Fitch obniżył rating długoterminowy mBanku

Omawiane walory:

Fitch Ratings obniżył rating długoterminowy IDR mBanku do BBB- z BBB i umieścił go na liście obserwacyjnej ze wskazaniem pozytywnym.

mBank,rating,bank,fitch

Fitch obniżył długoterminowy rating mBanku.

– Zmiana ratingu wynika z dokonanej przez Fitch weryfikacji oceny możliwości potencjalnego wsparcia banku ze strony Commerzbanku po ogłoszeniu nowej strategii ‚Commerzbank 5.0’, zakładającej sprzedaż posiadanego pakietu akcji mBanku SA. W ocenie Fitch, mBank nie jest już dla Commerzbanku strategicznie ważnym podmiotem zależnym – czytamy w komunikacie.

W następstwie powyższej akcji ratingowej, długoterminowy rating banku odpowiada poziomowi ratingu indywidualnego, tj. viability rating (bbb-). Dotychczas rating długoterminowy banku był wyższy od ratingu indywidualnego o jedno oczko.

– Umieszczenie banku na liście obserwacyjnej ze wskazaniem pozytywnym wskazuje, że zdaniem agencji zmiana w strukturze własnościowej banku powinna być pozytywna dla jego profilu kredytowego. Odzwierciedla to oczekiwanie Fitch, że polski organ regulacyjny będzie wymagał od Commerzbanku zabezpieczenia ryzyka związanego z portfelem kredytów hipotecznych w walutach obcych (głównie w CHF). Ponadto, umieszczenie banku na liście obserwacyjnej ze wskazaniem pozytywnym wynika również z przekonania Fitch, że jest mało prawdopodobne, aby regulator zezwolił na sprzedaż większościowego pakietu akcji banku podmiotowi o słabszym profilu kredytowym niż obecny podmiot dominujący – czytamy także.

Wraz z obniżeniem długoterminowego ratingu banku zmianie uległy następujące oceny:

 • krótkoterminowy rating Banku (Short-Term Issuer Default Rating) – z „F2” do „F3”
 • rating wsparcia (support rating) – z poziomu „2” do „3”
 • rating długoterminowy dla długu niezabezpieczonego (Long-term senior unsecured debt rating) – z „BBB” do „BBB-„
 • rating krótkoterminowy dla długu niezabezpieczonego (Short-term senior unsecured debt rating) – z „F2” do „F3”
 • krajowy rating długoterminowy (National Long-Term Rating) – z „AA-(pol)” do „A+(pol)
 • krajowy rating krótkoterminowy (National Short-Term Rating) – z „F1+(pol)” do „F1(pol)”

Powyższe ratingi znajdują się obecnie na liście obserwacyjnej ze wskazaniem pozytywnym, zaznaczyła agencja.

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW od 1992 roku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mBank, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PZU będzie analizował możliwość przejęcia mBanku

  Powszechny Zakład Ubezpieczeń będzie analizował możliwość przejęcia MBANKu w kontekście potencjalnych synergii, jakie mógłby uzyskać z bankami, należącymi do grupy, poinformował prezes Paweł Surówka. PZU nie zamierza sprzedawać żadnego ze swoich banków.

 • Bank Pekao zlecił analizy dot. potencjalnej akwizycji mBanku

  Bank Pekao skupia się na wzroście organicznym, ale zlecił analizy dotyczące potencjalnego przejęcia MBANKu, poinformował prezes Michał Krupiński.

 • mBank: Liczba przegranych spraw zwiększyła się

  MBANK obserwuje przyrost spraw sądowych, w tym również przegranych po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 3 września, związanych z hipotecznymi kredytami w CHF, tworzy dodatkowe rezerwy i w razie rozwoju sytuacji będzie ich poziom zmieniał, poinformował prezes Cezary Stypułkowski.

 • Rezerwy mBanku zw. z klauzulami w umowach CHF wzrosły do 132 mln zł

  MBANK zwiększył poziom rezerw związanych z klauzulami indeksacyjnymi w umowach kredytowych w CHF do 132,2 mln zł. Jeszcze na koniec czerwca br. suma tych rezerw wynosiła nieco ponad 66 mln zł. Bank utworzył również rezerwę na tzw. małe TSUE w wysokości 15,2 mln zł w III kw.

 • Sesja pod znakiem wyników spółek i decyzji Fed, w grze CCC i Grupa Azoty

  Środowa sesja na GPW upływa pod znakiem solidnej porcji najnowszych wyników kwartalnych znaczących dla polskiej gospodarki spółek. Cały rynek czeka jednak na publikowane po południu dane z USA i wieczorną decyzję Fed ws. stóp procentowych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR