StockWatch.pl

Eurotel jest gotowy do wypłaty nawet ponad 8-proc. dywidendy

Omawiane walory:

W spółce zajmującej się m.in. dystrybucją produktów i usług T-Mobile trwa licytacja w kwestii wysokości dywidendy. Zarząd opowiada się za wypłatą maksymalnie 1 zł na akcję, a przedstawiciel rady nadzorczej widzi ją w przedziale 0,84-1,12 zł.

Dywidendowe żniwa już za nami, ale są jeszcze spółki skłonne zafundować spore wypłaty z ubiegłorocznego zysku. Najnowszym przykładem jest Eurotel. W poniedziałek zarząd zarekomendował dywidendę w wysokości nie przekraczającej 1 zł na akcję. W wariancie maksymalnej wypłaty stopa przekroczyłaby 8 proc. Zarząd argumentuje możliwą dywidendę w związku ze zwiększeniem posiadanych wolnych środków obrotowych oraz brakiem planów inwestycyjnych w najbliższym czasie.

Propozycja zarządu nie jest jedyną w kwestii wysokości tegorocznej dywidendy. Wcześniej Jacek Foltarz z rady nadzorczej Eurotelu, który dysponuje 26,78-proc. pakietem akcji, zaproponował wypłatę w przedziale od 0,84 zł do 1,12 zł na walor. Tu przy maksymalnym poziomie stopa wyniosłaby około 9,5 proc. Oprócz Foltarza w gronie znaczących udziałowców jest Krzysztof Stepokura, który ma 30,18 proc., Allianz FIO posiada 7,16 proc. oraz PKO TFI (5,57 proc.). Ostatecznie o poziomie dywidendy ma zdecydować walne zaplanowane na 21 października. W 2013 roku Eurotel na poziomie jednostkowym wykazał zysk netto w wysokości 4,2 mln zł wobec 6,1 mln zł rok wcześniej. Z zysku za 2012 rok spółka wypłaciła 1,60 zł dywidendy na akcję.

Po pierwszym półroczu 2013 roku także było widać regres w zyskach grupy zajmującej się dystrybucją produktów i usług T-Mobile Polska oraz mającą sieć salonów z urządzeniami Apple. W tym okresie skonsolidowany zysk netto spadł z 3,5 mln zł do 1,3 mln zł. Towarzyszyła temu stagnacja przychodów na poziomie około 65 mln zł.

– W skali półrocza przychody r/r niewiele rosną, jednak jest to głównie zasługa uruchomienia sprzedaży przez iDream, która w I półroczu 2013 r. była praktycznie zerowa. Najważniejszy segment działalności, współpraca z T-Mobile, dostaje mocnej zadyszki i negatywnie wpływa na wyniki. Ostatni kwartał daje pewną nadzieję na poprawę wyników, jednak czy nie jest ona złudna przekonamy się dopiero po wynikach w drugim półroczu (w ciągu ostatnich czterech lat marża w II kwartale nigdy nie była tak wysoka). – ocenia w podsumowaniu wyników Damian Pawłowski, analityk StockWatch.pl.

>> Analityk StockWatch.pl przyjrzał się dokładnie aktualnej sytuacji fundamentalnej spółki >> Zobacz analizę raportu półrocznego grupy Eurotel

W tym roku akcje Eurotelu mają za sobą ponad 25-proc. przecenę. Jeszcze gorzej wygląda 12-miesięczna stopa zwrotu, która wynosi minus 45 proc. W tym kontekście należy podkreślić poniedziałkowe kilkuprocentowe odbicie.

wykres_Eurotel

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT EUROTEL, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • DM BOŚ dodał Vistulę, Neukę, Asseco BS, Eurotel i JSW do top picks

  Do listy spółek, których kurs akcji w najbliższym miesiącu powinien zachowywać się lepiej niż cały rynek analitycy DM BOŚ dodali akcje Vistuli, Neuki, Asseco BS, EUROTELa i JSW. Z listy najlepszych spółek usunięto jednocześnie: Grupę Azoty, Inter Cars i Alior Bank.

 • DM BOŚ dodał Inter Cars, Alior, KGHM, Play, PlayWay i Eurotel do ‚top picks’

  Do listy spółek, których kurs akcji w najbliższym miesiącu powinien zachowywać się lepiej niż cały rynek analitycy Domu Maklerskiego BOŚ dodali akcje Inter Cars, Alior Bank, KGHM, Play, PlayWay i EUROTELa. Z listy najlepszych spółek usunięto jednocześnie: Unimot, Budimex, Azoty, LiveChat, Agorę i Medicalgorithmics.

 • 12 najhojniejszych propozycji dywidendowych czerwca

  W najbliższych tygodniach akcjonariusze kilkudziesięciu spółek notowanych na GPW spotkają się na corocznych walnych i zdecydują o losach dywidend. Do podziału są kwoty idące w dziesiątki a nawet setki milionów złotych. StockWatch.pl z czerwcowego kalendarium wybrał dwanaście najciekawszych ofert.

 • 9 spółek dywidendowych, które sypną groszem na wakacje

  Lipcowa fala dywidend to świetna okazja na podreperowanie wakacyjnego budżetu. StockWatch.pl z kalendarium wypłat wybrał dziewięć najciekawszych ofert. Znalezione przez nas spółki na dniach wypłacą swoim akcjonariuszom blisko 1,4 mld zł.

 • 8 spółek dywidendowych w promocyjnych cenach

  Mocne spadki kursów to dobry moment na uzupełnienie portfela inwestycyjnego o akcje spółek słynących z regularnych dywidend. StockWatch.pl znalazł osiem takich, które dzielą się zyskiem z akcjonariuszami od co najmniej pięciu lat i jeszcze w tym roku zaoferują wypłatę o wysokiej stopie.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR