Eurotel rekomenduje stopę dywidendy powyżej 7 proc.

Omawiane walory:

Grupa prowadząca sklepy z usługami T-Mobile Polska, Play, NC+ oraz salony z produktami Apple jest gotowa w tym roku wypłacić 1 zł dywidendy na akcję. Tym samym Eurotel utrzymałby zwyczaj dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami kontynuowany od giełdowego debiutu z 2006 r.

Eurotel przyzwyczaił rynek do płacenia wysokich dywidend. Tak powinno być także w tym roku. Zarząd spółki w świeżo przedstawionej rekomendacji proponuje na wypłatę 1 zł na akcję. W sumie na ten cel miałoby pójść 3,75 mln zł. Eurotel argumentuje, że wypłata dywidendy jest możliwa w związku z wypracowanym za 2014 rok zyskiem oraz posiadaniem wystarczającej ilości wolnych środków obrotowych. Wysokość dywidendy powinna zapewniać równowagę między maksymalizowaniem jej wartości, a zachowaniem bezpieczeństwa spółki w zakresie płynności finansowej. Dodano, że przy określaniu proponowanego poziomu wypłaty brano pod uwagę plany inwestycyjne oraz zwiększone zapotrzebowanie na kapitał w związku z planami zwiększenia obrotów w ramach projektu iDream.

Z zysku za 2013 rok spółka wypłaciła również 1 zł dywidendy na akcję. We wcześniejszych czterech latach wysokość dywidendy przekraczała 1 zł, a maksymalna wynosiła 1,60 zł, co dało stopę na poziomie 8,57 proc.>> Historię dywidendową Eurotela sprawdzisz tutaj

W zeszłym roku grupa zanotowała 20-proc. wzrost przychodów do poziomu 165 mln zł. Zysk netto przypadający akcjonariuszom większościowym powiększył się w tym okresie o 11 proc. do 5,7 mln zł. Poprawie uległ też cash flow operacyjny z 8,7 mln zł w 2013 r. do 16,5 mln zł. Na koniec grudnia spółka dysponowała kwotą ponad 15 mln zł środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wobec 3,9 mln zł rok wcześniej.

– Dla Eurotel SA był to rok poszukiwania sposobów na powrót do dotychczasowej rentowności w ramach współpracy z operatorem T-Mobile oraz dalszego rozwoju, jeszcze ciągle nowego segmentu działalności, związanego ze współpracą z Applem pod marką IDream. Dobre wyniki pokazał również segment telewizji satelitarnej nc+, co ugruntowało pozycję spółki jako znaczącego partnera dla tego operatora. W 2014 roku udało się zwiększyć źródło przychodów poprzez dywersyfikację obszarów działania i rozwój współpracy z Applem. W ramach spółki Viamind Sp. z o.o. współpracującej z operatorem Play, osiągnięto w 2014 roku znaczną dynamikę wzrostu, co należy uznać za duży sukces biorąc pod uwagę dojrzałość polskiego rynku mobilnego. Spółka wypracowała rekordowe wyniki, poprawiając ubiegłoroczne rezultaty o ponad 20 proc., a jej potencjał jest możliwy do dalszego wzrostu. – czytamy w raporcie rocznym Eurotela.

Pod koniec grudnia zarząd Eurotela poinformował, że z dniem 31 marca 2015 r. T-Mobile Polska cofa autoryzacje dla 21 Autoryzowanych Punktów Sprzedaży (APS) prowadzonych przez emitenta. Ma to związek z prowadzona pokaźną restrukturyzacją sieci sklepów operatora mobilnego. Spółka podał w komunikacie, że redukcja pozostałej części sieci sprzedaży jest przedmiotem negocjacji z operatorem.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Eurotela

– Konsekwencją cofnięcia autoryzacji jest konieczność rozwiązania umów przedstawicielskich przez Eurotel z przedstawicielami prowadzącymi zamykane APS, co spowoduje zmniejszenie wpływów ze sprzedaży emitenta, odniesie również skutek w postaci pewnego zmniejszenia kosztów operacyjnych w szczególności w przypadku punktów obsługiwanych bezpośrednio przez Eurotel. Konkretna skala tego procesu jest obecnie trudna do oszacowania ze względu na niemożność przewidzenia wielkości sprzedaży. – czytamy w komunikacie.

Zarząd Eurotela ocenia, że redukcja sieci sprzedaży APS T-Mobile nie stanowi zagrożenia dla dalszego funkcjonowania spółki. Dodaje przy tym, że wcześniejsze redukcje sieci sprzedaży były neutralne lub nawet umożliwiały poprawę wyniku działalności. Niemniej  w ostatnich trzech tygodniach akcje spółki poddały się ponad 13-proc. przecenie. Natomiast w skali ostatniego półrocza są na 4-proc. plusie, a roku na 1-proc. minusie.

wykres_eurotel

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o EUROTEL)

 • DM BOŚ zaktualizował rekomendacje dla 5 spółek

  W comiesięcznym raporcie analitycy DM BOŚ zaktualizowali rekomendacje dla Sanoka, EUROTELu, Asseco SEE, LiveChat Software i Mercatora.

 • Złota lista GPW, czyli 30 spółek na historycznych szczytach

  Tylko w tym roku notowania akcji 30 spółek wyznaczyły nowe historyczne szczyty. Jeśli ktoś zamierza szukać rynkowych mistrzów, to powinien zacząć od indeksu maluchów. To właśnie z tego segmentu pochodzi aż połowa rekordzistów.

 • DM BOŚ dodał Vistulę, Neukę, Asseco BS, Eurotel i JSW do top picks

  Do listy spółek, których kurs akcji w najbliższym miesiącu powinien zachowywać się lepiej niż cały rynek analitycy DM BOŚ dodali akcje Vistuli, Neuki, Asseco BS, EUROTELa i JSW. Z listy najlepszych spółek usunięto jednocześnie: Grupę Azoty, Inter Cars i Alior Bank.

 • DM BOŚ dodał Inter Cars, Alior, KGHM, Play, PlayWay i Eurotel do ‚top picks’

  Do listy spółek, których kurs akcji w najbliższym miesiącu powinien zachowywać się lepiej niż cały rynek analitycy Domu Maklerskiego BOŚ dodali akcje Inter Cars, Alior Bank, KGHM, Play, PlayWay i EUROTELa. Z listy najlepszych spółek usunięto jednocześnie: Unimot, Budimex, Azoty, LiveChat, Agorę i Medicalgorithmics.

 • 12 najhojniejszych propozycji dywidendowych czerwca

  W najbliższych tygodniach akcjonariusze kilkudziesięciu spółek notowanych na GPW spotkają się na corocznych walnych i zdecydują o losach dywidend. Do podziału są kwoty idące w dziesiątki a nawet setki milionów złotych. StockWatch.pl z czerwcowego kalendarium wybrał dwanaście najciekawszych ofert.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR