Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Enea przekaże blisko 820 mln na budowę Elektrowni Ostrołęka

Opublikowano: 2019-05-02 09:42:03

Omawiane walory: ,

Enea zawarła porozumienie z Energą w sprawie finansowania projektu budowy nowego bloku węglowego - planowanej elektrowni Ostrołęka C o mocy 1.000 MW brutto. Enea zapewni Elektrowni Ostrołęka nakłady finansowe na realizację projektu w kwocie 819 mln zł od stycznia 2021 roku w ramach zadeklarowanego w porozumieniu z 28 grudnia 2018 roku zaangażowania finansowego w wysokości 1 mld zł, uwzględniając przekazane spółce środki finansowe w kwocie około 181 mln zł.

Fot. Energa Ostrołeka

– W porozumieniu emitent zobowiązał się zapewnić spółce nakłady finansowe na realizację projektu w kwocie 819 mln zł od stycznia 2021 roku w ramach zadeklarowanego w porozumieniu z 28 grudnia 2018 roku zaangażowania finansowego w wysokości 1 mld zł, uwzględniając środki finansowe już przekazane spółce na potrzeby wypłaty zaliczki dla generalnego wykonawcy bloku w kwocie około 181 mln zł. Przy czym, jeżeli emitent nie zawrze z Energą do 31 grudnia 2020 roku nowej umowy wspólników / umowy inwestycyjnej, emitent w terminach określonych w porozumieniu w ramach limitu 819 mln zł będzie zobowiązany do zwrotu Energa połowy nakładów finansowych w wysokości, które Energa samodzielnie zapewni spółce w tym okresie – czytamy w komunikacie.

Jeżeli w terminie wynikającym z ustalonego harmonogramu odpowiednio Enea lub Energa nie zapewnią Elektrowni Ostrołęka – ze swojej winy – środków pieniężnych w sposób inny niż w szczególności w drodze udzielenia pożyczki lub objęcia udziałów, odpowiednio Enea lub Energa będą zobowiązane do zapłaty wynikającej z harmonogramu kwoty na rachunek elektrowni.

Porozumienie zawiera również postanowienie zabezpieczające Eneę przed roszczeniami Elektrowni Ostrołęka o zwrot kwot finansowania projektu, które zostały zwrócone bezpośrednio na rzecz Energi w związku z udostępnionym przez nią finansowaniem w okresie przed dniem zawarcia nowej umowy wspólników / umowy inwestycyjnej.

– Strony porozumienia zobowiązały się, że w innych umowach dotyczących projektu zostaną określone zasady ich partycypacji w ryzykach projektu, zasady udziału w zyskach i stratach oraz reguły ładu korporacyjnego, które zagwarantują prawa i obowiązki proporcjonalne do ich zaangażowania w projekt – czytamy dalej.

Strony porozumienia zobowiązały się dążyć do tego, aby zapewnić brak konsolidacji wyników Elektrowni Ostrołęka z ich wynikami.

Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20% powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Enea, energa)

 • Energa miała 186 mln zł zysku netto, 554 mln zł EBITDA w I kw. 2019 r.

  ENERGA odnotowała 186 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2019 r. wobec 275 mln zł zysku rok wcześniej. Kurs akcji spółki rośnie o blisko 5 proc.

 • Energetyczny rollercoaster, WIG20 powyżej 2.200 pkt.

  Czwartkowa sesja jest dokładnym przeciwieństwem sesji wczorajszej. Sektor energetyczny i wzrosty w Europie ciągną warszawskie indeksy w górę. W WIG20 pierwsze skrzypce gra PGE, PKO BP i PZU. Na szerokim rynku gorąco jest na akcjach PlayWay i BoomBIT.

 • PGE i czerwona Europa ciągną w dół GPW

  Przecena akcji spółek energetycznych oraz strach przed wojnami handlowymi, ściągają w dół warszawskie indeksy. Nastroje na GPW są słabe, co jest złą wróżba nie tylko na drugą połowę dnia, ale i na drugą połowę tygodnia.

 • Dzień wyczekiwania

  Obawy związane z wojną handlową między dwiema największymi gospodarkami świata zostały podsycone przez komentarze prezydenta Donalda Trumpa, który powiedział w środę wieczorem, że Chiny zerwały warunki umowy. Jak widać, sytuacja jest bardzo dynamiczna, ponieważ jeszcze wczoraj z twitterowego konta amerykańskiego prezydenta wybrzmiewały o wiele bardziej łagodne komentarze. Na chwilę obecną pozostaje nam czekać i monitorować ewentualne przecieki z toczących się rozmów w Waszyngtonie. Ich rezultat jest niewątpliwie na tyle istotny, że może nadać kierunek rynkowym nastrojom na kolejne miesiące.

 • Siódmy dzień spadków na GPW, gorąco na Enei i Ten Square Games

  Czarna passa warszawskiej giełdy trwa. Tym razem gorsze nastroje przywędrowały z Europy. Jedyną dobrą wiadomością jest to, że GPW jest wyprzedana, więc wzrostowe odbicie czai się już za rogiem.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku