Fala wzrostów na europejskich rynkach, w grze JSW, KGHM i CCC

Omawiane walory: , , , , ,

Początek nowego tygodnia przynosi wzrosty na niemal wszystkich europejskich parkietach. Warszawska giełda nie jest tu wyjątkiem. W WIG20 w roli indeksowych lokomotyw występują dziś KGHM i JSW.

jsw, bogdanka, kghm, columbus, mpay, komentarz, akcje, indeksy,

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Ze śniegu cieszą się nie tylko dzieci, ale też akcjonariusze JSW i Bogdanki. Sytuacja pogodowa w połączeniu z cenami węgla winduje dziś notowania obu tych górniczych spółek. W szczególnie widowiskowy sposób rośnie JSW. W południe ceny akcji węglowej spółki rosły o 11,41 proc. do 39,05 zł, przy największych na rynku obrotach. Same akcje były też najdroższe od drugiej połowy 2019 roku. A od połowy roku dały zarobić inwestorom już 50,48 proc. Na gruncie analizy technicznej JSW ma otwartą drogę do dalszych wzrostów. Najpierw do „okrągłych” 40 zł, a później do 50 zł.

Nieco mniej rośnie Bogdanka. Kurs idzie w górę o 2,87 proc. do 21,50 zł. Zbyt wcześniej jest też, żeby wieścić jego przyszyły powrót do styczniowych maksimów (23,90 zł). Chociaż to bardzo prawdopodobny scenariusz. bezpośrednim sygnałem będzie wybicie górą z minikonsolidacji w przedziale 20,50-21,90 zł.

Dobry dzień mają też akcjonariusze innej spółki górniczej – KGHM. Tym razem jednak nie z powodu ataku zimy, ale ze względu na rosnące ceny miedzi na świecie. Akcje KGHM-u drożeją o 2,1 proc. do 194 zł, w największym stopniu przyczyniając się do wzrostów indeksu WIG20. Ten o godzinie 12:11 rósł o 0,5 proc. do 1.967 pkt. Drugi największy wkład miało wspomniane JSW. Wśród 20 blue chipów w poniedziałek drożeją akcje łącznie trzynastu z nich.

Rajd na północ kontynuuje CCC. Poniedziałkowa sesja jest 6. z rzędu wzrostową. W południe notowania spółki dokładają o 5,9 proc. i są o krok od okrągłego poziomu 100 zł. Poprzednim razem, gdy kurs akcji CCC był trzycyfrowy, widzieliśmy rok temu, czyli tuż przed wybuchem pandemicznej paniki na rynku.

Kurs Columbus Energy rośnie o 5,13 proc. do 46,15 zł po publikacji wyników finansowych. W 2020 roku, jak wynika z opublikowanych przez spółkę szacunkowych wyników, zysk brutto wzrósł o 470 proc. w skali roku do 85 mln zł, zysk EBITDA wzrósł o 309 proc. do 90,7 mln zł, a przychody były wyższe o 216 proc. i sięgnęły 664 mln zł.

Na NewConnect aż o 181,63 proc. do 4,14 zł szybuje kurs mPay. To niezmiennie reakcja na informację sprzed tygodnia o tym, że spółka ma „warunkowa umowę, która zakłada sprzedaż przez Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS) 100 proc. akcji Domu Maklerskiego BPS za cenę nie niższą niż 3 mln zł”.

Takich gorących spółek w poniedziałek jest jeszcze więcej. Skaner na stronie Stockwatch.pl wskazuje jeszcze na spółki Braster, Cannabis, Labocanna, EasyCall, Red Dev Studio, Agroton i Mercator.

Gorące wzrosty na GPW. Kliknij, aby powiększyć.

Zielony początek tygodnia na GPW, co jest tendencją wspólną dla większości europejskich parkietów, jest pozytywnym sygnałem dla posiadaczy akcji, ale nie gwarantuje wzrostów w kolejnych dniach. To jak będą kształtowały się nastroje będzie uzależnione z jednej strony od publikowanych przez spółki wyników finansowych. Z drugiej od nastrojów na rynkach globalnych. Te ostatnie zaś będą wypadkową trzech czynników: zmieniających się rentowności amerykańskich obligacji (dziś są najwyższe od prawie roku), zachowania dolara i negocjacji wokół zaproponowanego przez Bidena pakietu fiskalnego o wartości 1,9 bln dolarów.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o bogdanka, ccc, Columbus, jsw, kghm, mPay)

 • KGHM największą kopalnią srebra na świecie wg World Silver Survey 2021

  KGHM Polska Miedź zajął pierwsze miejsce w zestawieniu "największych kopalń srebra na świecie" w rankingu World Silver Survey 2021. Z kolei w kategorii "największych producentów srebra" grupa znalazła się na drugiej pozycji. Grupa KGHM wyprodukowała 1 352 ton srebra w 2020 r.

 • Wall Street dało sygnał do wzrostów, w centrum uwagi Mercator, Biomed i TIM

  Wczorajsze wzrosty na Wall Street stały się sygnałem do ataku popytu na GPW. Pomogły dobre informacje ze spółek. Przed południem rosły wszystkie warszawskie indeksy i ponad połowa notowanych tu spółek.

 • WIG20 najwyżej od stycznia, w grze KGHM, CD Projekt i PGE

  Indeks WIG0 przełamał lutowo-marcowe maksima i ma otwartą drogę do 2.100 pkt., a później do 2.200 pkt. Wzrosty napędza drożejący KGHM, odbijający CD Projekt i kontynuująca wzrosty PGE.

 • WIG20 walczy o dużą stawkę, w grze Asbis, KGHM i Orlen

  Poranny atak WIG20 na strefę oporu 2.022-2.029 pkt. się nie powiódł. Ale nic straconego. Dobre nastroje na rynkach akcji, w połączeniu z sezonem wyników na Wall Street i serią popołudniowych danych makro z USA, tworzą szansę na kolejny atak.

 • WIG20 wraca na 2.000 pkt., w grze KGHM i PGE

  Mocny WIG20, mWIG40 balansujący na granicy wtorkowego zamknięcia i drugi dzień realizacji zysków na sWIG80 po wczorajszym teście 14-letnich maksimów - tak w skrócie przedstawia się sytuacja na GPW w środowe południe. W centrum uwagi jest m.in. KGHM, PGE, Atende i debiutujące Legimi.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR