Fala wyprzedaży na europejskich parkietach, w grze KGHM i LPP

Omawiane walory: , , , ,

Warszawska giełda kolejny dzień spada, ale już nie jest najgorsza w Europie. Indeks WIG20 w dół ciągną akcje PKN Orlen, KGHM i PKO BP. Pozytywnie wyróżnia się natomiast LPP. W drugiej połowie dnia lepiej zachowywać mogą się również inne firmy odzieżowe.

pknorlen, kghm, pkobp, lpp, pgo, komentarz, akcje, indeksy,

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Fala czerwieni rozlewa się w piątek po europejskich giełdach. Nastroje ponownie psują obawy przed pandemią, po tym jak styczniowe indeksy PMI potwierdziły pogorszenie koniunktury w Europie wywołane zimowymi lockodownami, a wcześniej grudniowe dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii okazały się gorsze od prognoz. Obawy przed pandemią wracają również dlatego, że w te negatywne wieści wpisują się obserwowane w prawie całej Europie problemy z szybkością szczepień przeciwko koronawirusowi.

Humory inwestorom dodatkowo psują typowo rynkowe czynniki. Jak strach przed realizacją zysków na Wall Street, po tym jak wczorajsza sesja zakończyła się nowymi rekordami. Czy negatywna reakcja na opublikowane w czwartek po sesji w UUSA raporty kwartalne przez IBM i Intel. W efekcie dziś w handlu przedsesyjnym akcje IBM tanieją aż o 7,3 proc., a notowania Intela idą w dół o 3,9 proc.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

O godzinie 11:42 taniały walory aż 57,4 proc. wszystkich notowanych w Warszawie spółek, podczas gdy drożały akcje tylko 26,3 proc. z nich. Ta duża dysproporcja nie przekładała się jednak na silne spadki indeksów. Te były umiarkowane. Indeks WIG20 spadał o 0,66 proc. do 1.940 pkt., testując najniższe poziomy od miesiąca, co przekładało się na dwuprocentowe spadki od początku roku. Podobną skalę spadków notował sWIG80 (-0,6 proc.), podczas gdy WIG cofał się o 0,54 proc., a mWIG40 o 0,1 proc. To wszystko plasowało warszawski parkiet w połowie europejskiej stawki. Daleko za spadającą o 3,1 proc. giełdą w Moskwie, czy za tracącymi po 1,8 proc. parkietami w Mediolanie i Atenach.

Dziś indeks dużych spółek najmocniej w dół ciągnęły akcje spółek PKN Orlen (-2,96 proc.), KGHM (-1,79 proc.) i PKO BP (-1,47 proc.). Spadki płockiego koncernu można łączyć z taniejącą ponad 2,5 proc. ropą, podczas gdy cofnięcie na akcjach PKO BP wynikało wprost z gorszych nastrojów na rynkach globalnych.

Spadek kursu KGHM-u był natomiast pochodną dzisiejszego spadku cen miedzi poniżej bariery 8000 dolarów za tonę. Jednak jeszcze mocniej notowaniom ciążyła obniżona do „neutralnie” z „kupuj” rekomendacja od analityków Goldman Sachs.

Jasną gwiazdą w indeksie WIG20 są w piątek akcje LPP. W południe drożały one o 4,22 proc. do 7775 zł, odrabiając większość wczorajszych strat, gdy kurs zanurkował o 305 zł. Wzrosty odzieżowej spółki przyspieszyły po godzinie 10:00, co zbiegło się w czasie z publikacją najnowszych danych o sprzedaży detalicznej w Polsce. W grudniu sprzedaż spadła w relacji rocznej, ale jedynie o 0,8 proc., wobec spadku o 5,3 proc. w listopadzie. To pokazuje, że pomimo wprowadzonych obostrzeń, a później kwarantanny narodowej, konsumenci w Polsce nie chwycili się za kieszenie. To dobra wiadomość dla spółki. Drugą dobrą jest to, że w opinii wicepremiera Gowina „nie ma podstaw utrzymania zamrożenia sklepów po 31 stycznia”. Perspektywa otwarcia handlu może w kolejnych godzinach jeszcze mocniej wywindować kurs LPP, jednocześnie wspierając notowania innych spółek odzieżowych, poprawiając ich notowania.

Zadowoleni też mogą być akcjonariusze PGO. Kurs spółki rośnie o 7,84 proc. do 1,445 zł, po tym jak TDJ EQUITY II podniósł cenę do 1,45 zł z 1,25 zł oferowanych wcześniej, w wezwaniu na ponad 30 mln akcji PGO, stanowiących około 31,32 proc. liczby głosów.

Na szerokim rynku wyróżniają się też jeszcze akcje spółek Ultimate Games (+5,2 proc.), genXone (+5,3 proc.), Airway Medix (+4,1 proc.), easyCall (-33,7 proc.), Mode (-20,8 proc.), czy Quercus (-5,5 proc.).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o kghm, lpp, PGO, PKNOrlen, pkobp)

 • Raport: Państwowe spółki pod rządami PiS to giełdowe przeciętniaki Spółki kontrolowane przez Skarb Państwa to jeden z gorętszych frontów wojny między rządem a opozycją. W telewizji, jeśli ten temat już się przewija, to albo przez pryzmat przekazu propagandowego albo patologii i partyjnego nepotyzmu. Na rzetelne dane i porównania nie ma co liczyć. StockWatch.pl sprawdził więc, jak rządy Zjednoczonej Prawicy przekładają się na biznesy państwowych spółek, budżet państwa i portfele akcjonariuszy.
 • Korekta na GPW nabrała rozmachu, w grze Allegro, Dino Polska i KGHM

  Wyprzedaż na Wall Street, pogorszenie nastrojów na europejskich indeksach oraz atakujące dołki z połowy lutego akcje Allegro i Dino Polska, czy korygujący KGHM, to główne przyczyny dzisiejszej słabości warszawskich indeksów. Po sesji w centrum uwagi znajdzie się Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej.

 • Średnio udany debiut Huuuge i problemy WIG20 z 2.000 pkt.

  Nie wszyscy debiutanci na "dzień dobry" dają dużo zarobić. Nawet jeżeli reprezentują branżę gamingową, a redukcja zapisów w ofercie jest ogromna. Dzisiejszy Huuuge jest tego najlepszym przykładem.

 • KGHM, PGNiG i Dino Polska ciągną WIG20 w górę

  KGHM drożejący wraz z cenami miedzi, PGNiG rosnący po wynikach i odreagowujące spadki akcje Dino Polska windują w czwartek indeks WIG20. Na szerokim rynku wyróżnia się Echo, Ursus i Braster.

 • PKO BP miał wstępnie 627 mln zł zysku netto w IV kwartale 2020 r.

  PKO Bank Polski odnotował 627 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2020 r. wobec 723 mln zł zysku rok wcześniej, podał bank, powołując się na wstępne niezaudytowane wyniki.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR