Napływające na rynek w ostatnim czasie dane makro są słabe i nie dają powodów do obserwowanych wczoraj w Europie wzrostów o 2-3 proc. Kolejnym dowodem jest najnowszy odczyt indeksu instytutu IFO, który obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców. Spadł on do 104,4 pkt., tymczasem rynek spodziewał się 106,2 pkt. Warszawski parkiet nie dał się ponieść europejskiej euforii, która nie ma poparcia w twardych danych, i odnotował we wtorek spadek o 0,2 proc.
Pomimo rażącej słabości polskiego rynku, pojawiły się sygnały możliwego odwrócenia trendu spadkowego trwającego od początku roku. W poniedziałek wskazywałem, że indeks WIG20 zbliża się do bardzo ważnego wsparcia wyznaczonego metodą Fibbonacciego. Na 2.247 pkt. wypada 61,8 proc. zniesienia fali wzrostowej trwającej od maja do grudnia ubiegłego roku. Teoretycznie to już ostatni poziom, do którego może dotrzeć indeks, aby przecenę trwającą od początku roku można było uznać za korektę wzrostów. Zbliżenie się w jego okolice wyzwoliło popyt i zaowocowało wyrysowaniem pozytywnej formacji młota na skokowo zwiększonym wolumenie. W środę indeks balansuje na krawędzi, a dzisiejsza sesja może mieć kluczowe znaczenie dla dalszej sytuacji na rynku.
>> Sytuację i nastroje na rynku możesz szybko sprawdzić. >> Gorące spółki wraz z aktualnym wskaźnikiem sentymentu dostępne są na żywo w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl.
Najbardziej aktywną spółką rano ponownie jest KGHM, który szuka dna w okolicach 140 zł. Emocje na walorach powodują m.in. doniesienia dotyczące wysokości dywidendy. Prezes spółki podtrzymuje rekomendację zakładającą 30-proc. dywidendę zysku za 2012 rok. Wcześniej przedstawiciele resortu skarbu informowali, że MSP bierze pod uwagę możliwość wypłaty wyższej dywidendy niż proponuje zarząd. W środę notowaniom pomaga odbicie na rynku miedzi.
Odreagowanie można zaobserwować również na walorach spółek związanych z Romanem Karkosikiem. Na wczorajszej sesji Boryszew i Skotan straciły na wartości odpowiednio 6,82 i 14,16 proc. Od strony technicznej w obu wypadkach nadrzędny jest trend spadkowy, a szanse na poprawę sentymentu są niewielkie.
>> Zapoznaj się z pełną analizą techniczną obu spółek. >> Quo vadis, Roman – analiza techniczna Boryszewa i Skotanu.