Drugie życie amerykańskiego konsumenta

Niesamowicie dobre dane o sprzedaży detalicznej z USA (wzrost o 9,8 proc. m/m przy konsensusie 5,8 proc. m/m i dodatniej rewizji liczb za ubiegły miesiąc) zapewniły świetną sesję za oceanem, ale tylko w ograniczonym stopniu wpłynęły na zachowanie giełd w Europie.

kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Pomimo ewidentnego, widocznego m.in. w zachowaniu surowców wzrostu skłonności do ryzyka, nawet nie wszystkie główne parkiety UE zamykały się na plusie – FTSE MiB i IBEX straciły po 0,2 proc. Ze wzrostem o 0,4 proc. WIG20 był bliżej początku niż końca kontynentalnej tabeli, ale mWIG40 i sWIG80 zanotowały symboliczne spadki. Głównym problemem jest ponowne pogorszenie statystyk COVID-owych w ostatnich dniach, dotykające szeregu krajów, przede wszystkim Niemiec i Francji. W największej europejskiej gospodarce system ochrony zdrowia wciąż funkcjonuje na granicy możliwości, co sprawia, że wygaszanie restrykcji w kwietniu przestaje być realne. W połączeniu z walką o schedę po Angeli Merkel w rządzącej partii sprawia to, że inwestorzy we Frankfurcie mogą zacząć się zastanawiać, jak silne podstawy ma tegoroczna hossa. W USA ten problem nie występuje, co uzasadnia wzrost S&P500 o 1,1 proc., a NASDAQ o 1,3 proc. Wczorajszą prasę ekonomiczną zdominował przede wszystkim temat pogarszających się relacji amerykańsko-rosyjskich. Nowe sankcje nałożone przez administrację Joe Bidena, uderzające m.in. w instytucje partycypujące w zakupach rosyjskiego długu, będą w średnim terminie uderzały zarówno w rubla, jak i rentowności w Moskwie. Nasz region wygląda w tej chwili umiarkowanie atrakcyjnie z perspektywy zagranicy, ale gdy nałożymy na ryzyka dla Rosji (wciąż istnieją niezerowe obawy o kolejny konflikt z Ukrainą) i Turcji (lira traciła wczoraj po łagodniejszej ocenie ryzyk inflacyjnych przez nowe władze Banku Turcji) przyzwoite zachowanie polskiej gospodarki pomimo ciężko przechodzonej wiosennej fali COVID, Warszawa może stać się w jego ramach głównym kierunkiem, w którym będzie podążał kapitał. Nastroje na początku dnia są pozytywne, w UE prawdopodobnie zobaczymy na giełdach kolejną sesję na „zero plus”. O brak nudy na warszawskim parkiecie zapewne zadba CD Projekt po podanych niespodziewanie wczoraj wieczorem szacunkowych wynikach, połączonych z niezrozumiałym kolejnym opóźnieniem pełnego raportu. Zysk netto na poziomie 1.154 mln zł jest niższy od konsensusu PAP (1329 mln zł).

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 16 kwietnia 2021 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR