 1,3 proc., a PGE i Tauronu po 0,9 proc.

W gronie giełdowych średniaków z indeksu mWIG40 pozytywnie wyróżniał się Bank Millennium (+2,66 proc.), CD Projekt (+1,1 proc.) i Benefit Systems (+4,4 proc.). Podczas gdy marsz w górę indeksu w największym stopniu opóźniał Kruk, spadając o 0,9 proc. i kontynuował zapoczątkowaną 3 sesje wcześniej spadkową korektę.

Dużo lepiej od Kruka spisywał się jego konkurent – GetBack. Akcje spółki windykacyjnej drożały o 3,6 proc. do 20,25 zł, wspierając tym samym zwyżkę indeksu sWIG80. Podobne wsparcie otrzymywał on m.in. od Mabionu (+3,45 proc.) i Apatora (+2,1 proc.). W gronie spadkowiczów zaś znalazły się m.in. akcje Agory (-0,7 proc.), Selvity (-1,4 proc.), Wirtualnej Polski (-0,4 proc.), XTB (-1,1 proc.) i Brastera (-3,8 proc.).

Giełda przy ulicy Książęcej udanie weszła w rok 2018. Indeks WIG20 jest aktualnie prawie o 3 proc. wyżej niż na koniec grudnia. WIG zyskuje 2,9 proc. Reprezentujący średnie spółki mWIG40 rośnie w tym roku już o 2,5 proc. i jest najwyżej od prawie trzech miesięcy. Natomiast sWIG80, który w zgodniej opinii wielu uczestników rynku, będzie liderem wzrostów w tym roku, zyskuje w tym czasie 2,4 proc. i testuje najwyższe poziomy od ponad trzech miesięcy.

Układ sił na wykresach wszystkich tych indeksów wskazuje na przewagę strony popytowej, co w najgorszym przypadku dla indeksów WIG20, WIG i mWIG40 powinno zakończyć się na teście szczytów z jesieni. SWIG80, który od połowy listopada jest w wyraźnym trendzie wzrostowym, powinien natomiast najpierw zaatakować znajdująca się na poziomie 15.100 pkt. linię trendu spadkowego, a następnie ją przebić o ruszyć w kierunku 16.000 pkt.

Mapa rynku – stan na godzinę 11:15. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getback, Kruk, orangepl, pkobp, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR