Fatalny start GPW po weekendowym fiasku negocjacji z Grecją

Duma i upór Grecji są silniejsze niż strach przed upadłością. W sobotę przedstawiciele rządu ateńskiego opuścili stół negocjacyjny, a strona europejska rozpoczęła przygotowania do realizacji czarnego scenariusza. W poniedziałek rano rynki akcji nerwowo zareagowały na zbliżający się Grexit.

Miniony weekend przesądził o losie Grecji. W sobotę ministrowie finansów strefy euro odrzucili prośbę ateńskiego rządu o przedłużenie o miesiąc programu pomocowego. Aleksis Cipras zaproponował, aby obywatele 5 lipca wypowiedzieli się w kwestii reform i oszczędności proponowanych przez wierzycieli w drodze referendum. Jeroen Dijsselbloem, przewodniczący państw eurogrupy po opuszczeniu stołu negocjacyjnego przez stronę grecką stwierdził, że postępowanie Ciprasa to smutna decyzja dla Grecji, która zamknęła drzwi do kolejnych rozmów. Koniec negocjacji oznacza, że Hellada nie otrzyma pomocy finansowej w wysokości 7,2 mld euro i nie spłaci 30 czerwca skonsolidowanych rat do MFW w wysokości 1,6 mld euro. Wszystko wskazuje na to, że Grecja lada chwila ogłosi niewypłacalność, a w dalszej perspektywie może nawet opuścić strefę euro i wrócić do drachmy jako waluty.

Podczas niedzielnego orędzia do narodu premier Aleksis Cipras ogłosił tymczasowe zamknięcie banków i wprowadzenie kontroli przepływu kapitału. W poniedziałek w Grecji nie działają banki, większość bankomatów, a nawet ateńska giełda. Według nieoficjalnych informacji banki mają być nieczynne nawet przez sześć dni roboczych. Wszystko z obawy o całkowite załamanie sytemu bankowego. Grecy spodziewali się turbulencji w poprzednich tygodniach masowo wypłacali pieniądze z rachunków.

Oddech zbliżającego się Grexitu to szok dla całej Europy. O możliwości wyłączenia Hellady ze strefy euro mówiło się przez ostatnich kilka lat, ale po cichu wszyscy wierzyli, że ostatecznie uda się znaleźć porozumienie. Obie strony wiedzą, że jeśli się nie dogadają to stracą. W poniedziałek parkiety w Europie otworzyły się na mocnych minusach. Od przeceny dzień rozpoczął DAX -3,17 proc. oraz CAC40 -4,75 proc.

Jeszcze kilka dni temu wszyscy wierzyli, że Grecja porozumie się z wierzycielami (Fot. consilium.europa.eu)

Jeszcze kilka dni temu wszyscy wierzyli, że Grecja porozumie się z wierzycielami (Fot. consilium.europa.eu)

Rano na rynku walutowym obserwujemy skokowy wzrost awersji do ryzyka, co przejawia się m.in. wyprzedażą bardziej ryzykownych walut emerging markets, w tym PLN. Złoty w poniedziałek wyceniany jest następująco: 4,1891 PLN za euro, 3,8010 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0092 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,8800 PLN w relacji do funta szterlinga.>> Więcej o sytuacji na rynku walutowym przeczytasz tutaj

Podobnie sytuacja wygląda na warszawskim parkiecie. WIG20 zniżkuje o 3,3 proc., mWIG40 o traci 3,2 proc., a sWIG80 spada o 2,2 proc. Co do zasady słabszy PLN sprzyja spółkom nastawionych na eksport, które rozliczają się w EUR lub USD. Jednak póki co strach przed skutkami bankructwa Grecji jest silniejszy. Kilkuprocentowej przeceny nie unikają notowania takich firm jak Amica, Ursus, Apator, LPP, Wielton, Vistal, Zetkama czy CD Projekt.

wykres_wig20

Najmocniej przeceniane blue chipy w poniedziałek rano.

Najmocniej przeceniane blue chipy w poniedziałek rano.

Na otwarciu dzisiejszej sesji mocno tanieją banki: -5,3 proc. PKO BP, -7 proc. Getin Noble Bank, -6,2 proc. Millennium czy -5 proc. mBank .

Wśród taniejących spółek jest Rainbow Tours (-17 proc.). Giełdowy touroperator po zamachach terrorystycznych w Tunezji wycofał część oferty. Rainbow Tours jest jedynym notowanym na GPW operatorem turystycznym. W piątek akcje spółki po informacji o zamachach potaniały o 4,5 proc.

Wśród spółek z warszawskiego parkietu silną przecenę notują także akcje Ronsona (-16 proc.), Enelmedu (-13 proc.), Redanu (-11 proc.), Livechatu (-11 proc.) czy Mercatora (-10 proc.).

Wzrostowym wyjątkiem jest Bioton, którego akcje drożeją o ponad 18 proc. Skok notowań to efekt wezwania na akcje Biotonu po cenie 7 zł/sztuka. Autorem wezwania jest spółka NovoTek Pharmaceuticals Limited z siedzibą w Hongkongu, która chce kupić 28.335.186 akcji (33 proc. kapitału zakładowego Biotonu). W poniedziałek rano za jeden walor biotechnologicznej spółki trzeba zapłacić 6,11 zł.

Mapa rynku, stan na godzinę 9:10

Mapa rynku, stan na godzinę 9:10

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bioton, enelmed, Getinoble, Livechat, mBank, mercator, Millennium, pkobp, RAINBOW, redan, ronson, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR