StockWatch.pl

Fed podniósł główną stopę procentową do 1,5-1,75 proc.

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) postanowił podnieść poziom głównej stopy procentowej do 1,5-1,75 proc. z 1,25-1,5 proc. Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynku.

– Biorąc pod uwagę odnotowane i oczekiwane warunki na rynku pracy i poziom inflacji, Komitet postanowił podwyższyć docelowy zakres stopy procentowej dla funduszy federalnych do 1,5-1,75 proc. – czytamy w komunikacie.

>> Akcje z GPW? 1 PLN +0,08%. Akcje amerykańskie? €0,50 + $0,004 za akcję. Inwestuj z DEGIRO.

Fed podkreślił, że polityka pieniężna po tej decyzji nadal ma charakter akomodacyjny, wspierając dalszą poprawę na rynku pracy oraz powrót do 2-proc. inflacji.

Fed zapowiedział też, że oceniając termin i wielkość dalszych dostosowań docelowego zakresu stopy procentowej, będzie oceniał postęp – zarówno zrealizowany, jak i oczekiwany – w kierunku maksymalnego zatrudnienia i 2-proc. inflacji.

Komitet powtórzył, że dokonując tej oceny, będzie brał pod uwagę „szeroki zakres informacji, w szczególności dotyczących warunków na rynku pracy, wskaźników presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz dane dotyczące wydarzeń o charakterze finansowym i międzynarodowym”.

– Komitet oczekuje, że warunki gospodarcze będą ewoluować w sposób, który uzasadni stopniowe podnoszenie stopy procentowej dla funduszy federalnych; stopa ta pozostanie przez pewien czas poniżej poziomów, które – według oczekiwań – będą dominować w dłuższym okresie – czytamy dalej w komunikacie.

Fed prognozuje wzrost PKB w USA na 2,6-3 proc. w 2018 i 2,2-2,6 proc. w 2019 r.

Wzrost PKB w USA wyniesie w tym roku 2,6-3 proc. (wobec 2,2-2,6 proc. oczekiwanych w grudniu ub.r.), wynika z centralnej ścieżki projekcji Banku Rezerwy Federalnej (Fed).

Mediana prognoz na 2018 r. wynosi obecnie 2,7 proc. (wobec 2,5 proc. w grudniowej projekcji).

W latach 2019-2020 wzrost prognozowany jest na poziomie odpowiednio: 2,2-2,6 proc. i 1,8-2,1 proc. (wobec odpowiednio: 1,9-2,3 proc. i 1,7-2 proc. z projekcji grudniowej).

Mediana prognoz na lata 2019-2020 wynosi odpowiednio: 2,4 proc. i 2 proc. (wobec odpowiednio 2,1 proc. i 2 proc. w projekcji z grudnia).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Orbis sprzedał część serwisową biznesu za 1,2 mld zł

  Orbis sprzedał Accorowi całą hotelową działalność serwisową (tzw. light asset business), prowadzoną bezpośrednio w Polsce przez tzw. Departament Usług oraz pośrednio przez jego poszczególne spółki zależne na Węgrzech, w Rumunii, Czechach i na Litwie. 

 • PBKM zwołał walne. Głównym punktem głosowanie nad dużą emisją akcji bez prawa poboru

  Główny akcjonariusz Polskiego Banku Komórek Macierzystych chce zainwestować w spółkę 218 mln zł, kupując akcje w drodze emisji bez prawa poboru. Decyzja w tej sprawie zapadnie na walnym, które zwołano na 14 października.

 • Ogromna zmienność cen ropy

  Po kilku dniach relatywnej siły polskiego parkietu, dziś nadszedł dzień, w którym warszawskie blue chipy złapały wyraźną zadyszkę. WIG20 rozpoczął dzień podobnie jak pozostałe indeksy europejskie (na niewielkich minusach), jednak w kolejnych godzinach sesji sytuacja zaczęła stopniowo się pogarszać. Polski indeks blue chipów zakończył ostatecznie dzień ze zniżką o 1,1 proc. Kolor czerwony pojawił się również w drugiej i trzeciej linii spółek – mWIG40 stracił 0,6 proc., a sWIG80 0,2 proc.

 • Aplisens rusza z buy backiem i oferuje 12 zł za akcję

  Aplisens w ramach buy backu chce zebrać do 913.150 akcji, stanowiących 7,25 proc. kapitału zakładowego. Oferowana cena jest o 15 proc. wyższa od rynkowej. 

 • Vestor DM zaleca kupno akcji Alior Banku i Handlowego

  W raportach z 5 września Vestor DM obniżył ceny docelowe dla Alior Banku i Banku Handlowego odpowiednio o 25 proc. i 15 proc. Mimo cięcia, ceny wciąż są o kilkanaście procent wyższe od rynkowych. 


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR